Jak wybrać drzwi wejściowe?

Jak wybrać drzwi wejściowe?

Dobierz klamki, progi i zawiasy tak, aby obok swej funkcji stanowiły też ozdobę drzwi wejściowych.

Obecnie na rynku dostępna jest bogata oferta drzwi wejściowych. Progi, zawiasy, kołatki czy klamki w drzwiach wejściowych można dobrać tak, by całość tworzyła harmonijną kompozycję.

Wybór jest dziś bardzo szeroki. Producenci oferują na przykład różne typy progów drzwiowych - różnią się wysokością, kolorem, materiałem, z którego są wykonane.

- Przy zakupie trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że próg w znacznym stopniu wpływa na szczelność drzwi i ich funkcjonalność - mówi Jacek Kowalczyk, manager ds. rozwoju produktu firmy Oknoplast. - Powinniśmy zatem zwrócić baczną uwagę na ten element wyposażenia. Nieodzownym elementem drzwi są oczywiście zawiasy. To one utrzymują skrzydło w należytym położeniu, umożliwiają jego otwieranie i zamykanie.

Dzięki zawiasom możemy idealnie dopasować położenie skrzydła drzwiowego do progu i ościeżnicy. Warto również dobrać je w kolorach dopasowanych do barwy stolarki, aby dobrze skomponowały się nie tylko z drzwiami, ale także z oknami.

Na styl naszych drzwi wpłynie również odpowiednio dobrana klamka. Doda ona drzwiom nowoczesności lub pokreśli ich tradycyjny charakter.

- Przy drzwiach nowoczesnych ciekawym rozwiązaniem będzie montaż pochwytów - mówi Jacek Kowalczyk. - Do wejść tradycyjnych możemy dobrać rzeźbione klamki, mosiężne lub chromowane, a eleganckim dodatkiem będzie kołatka dopasowana do klamki.

Dobierając dodatki, warto zwrócić uwagę na niepozorne elementy, które podniosą funkcjonalność drzwi. I tak wizjer, umieszczony na właściwym poziomie, pozwoli nam zobaczyć, kto jest po drugiej stronie bez konieczności ich otwierania. Odbojnik uchroni ścianę i drzwi przed zarysowaniem. Możemy przykleić go w punkcie styku skrzydła ze ścianą lub zamontować na podłodze tak, aby ograniczał otwarcie skrzydła. Jest też sposób na trzaskające drzwi - to samozamykacz, proste urządzenie, które dzięki specjalnemu siłownikowi wyhamowuje skrzydło i pozwala na delikatne zamknięcie.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Małgorzata Durbajło (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także