Jak wybrać dobre okno? Praktyczny poradnik

Jak wybrać dobre okno? Praktyczny poradnik

To w cale nie jest taka prosta sprawa. Z reguły okna kupujemy raz na 20 lat, zatem przez ten czas muszą one nam służyć. Wystarczy jednak spojrzeć wstecz do lat 90. XX w., by przekonać się, jak bardzo zmieniła się technologia ich produkcji oraz wymagania i gusty klientów. Postaramy się jednak wskazać, na co warto zwrócić uwagę.

Coraz więcej osób zaczyna doceniać znaczenie stolarki okiennej.Drewno czy PCV?

Każdy z tych materiałów ma swoje zalety. Na plus drewna przemawia fakt, że jest to materiał naturalny, niealergiczny, bardzo ciepły, a dzięki technologii klejenia warstwowego bardzo odporny na zmiany wymiarów. Pewnym minusem stolarki drewnianej jest konieczność regularnej konserwacji. Powłoki lakierowe często pękają, co po kilku latach może doprowadzić do brzydkich odprysków. Jednak kupując okna drewniane należy zapoznać się i, co więcej, zachować warunki eksploatacji. Zaletą okien wykonanych z PCV jest ich trwałość i bardzo duża szczelność. Profile 5- a nawet 6-komorowe mają bardzo wysoki współczynnik izolacji termicznej, przez co niewiele tak cennego ciepła przez nie ucieka. Dużym plusem tych okien jest wieloletnia trwałość kolorów. Nawet po 10 latach kolor będzie nadal prezentował się jak nowy. Należy jednak pamiętać, by kupując superszczelne okna zapewnić stały dopływ powietrza. Brak wentylacji może doprowadzić do zawilgocenia domu.

Bezpieczeństwo

To kolejny wyznacznik, jaki należy brać pod uwagę kupując okna. Zupełnie inne wymogi w tej kwestii trzeba postawić, jeżeli mieszkamy w bloku na zamkniętym lub monitorowanym osiedlu, a inne, jeżeli nasz dom stoi na odludziu.

Jeżeli mieszkamy w bloku, wówczas zakup okien antywłamaniowych czy wyposażonych w hartowane szyby nie wydaje się uzasadnione. Lepiej jest dobrze ubezpieczyć mieszkanie, czy też zamontować alarm. Równie dobrym wyjściem, wpływającym na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest natomiast zakup stolarki ze wzmocnionymi okuciami. Wówczas dopłata nie jest wiele wyższa, a skutek gwarantowany.

Natomiast jeżeli nasz dom znajduje się na odludziu, to wydaje się, że warto zainwestować w okna antywłamaniowe, ale takie z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko z nazwy. W katalogach znanych producentów bez trudu znajdziemy ofertę dla siebie. Musimy się jednak liczyć z dość dużymi wydatkami, które obejmują nie tylko same okna lecz także ich specjalny montaż. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że okna oprą się niechcianym gościom.

Ach, ta moda

Coraz więcej domów ma fantazyjne półokrągłe okna. Są one bardzo ciekawe z wyglądu, lecz stosunkowo drogie w zakupie. Pamiętajmy, że okna kupujemy raz na 20 lat i to, co dziś jest supermodne, może po kilku latach już trącić myszką. A wtedy żal nam będzie tych dobrych jeszcze okien.

Zatem może lepiej zdecydować się na okna proste, klasyczne, lecz funkcjonalne i ciepłe. To przecież jest ich najważniejszą cechą.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Gazeta Krakowska

Polecamy Ci również

Zobacz także