Jak wybrać łóżko, by pasowało do rozmiaru i stylu...

Jak wybrać łóżko, by pasowało do rozmiaru i stylu...

Łóżko, jako najważniejszy mebel w sypialni, zajmuje w niej najwięcej miejsca, nie zawsze łatwo jest dopasować je do pokoju. Jeśli ten w żaden sposób nas nie ogranicza, dając pełną dowolność, decydujemy się na takie łóżko, które zapewni nam zdrowy i spokojny sen.

Przyjęło się, że miejsce naszego spania powinno być przynajmniej o 20 cm dłuższe od naszego wzrostu. Z kolei osoby, które podczas snu są niespokojne i dużo się ruszają, zazwyczaj wybierają szerokie i przestronne łóżka, o ile pozwala im na to metraż sypialni.

Dzisiejsze łóżka produkowane są w standaryzowanych rozmiarach, które wynikają z istniejących w różnych krajach norm umownych. Podstawowe dostępne szerokości łóżek mieszczą się w przedziale od 90 do 200 cm. Do najbardziej popularnych należą te szerokie na 140, 160 lub 180 cm, zwykle wybierane jako dwuosobowe. Z kolei standardowa długość łóżka to 200 cm, choć większość producentów przewiduje też warianty wydłużone o 10 bądź 20 cm.

Czytaj także: Kreacje Dekoral Fashion: Zmysłowa sypialnia w stylu new romantic

Niekiedy, zwłaszcza w sypialniach o małym metrażu, układ mebli nie pozwala na wybór standardowego rozmiaru łóżka. Nie oznacza to, że trzeba decydować się na wielkość, która nas nie satysfakcjonuje. Coraz bardziej powszechna jest możliwość dostosowania długości czy szerokości łóżka do indywidualnych potrzeb.

Przy zakupie łóżka należy pamiętać o dokupieniu do niego pasującego stelaża i wygodnego, dostosowanego do naszych potrzeb, materaca. To od stelaża właśnie zależy nasz dobry sen - podpiera materac i zapewnia mu dobrą wentylację. Jego listwy powinny być równomiernie rozłożone, by dawać oparcie sprężynom materaca.

Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem jest pojemnik na pościel. Producenci bardzo często proponują go jako opcję do oferowanych stelaży. Przed kupnem stelaża należy jednak koniecznie wybrać materac. Wybór jest ogromny. Głównym czynnikiem branym pod uwagę powinna być jego twardość, która zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa przy każdej zmianie ciała. Gdy znajdziemy pasujące do metrażu sypialni łóżko, wraz z wygodnym materacem i dopasowanym do niego stelażem, możemy być pewni, że sen będzie spokojny.

Czytaj także: Urządzasz sypialnię? Pamiętaj, by stworzyć w niej atmosferę odpowiadającą osobowości domowników

Zamawianie łóżka na wymiar to często jedyna alternatywa dla osób zamieszkujących mało przestronne sypialnie lub te o nietypowych kształtach. Dzięki takiej możliwości nie musimy rezygnować z upatrzonego wcześniej modelu, a jedynie zamówić go w innych wymiarach.

Oceń artykuł
3,13 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Sklepik (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także