Jak urządzić wymarzone mieszkanie?

Jak urządzić wymarzone mieszkanie?

Sztuka łączenia kolorów, kształtów i fasonów przedmiotów wykorzystywanych do wystroju wnętrz zależna jest w dużej mierze od regionu czy kraju, w którym żyjemy.

Dziś obserwuje się powrót do tradycji i natury, a materiałem, który króluje w wnętrzu jest drewno.Inaczej urządza się wnętrza w Skandynawii, inaczej w Polsce, a jeszcze inaczej w krajach śródziemnomorskich. Wynika to nie tylko z tradycji i kultury danego kraju, ale i klimatu, w którym żyjemy. We Włoszech czy Hiszpanii bardzo modne są posadzki kamienne i ceramiczne, bo przy panujących tam upałach "wychładzają" pomieszczenia. Z tych też powodów we wszystkich rzymskich czy madryckich oknach są rolety lub żaluzje chroniące przed słońcem. U nas - z oczywistych powodów - te elementy wystroju są mniej popularne. Jednak aranżacja wnętrz podlega też pewnym modom. Do niedawna najmodniejszy w urządzaniu wnętrz był trend określany mianem postindustrialnego, gdzie dominuje połączenie nowoczesnych materiałów, np. aluminium, nierdzewnej matowej stali i szkła. Dziś obserwuje się powrót do tradycji i natury, a materiałem, który króluje w wnętrzu jest drewno. Wnosi ono do domu przede wszystkim ciepło. Wielu osobom kojarzy się z wypoczynkiem, np. letnimi wyjazdami nad morze, czy w góry. Ponadto działa wyciszająco, kojąco i uspokajająco. Dzięki temu dużo lepiej czujemy się w pomieszczeniach drewnianych oraz otaczając się drewnianymi przedmiotami. Zupełnie inaczej sprawa się ma w przypadku metalu, który tylko w niektórych wnętrzach komponuje się idealnie, głównie nowoczesnych, np. minimalistycznych.

Obecnie odkrywamy na nowo zalety drewna, np. łatwość obróbki, lekkość, sprężystość oraz naturalne pochodzenie. Stwierdzono też, że drewno właściwie zabezpieczone - tu pomocna okazuje się nowoczesna technika i chemia - jest materiałem praktycznie niezniszczalnym. Dlatego drewno z powodzeniem stosuje się obecnie nawet w łazienkach. Można tam używać gatunków drewna łączących w sobie dwie zasadnicze cechy, tzn. wysoką odporność na wodę i destrukcję biologiczną oraz wysoką stabilność. Te cechy sprawiają, że kontakt drewnianej podłogi lub szafek z wilgocią w powietrzu lub działanie bezpośrednie wody - np. rozlana woda na podłodze - nie prowadzą do uszkodzenia.

Bardzo ciekawe rozwiązania powstają też w salonach w połączeniu drewna z kamieniem, gresem a nawet metalem - co nadaje aranżacji ciepły, niepowtarzalny charakter.

A najmodniejsze są oczywiście drewniane meble - i to zarówno tradycyjne wzory jak i nowoczesne. Najważniejsze, by wykonano je z naturalnych surowców.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: mu (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także