Jak uszyć firankę na okno w mieszkaniu? Zrób to sam

0
Dekoracyjna firana i zasłony
W dużych oknach w mieszkaniu czy domu warto przyozdobić firankami.

Jeżeli zastanawiacie się jak uszyć firankę na okno to od razu mówimy, że nie jest to łatwe. Dlatego często ten kłopot pozostawiamy doświadczonej krawcowej albo kupujemy gotowe już produkty. Jeśli nie masz jednak ogromnych okien i zależy ci na prostej firance, spróbuj wykonać ją samodzielnie. Dzięki temu nie tylko ozdobisz pięknie okno, ale także zaoszczędzisz kilka złotych i pocieszysz się własnoręcznie wykonaną dekoracją.

Jeśli nie masz doświadczenia z szyciem, a twoje wymagania w stosunku do firan nie są zbyt duże, polecam na pierwszy raz zazdrostki. Są bardzo proste do uszycia, a ich niewielkie rozmiary nie wymęczą i zniechęcą cię przed kolejnymi próbami.

Jak uszyć firankę?

Aby uzyskać lekko pomarszczone firanki potrzeba minimum dwa razy więcej materiału niż wynosi szerokość okna i odpowiednia długość, o której ty decydujesz.

Następnie musisz obszyć prostokąty dookoła, ściegiem prostym. Oczywiście najlepiej spisze się w tym przypadku maszyna, ale także ręcznie poradzisz sobie z niewielkimi rozmiarami. W Internecie jest wiele instrukcji ze ściegami ręcznymi, które mogą się przydać do ozdobnego wykańczania.

Podpowiadamy: Jakie materiały są najlepsze na firanki

Kiedy już obszyjesz każdą krawędź, pora na zrobienie tunelu, w który włożysz patyczki. Możesz zrobić go, zawijając górną krawędź do spodu albo robiąc dwa przeszycia i dwa tunele. Druga opcja pozwala na uzyskanie finezyjnej falbanki na górze,  w miejscu pierwszego tunelu, który pozostaje pusty.

 

Jak uszyć firankę na okno w mieszkaniu? Zrób to sam - zdjęcie 2
Uszycie firanki nie należy do najprostszych rzeczy, ale jeżeli mamy niewielkie okno to warto spróbować.

Jeśli zamierzasz uszyć firankę na taśmie, potrzebna będzie miara karnisza oraz informacja o taśmie, którą kupujesz. Jeśli wybierzesz 1:2, to potrzebujesz podwójną długość karnisza, jeśli 1:3 – potrójną. Kiedy już dokonasz zakupu, możesz przejść do szycia, które zawsze zaczyna się jednakowo od obszycia boków.

Zobacz także: Jak zamontować karnisz - praktyczne rady

Wystarczy, że podwiniesz dwukrotnie bok na grubość ok. 1cm  i przeszyjesz ściegiem prostym. Jeśli dół firany wykończony jest ołowianką, nie musisz nic robić. W innych przypadkach przyda się ozdobna lamówka albo gipura, czyli materiał przypominający wyglądem koronkę.

Ostatnim, krokiem jest przyszycie taśmy do góry firany, dwoma lub trzeba ściegami w zależności od jej szerokości. Voilá! Twoja prosta firana jest już gotowa!

Zobacz także: Jak uszyć firanę?

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Nina Romanek

Polecamy Ci również

Zobacz także