Jak urządzić salon - z klasą i przytulnie

Jak urządzić salon - z klasą i przytulnie

Jak urządzić salon - odpowiedź na to pytanie jest szczególnie ważna, bo w każdym domu salon jest miejscem szczególnym. To tutaj wypoczywamy, prowadzimy rodzinne rozmowy, spotykamy się ze znajomymi, świętujemy i spędzamy większość wolnego czasu. Salon to wizytówka i jednocześnie serce naszego domu, dlatego warto dołożyć starań, aby jego klimat odpowiadał pełnionym funkcjom.

Nowoczesne wnętrze salonu to minimalizm podstawowych mebli z mocnym akcentem na określone detale. W tym przypadku nie ma miejsca na zbędne wyposażenie, czy dodatkowe przytłaczające dekoracje. Większą wartość dekoracyjną stanowi jeden, charakterystyczny element np. nowoczesny narożnik zestawiony z ciekawą lampą podłogową lub prostą ławą.
– Przestrzeń salonu najlepiej podzielić na strefę jadalną połączoną z kuchnią, strefę wypoczynkową, strefę do pracy i zabaw. Pozwoli to na funkcjonalną aranżację  przestrzeni, a także zapewni wygodę wszystkim domownikom  – tłumaczy Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

aranżacja salonu

Otwarta kuchnia i salon - wyposażenie

Obecne trendy w aranżacji wnętrz coraz częściej wskazują na zacierające się granice między kuchnią a salonem. Jeśli decydujemy się na połączenie tych dwóch pomieszczeń, pamiętajmy aby wnętrza współgrały ze sobą i nie zakłócały swoich funkcji. W salonie podstawowym meblem powinna być duża i wygodna kanapa, idealna na spotkania z przyjaciółmi i rodziną. Natomiast w części kuchennej stwórzmy przestrzeń do swobodnego gotowania i spożywania posiłków, pamiętając o współgrających barwach i pasującym do siebie wyposażeniu. Zaplanowanie i połączenie tych pomieszczeń może okazać się nie tylko bardzo praktyczne ale też modne i nowoczesne.

Zobacz też: Jak urządzić funkcjonalny aneks kuchenny

– Otwarta kuchnia, zwłaszcza w kawalerkach czy mieszkaniach o małym metrażu, ma przede wszystkim sprawiać wrażenie przestronności mieszkania oraz gwarantować komfort w codziennym funkcjonowaniu. Ślepa, pozbawiona okien kuchnia dzięki połączeniu z doświetlonym przez naturalne światło salonem zyskuje także dostęp do promieni słonecznych. Pokój dzienny z aneksem kuchennym to rozwiązanie stosowane także w nowym budownictwie. Coraz częściej zatem kupując mieszkanie musimy liczyć się z tym, że salon i kuchnia będą stanowić jedność – wyjaśnia Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.

salon i kuchnia - aranżacja

Otwarty salon - ważne strefy funkcjonalne

Decydując się na połączenie tych pomieszczeń musimy patrzeć na nie jak na jedną spójną całość. Obie strefy powinny do siebie pasować co zapewni nam zachowanie jednakowego stylu.
–  Trzymajmy się jednej stylistyki, dzięki czemu granice między częścią kuchenną a dzienną wyznaczą się naturalnie. Kolory mebli nie muszą być wcale identyczne jednak ważne aby zabudowa w kuchni i salonie ze sobą współgrała – radzi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. W tej chwili na polskim rynku dostępna jest bogata oferta gotowych mebli, jednakże meble kuchenne wykonywane na wymiar pozwalają na dowolną aranżację przestrzeni kuchennej zwłaszcza kiedy stanowi ona otwarty aneks na salon.
Aranżując salon połączony z kuchnią powinniśmy delikatnie oddzielić różne strefy. Przegrodą może być wtedy stół z krzesłami dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń jadalną. Umowną granicę między strefami może stanowić chociażby sofa ustawiona tyłem do kuchni, czy też ozdobny front kuchennych mebli. Granicę można zaakcentować również podwieszeniem sufitu nad częścią kuchenną lub nad strefą wypoczynkową. Zamiast obniżania fragmentu sufitu możemy go także pomalować.
Jeśli często gotujemy, a aromat różnorodnych potraw jest dość mocny i intensywny, sugerowanym rozwiązaniem będzie zastosowanie podwieszanych drzwi przejściowych. Dzięki wyzbyciu się konieczności montowania dolnego progu zachowamy jednolity charakter podłoża. Drzwi rozsuwane, zamykane w trakcie gotowania i przyrządzania potraw, będą ograniczały bezpośrednie przenikanie się zapachów w pomieszczeniach. Zyskujemy także możliwość ,,ukrycia” kuchni gdy zaistnieje taka potrzeba.

urządzenie salonu

Strefa wypoczynku w salonie

To najważniejsza część salonu. Jej minimalne wyposażenie to sofa oraz niewielki stolik. W tej części pojawiają się jednak zwykle jedna lub dwie sofy, wygodne fotele i duży stolik kawowy. Salon najczęściej pełni także funkcję pokoju gościnnego, a w przypadku małych wnętrz bywa i sypialnią, dlatego sofa powinna być rozkładana. Zadbaj o to, by miejsce wypoczynku było wygodne i jednocześnie relaksujące.
Warto pamiętać, że stosując pewne zabiegi, można dokonać wizualnej korekty naszego salonu. Meble modułowe  mogą niepotrzebnie ograniczać i tak niewielką przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wydzielenie powierzchni pod zabudowę – ukryte za drzwiami przesuwnymi systemy przechowywania pomogą nam uporać się z organizacją ubrań, dodatków, ale także akcesoriów domowych takich jak deska do prasowania.

– Drzwi przesuwne mogą być wykonane z dowolnego materiału, jednakże najciekawszym i najbardziej funkcjonalnym pomysłem są drzwi wykonane ze szkła, które nadaje pomieszczeniu nowoczesny charakter. Dzięki umieszczonej  na nich grafice, niebanalnej strukturze i wzornictwu możemy zbudować we wnętrzu niepowtarzalny klimat – proponuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. W przypadku takiego rozwiązania idealnie sprawdzą się drzwi w systemie Heliodor, które cechują się subtelnym wykończeniem, nowoczesnym designem i niewidocznymi ramami. Największą zaletę stanowi możliwość zastosowania dużych powierzchni płyt bez podziałów, bez aluminiowych ramek.  

pomysł na salon

Żeby wszystko ze sobą współgrało  potrzebne jest prawidłowo rozmieszczone oświetlenie wnętrza domu. Pamiętajmy, że nie tylko ma być funkcjonalne, ale także budować nastrój we wnętrzu. Jasne, górne oświetlenie powinno znaleźć się nad stołem w jadalni, natomiast idealnym dopełnieniem całego salonu będą kinkiety lub lampy stojące.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Komandor

Polecamy Ci również

Zobacz także