Jak urządzić małą kuchnię?

Jak urządzić małą kuchnię?

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez jednego z producentów sprzętu AGD, w kuchni spędzamy średnio prawie trzy dni tygodniowo. Dlatego tak ważne jest, by była ona miła dla oka i funkcjonalnie urządzona.

Jasne kolory powiększą optycznie kuchnię

Ściany

Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, pomalujmy ściany pastelowymi kolorami i połóżmy jasne kafelki. Także na podłodze. Jeśli natomiast mamy ochotę wprowadzić do mieszkania trochę ekstrawagancji, przełamać schematy - zaprojektujmy kuchnię w kolorze czerwonym. Barwa ta będzie dodawać nam energii, pomoże pokonać zmęczenie i wzmoże apetyt. Kolor ten bardzo dobrze komponuje się z szarościami, bielą oraz czernią.

Ciekawym pomysłem w aranżacji niewielkiej kuchni może się okazać zastosowanie dwóch lub trzech kolorów. Projektanci proponują na przykład połączenie dwóch zieleni o różnym charakterze, np. pastelowych odcieni i soczystego groszku. Taka kompozycja dobrze będzie się prezentować w towarzystwie chromowanych oraz marmurowych mebli i blatów. Innym intrygującym pomysłem na wykorzystanie zieleni jest rozświetlenie beżowej kuchni za pomocą koloru pistacji. Z kolei błękit ciekawie będzie się prezentować w zestawieniu z turkusem. W tym wypadku idealne dopełnienie będą stanowić kontrastujące dodatki w kolorze śnieżnej bieli, écru i żywych błękitów oraz naturalne drewno. Ale uwaga! Podczas wybierania farby zwróćmy uwagę nie tylko na kolory. Powinna być również odporna na wilgoć oraz działanie mikroorganizmów. Idealnym wyborem będzie emulsja lateksowa odporna na szorowanie i zmywanie na mokro. Dzięki temu niestraszne nam będą nawet plamy z tłuszczów, kawy lub detergentów.

Wyposażenie

Małe pomieszczenie wyklucza dużą liczbę mebli. W przypadku kuchni skromnych rozmiarów lepiej zrezygnować z wiszących szafek. Również szafki od podłogi do samego sufitu bardzo przytłoczą wnętrze.

Jeśli nie rezygnujemy z górnych szafek, wybierzmy fronty z jasnego drewna - brzozy lub buku. Architekci podpowiadają, że witryny z mlecznym szkłem lub lakierowane na wysoki połysk sprawią, że kuchnia wyda się bardziej przestronna i rozbudowana. Wysuwany okap szufladowy, wbudowany w ciąg szafek, nie zajmie tyle miejsca co tradycyjny, a do tego da nam dodatkową przestrzeń na drobne akcesoria i przyprawy. Maskownice (tzw. cokoły), które mają ukryć przestrzeń między szafką a podłogą, mogą zostać zastąpione płaskimi, wąskimi szufladami, które pomieszczą np. płaskie akcesoria kuchenne. Jeśli natomiast w dolnych szafkach pozostawimy tylko nóżki, meble będą sprawiały wrażenie lżejszych.

Kupując szafki, wybierzmy takie, które mają wysuwane obrotowe kosze, wysuwane półki, podnoszone do góry fronty szafek wiszących itp.

Postarajmy się również, aby cały sprzęt gospodarstwa domowego był mobilny.

Oceń artykuł
3,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marzena M. Maciejczyk (Echo Miasta)

Polecamy Ci również

Zobacz także