Jak wybierać meble do małego salonu?

Wojciech Lechowski
Aranżacja małego mieszkania to trudne wyzwanie. Jak pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy? Odpowiedź jest prosta - odpowiednie meble.
Aranżacja małego mieszkania to trudne wyzwanie. Jak pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy? Odpowiedź jest prosta - odpowiednie meble. Houzlook Pexels.com
Niezbyt przestronne i pełniące przynajmniej dwie funkcje salony to niemal norma polskiego mieszkalnictwa. Bardzo często wnętrza o niewielkiej powierzchni, które w ciągu dnia mają być reprezentacyjnymi pokojami gościnnymi, w nocy zamieniamy na prywatne sypialnie. Inną alternatywą dla miejsca wypoczynku w naszym domu jest łączenie go z wygodną jadalnią. W każdym przypadku nieodzowne są odpowiednie meble.

Jakie meble do małego salonu - zasady ogólne

Przy dysponowaniu małym salonem, z całą pewnością, nie powinniśmy wybierać spośród masywnych, bogato zdobionych i pochłaniających światło mebli. Są to bowiem sprzęty zarezerwowane do wnętrz przestronnych i doskonale doświetlonych.

Meble w małym salonie powinny być funkcjonalne, pojemne i estetyczne.
Meble w małym salonie powinny być funkcjonalne, pojemne i estetyczne. Newhouse Pixabay

Po pierwsze – lekkość mebli

Na mniejszych powierzchniach zdecydowanie lepiej sprawdza się umeblowanie o prostej i lekkiej formie, dające możliwość łatwego przestawiania i charakteryzujące się wielofunkcyjnością. Dobrze jest postawić na połyskujące i jasne laminaty, mleczne szkło, półprzezroczyste tworzywo sztuczne, itp. Także tapicerka nie powinna posiadać przytłaczającego wzoru, a winna pozostawać w jasnej, stonowanej, pastelowej tonacji. Najlepiej jeśli obicie kanapy czy foteli będziemy mogli zdejmować i prać w pralce automatycznej.

Po drugie – funkcjonalność mebli

Meble do małego salonu muszą dobrze wyglądać i jednocześnie być praktyczne. Jedną z ich funkcji jest w tym przypadku możliwość przechowywania. W małym wnętrzu nie możemy jednak pozwolić sobie na całkowite zabudowanie jednej ze ścian, na rzecz upychania w powstałej zabudowie wszystkich przedmiotów, których jesteśmy posiadaczami. Dlatego też wybierając np. spośród systemów modułowych, warto stawiać również na elementy przeszklone, które wprowadzą do wnętrza lekkość i nadadzą mu blasku. Pamiętamy jednak, że przedmioty umieszczone za przezroczystym szkłem pozostają widoczne. Zatem stawiajmy raczej na tzw. szkło mleczne bądź dostosowujmy proporcjonalnie ilość szafek i półek otwartych do zamkniętych części mebli.

Po trzecie – pomysłowość

Jeśli decydujemy się na stałe zabudowy wykonywane na wymiar – umieszczajmy je w odpowiednich miejscach salonu. Sprytne schowki ułatwiają przechowywanie, ale nie mogą w pierwszej kolejności rzucać się w oczy. Przy ciasnych pomieszczeniach, które jednocześnie mają być reprezentacyjne, dobrze sprawdzają się zabudowy: podokienne, wnękowe i narożne. Oczywiście i w tym przypadku nie bez znaczenia pozostaje materiał, którym schowek zostanie przysłonięty. Ciężką płytę meblową lepiej jest zastąpić kolorowym szkłem lub lekką płytą pleksi.

Kanapa salonowo – sypialniana

Kanapa stanowi najważniejszy mebel w każdym salonie. Jeśli nasz pokój dzienny pełni jednocześnie rolę sypialni – wygląd i funkcyjność kanapy tym bardziej nabierają znaczenia. Złożona kanapa powinna być na tyle duża, by pomieściła wszystkich domowników np. podczas oglądania telewizji. Rozłożona zaś, winna pełnić funkcję wygodnego łóżka sypialnianego. Bardzo ważny jest w tym przypadku duży pojemnik na pościel oraz zastosowane w meblu mechanizmy jego składania i rozkładania. W ciasnych salonach dobrze sprawdzają się kanapy narożne. Jednak nie te, z zamaszystością wystylizowane na pałacowe, a meble proste i funkcjonalne. Za dobrze prezentującą się, nie zajmującą bezsensownie miejsca i praktyczną rogówkę zapłacimy kilka tysięcy złotych, ale będziemy z niej zadowoleni przez długie lata. Najlepiej wybierać spośród takich, które mają niskie oparcia. Wówczas mebel można z powodzeniem ustawić jednym bokiem pod oknem, co dodatkowo wpływa korzystnie na całościowe umeblowanie małego wnętrza.

Łóżko w salonie, na którym planujemy spać powinno być wygodne i ładnie się prezentować.
Łóżko w salonie, na którym planujemy spać powinno być wygodne i ładnie się prezentować. Pix1861

Regał „pakamera” do salonu?

Zdecydowanie tak! Przy czym nie chodzi tu o toporną meblościankę z czasów PRL-u, a o funkcjonalne i doskonale prezentujące się meble systemowe. Takie  umeblowanie może składać się z niezależnych od siebie wiszących półek oraz z zabudowanego dołu, który w swoim wnętrzu pomieści i ukryje wiele przedmiotów a ponadto stanie się reprezentacyjnym stolikiem pod telewizor. Pamiętajmy, że poszczególne moduły dostępnych dziś w sklepach mebli, można zupełnie dowolnie zestawiać z sobą i tworzyć z nich dokładnie takie ciągi, jakie są nam potrzebne.

Zdecydowanie odradzane jest stosowanie w małych salonach: półek, półeczek, komód, komódek, itp. elementów wyposażenia wnętrz, które pochodzą z różnych źródeł i pasują do siebie tylko teoretycznie lub zgodnie z naszą indywidualną wizją. Wprowadza to chaos w pomieszczeniu i sprawia, że zaczyna ono wglądać na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości.

Szafa na salonach? Czemu nie…

Zdarza się, że w mieszkaniu nie ma innego miejsca na pakowną szafę niż największy pokój, czyli nasz salon. Jeśli jest to pomieszczenie największe wyłącznie w skali mieszkania i wcale nieodpowiadające wymiarom standardowych salonów, z prawidłową lokalizacją szafy może być problem. Ale nie oznacza to, że całkowicie nierozwiązywalny. Szafa nie może przede wszystkim dominować w reprezentacyjnym wnętrzu. Dlatego też należy umieścić ją w taki sposób, by nie rzucała się w oczy w pierwszej kolejności i pozostawała możliwie „wtopiona” w charakter wnętrza. Dobrze sprawdzają się w takich przypadkach szafy narożne, które są w stanie wiele pomieścić i można zlokalizować je w najmniej zauważalnym narożniku pomieszczenia. Ważne jest tu zarówno wyposażenie wewnętrzne szafy, jak i jej wygląd zewnętrzny. Duże meble w małych wnętrzach wyglądają najlepiej jeśli nawiązują swoją stylistyką do wyglądu ścian. Wówczas stają się mniej widoczne i przestają dominować nad pozostałymi sprzętami. Jeśli salonową narożną i zabudowaną po sam sufit szafę wyposażymy w przesuwny system drzwi, wykonanych np. z laminowanego szkła, uzyskamy efekt przypominający wejście do innego pomieszczenia, które w rzeczywistości nie istnieje. Zyskamy za to realną przestrzeń, mieszczącą odzież całej naszej rodziny.

Stoły i stoliki do małych salonów

W sytuacjach, gdy salon ma pełnić również funkcję jadalni, nie powinno zabraknąć w nim odpowiednich rozmiarów stołu i wygodnych krzeseł. Jeśli oprócz tego, oczekujemy także od salonu miejsca do wygodnego wypoczynku przy kawie – to najczęściej mamy dylemat: tradycyjny stół i krzesła czy niski stolik i komfortowe fotele? Producenci mebli starają się sprostać naszym oczekiwaniom i coraz częściej oferują tzw. rozwiązania wielofunkcyjne. Są to przede wszystkim składane stoły, które nie zajmują wiele miejsca i dopasowane do nich wymiarowo oraz wzorniczo stoliki, które np. można wsuwać pod stół i wyciągać tylko wtedy, gdy są one nam potrzebne. Taki przenośmy stolik z powodzeniem można postawić chociażby przy narożnej kanapie i upajać się błogimi chwilami relaksu, przy upragnionej po ciężkim dniu pracy – kawie czy herbacie.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl