Jak uszyć firanę?

0
Firana w oknie
W dzisiejszych czasach firany pełnią rolę przede wszystkim dekoracji okna.

Zapewne niejedna kobieta myślała o tym jak uszyć firanę, jednak nie jest to takie proste. Jak więc się do tego zabrać?

Jak uszyć firanę?

Piękne firany są ozdobą w domu, a do tego uszyte własnoręcznie, przynoszą mnóstwo satysfakcji. Jak uszyć firankę? Po pierwsze, potrzebujemy maszynę do szycia. Oprócz maszyny będzie nam potrzebne sporo czasu, cierpliwości i zapału. Początki na pewno będą nie łatwe, ale pamiętajmy o tym, że nawet gdy nam coś nie wyjdzie, to możemy to odpruć i zacząć od nowa. Na początku naszej pracy musimy wybrać okno, na którym powiesimy nasze dzieło i zmierzyć karnisz. Gdy już mamy zmierzoną docelową szerokość firany, możemy wybrać się do sklepu. Dobry sklep z firanami ma w swoim asortymencie dwa typy firan. Jedne to firany gotowe, czyli już uszyte, gotowe do zawieszenia komplety. Przykład takich firan gotowych widzimy na zdjęciach. Nas jednak interesuje ten drugi typ, czyli materiał cięty prosto z beli, tzw. firany metrażowe.

Polecamy: Jak uszyć firankę na okno w mieszkaniu? Zrób to sam

firanka w rzucik

Szycie firan

Znamy szerokość karnisza, ale ile wziąć zapasu materiału na marszczenie? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy wcześniej wybrać taśmę marszczącą, którą wszyjemy do naszej firany. Gdy już wybierzemy taśmę, to sprawdzamy na oznaczeniach, w jakim stosunku ona marszczy. Jeżeli taśma marszczy przykładowo w stosunku 1:2, to potrzebujemy dwa razy tyle materiału co szerokość karnisza, itd.

To Cię zainteresuje: Aranżacja przedpokoju

Tyle samo potrzebujemy metrów taśmy marszczącej oraz lamówki - czyli ozdobnej tasiemki, którą wykończymy dół firany. Teraz, gdy już mamy materiał, lamówkę i taśmę marszczącą, nie pozostaje nam już nic innego, jak uszyć firankę. Pierwszym krokiem będzie obszycie ciętych brzegów materiału. Podwijamy dwukrotnie każdy z brzegów na szerokość około 1cm i przeszywamy wzdłuż. Następnym krokiem będzie obszycie dołu firany lamówką. Składamy lamówkę na pół, w środek wkładamy dół firany i przeszywamy wzdłuż.

Zobacz także: Czy firany są nadal modne?

Etap końcowy

Jak dotarliśmy do tego kroku to jest już naprawdę dobrze, ponieważ pozostaje nam już tylko przyszyć taśmę marszczącą na górze firany. Taśmę przeszywamy wzdłuż dwu lub trzykrotnie, w zależności od tego jak szeroką taśmę kupiliśmy. I to by było na tyle, nasza firanka jest gotowa do zawieszenia. Życzę powodzenia!

Zobacz: Modne tapety – złote wzory na ścianach

Oceń artykuł
3,44 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: pawel.filipowicz@op.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także