Jak uszyć firanę?

firana

Zapewne niejedna kobieta myślała o tym aby uszyć sobie firanę, jednak nie jest to takie proste. Jak więc się do tego zabrać?

Piękne firany są ozdobą w domu, a do tego uszyte własnoręcznie, przynoszą mnóstwo satysfakcji. Po pierwsze, aby uszyć firanę, potrzebujemy maszynę do szycia. Oprócz m

firanka w rzucik
aszyny będzie nam potrzebne sporo czasu, cierpliwości i zapału. Początki na pewno będą nie łatwe, ale pamiętajmy o tym, że nawet gdy nam coś nie wyjdzie, to możemy to odpruć i zacząć od nowa. Na początku naszej pracy musimy wybrać okno, na którym powiesimy nasze dzieło i zmierzyć karnisz. Gdy już mamy zmierzoną docelową szerokość firany, możemy wybrać się do sklepu. Dobry sklep z firanami ma w swoim asortymencie dwa typy firan. Jedne to firany gotowe, czyli już uszyte, gotowe do zawieszenia komplety. Przykład takich firan gotowych widzimy na zdjęciach. Nas jednak interesuje ten drugi typ, czyli materiał cięty prosto z beli, tzw. firany metrażowe.

Znamy szerokość karnisza, ale ile wziąć zapasu materiału na marszczenie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wcześniej wybrać taśmę marszczącą, którą wszyjemy do naszej firany. Gdy już wybierzemy taśmę, to sprawdzamy na oznaczeniach, w jakim stosunku ona marszczy. Jeżeli taśma marszczy przykładowo w stosunku 1:2, to potrzebujemy dwa razy tyle materiału co szerokość karnisza, itd. Tyle samo potrzebujemy metrów taśmy marszczącej oraz lamówki - czyli ozdobnej tasiemki, którą wykończymy dó

niebieska firana
ł firany. Teraz, gdy już mamy materiał, lamówkę i taśmę marszczącą, nie pozostaje nam już nic innego, jak zabrać się za szycie firan. Pierwszym krokiem będzie obszycie ciętych brzegów materiału. Podwijamy dwukrotnie każdy z brzegów na szerokość około 1cm i przeszywamy wzdłuż. Następnym krokiem będzie obszycie dołu firany lamówką. Składamy lamówkę na pół, w środek wkładamy dół firany i przeszywamy wzdłuż.

Jak dotarliśmy do tego kroku to jest już naprawdę dobrze, ponieważ pozostaje nam już tylko przyszyć taśmę marszczącą na górze firany. Taśmę przeszywamy wzdłuż dwu lub trzykrotnie, w zależności od tego jak szeroką taśmę kupiliśmy. I to by było na tyle, nasza firanka jest gotowa do zawieszenia. Życzę powodzenia!

Oceń artykuł
3,25 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pawel.filipowicz@op.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także