Jak urządzić wnętrze w nowoczesnym, prostym stylu?

Jak urządzić wnętrze w nowoczesnym, prostym stylu?

Funkcjonalność i prostota stylu nowoczesnego kusi wielu właścicieli mieszkań. Jednak każdy, kto chce urządzić wnętrza w jednolitym, modernistycznym stylu musi wiedzieć, że dopracowanie detali i właściwy wybór dodatków zajmuje trochę czasu, wymaga jednocześnie pewnego przygotowania.

Nowoczesne wnętrze

Na niesłabnącą popularność stylu nowoczesnego składa się wiele czynników. Modernistycznie urządzone mieszkania cechuje przede wszystkim szeroko pojęta funkcjonalność. Wnętrza w tym stylu pozbawione są ciężkich dodatków, nie znajdziemy w nich krzykliwych kolorów. Całość komponuje się w raczej stonowaną, minimalistyczną, ale nie surową, przestrzeń.

Jednak efekt prostoty nie jest łatwy do osiągnięcia, a osoby niedoświadczone mogą mieć niemały kłopot podczas aranżacji wnętrz. - Nowoczesne wnętrza wymagają konsekwencji i fachowej wiedzy - tłumaczy Anna Paszkowska, architektka z pracowni 81.WAW.PL. Utrzymanie nowoczesnego, industrialnego charakteru wnętrza przez dłuższy czas może być dla niektórych trudne - dodaje. Przy urządzaniu wnętrza należy bowiem zrezygnować z wszelkich swojskich ozdób, pamiątek, ciężkich obrazów i żyrandoli.

Podstawowa trudność w nowoczesnej aranżacji mieszkania kryje się już w samej istocie modernistycznego stylu. Swobodne łączenie nowoczesnych materiałów i technologii wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu aranżacji. - Znakiem rozpoznawczym stylu nowoczesnego jest otwarta przestrzeń. Urządzanie mieszkania należy więc zacząć od wyeliminowania lub przynajmniej ograniczenia podziałów pomieszczeń. Funkcje poszczególnych pokoi sygnalizuje się odrębnym materiałem, kolorem, a nie ścianką działową - wyjaśnia architektka.

Nowoczesne wnętrze

Kolejną cechą charakterystyczną stylu jest sposób meblowania pomieszczeń. Jednokolorowe meble o geometrycznych, prostych kształtach powinny zostać wykonane z drewna, które dobrze komponuje się z ascetycznymi, stalowymi elementami wzornictwa. Jasne meble w połączeniu z odpowiednim, ciepłym oświetleniem (kinkiety, lampki sufitowe, etc.) optycznie powiększają mieszkanie, a to właśnie efekt otwartej przestrzeni jest w tej aranżacji najważniejszy. Należy też pamiętać, aby nie przesadzić z ilością mebli. Ich nadmiar jest bowiem niezgodny z filozofią stylu.

Wizytówką nowoczesnego wnętrza jest salon, który powinien charakteryzować się prostotą formy. - Styl nowoczesny jest dobrym rozwiązaniem także dla niewielkich mieszkań, gdyż, dzięki minimalistycznej aranżacji, niewielki salon z pewnością wyda się bardziej przestronny - doradza Anna Paszkowska. Ważnym elementem aranżacji salonu jest także wykończenie ścian. Powinny być surowe, w industrialnym tonie. - Na ścianach może się znajdować nawet odsłonięty beton lub surowa cegła - kończy Paszkowska.

Oceń artykuł
3,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Core PR

Polecamy Ci również

Zobacz także