Jak wybrać meble ogrodowe?

0
Jak wybrać meble ogrodowe?

Niektórzy z nas otworzyli już sezon na ogrodowego grilla, czy opalanie na tarasie. Aby umilić sobie jeszcze bardziej ten czas, warto odświeżyć powierzchnię tarasowo-ogrodową i postawić na nowe meble. Poznaj mały przewodnik, zanim wybierzesz się na zakupy. W artykule znajdziesz m.in. odpowiedzi na pytania:

 • z jakiego materiału warto wybrać meble ogrodowe,
 • czy warto zdecydować się na cały zestaw mebli ogrodowych, czy kupować pojedyncze sztuki,
 • na co zwrócić uwagę podczas zakupów, 
 • z jakich elementów może składać się zestaw ogrodowy.

Meble ogrodowe - z jakiego materiału?

Kupując meble do ogrodu należy na samym początku rozważyć, z jakiego materiału mają być one wykonane. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji materiałów: 

 • meble drewniane -  to wciąż jedna z najczęściej wybierana przez klientów opcja. Meble w zależności od modelu mogą być w całości drewniane lub częściowo pokryte żeliwem lub stalą oraz drewnianymi deskami. Opcja ze stali jest oczywiście stabilniejsza i solidniejsza dzięki zamontowanym metalowym stelażom. Minusem drewnianych mebli ogrodowych jest fakt, że wymagają one częstej konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji. Dodatkowo w okresie wiosennym meble ogrodowe powinny być specjalnie przechowywane. 
 • meble rattanowe -  to opcja dla osób szukających eleganckiego rozwiązania. Najlepiej meble rattanowe sprawdzają się na tarasach oraz w zamkniętych zimowych ogrodach. Meble nie są bowiem zbytnio odporne na działanie deszczu, czy silnych promieni słonecznych. Dlatego warto odpowiednio dbać o meble i je konserwować. 
 • meble technorattanowe- to meble wykonane z włókien z tworzyw sztucznych. Są one wyplątywane ręcznie na metalowym stelażu. Meble te są odporne na działanie warunków atmosferycznych, co za tym odzie nie wymagają częstej konserwacji. Meble wystarczy lekko przykryć na zimę. Jest to jednak jedno z droższych rozwiązań ze względu na ręczną metodę produkcji mebli ogrodowych. 
 • meble plastikowe - to najtańsze, ale często źle kojarzone rozwiązanie. W przypadku plastikowych mebli ogrodowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj plastiku, z jakiego zostało wykonane. Przykładowo część z nich jest odporna na promieniowania słoneczne UV. 
 • meble metalowe - to materiał solidny, często wykańczany stelażami szkła, textiliny, poliwoodu. Dzięki temu meble te są odporne na działanie warunków atmosferycznych tj.: woda, temperatura i promieniowanie UV. Wśród mebli metalowych można znaleźć wiele wzorów zarówno tych eleganckich, jak i o wysokiej funkcjonalności. 

Zestaw mebli ogrodowych czy pojedyncze sztuki?

Decydując się na meble ogrodowe, warto zastanowić się nad zakupem zestawu ogrodowego. Kupno całego zestawu jest tańsze niż kupowanie poszczególnych części tj. krzesła, stół, parasol. Oczywiście nie w każdym przypadku chcemy decydować się na całe rozwiązanie, bo przykładowo nie potrzebujemy jakiegoś mebla np. stołu w danym momencie. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje możliwość dokupienia kolejnego stołu lub krzeseł, aby rozbudować istniejący już zestaw. Warto decydować się na tzw. modułowe rozwiązania. Niezwykle ważną kwestią jest to jak dużo miejsca zajmują dane meble i gdzie będziemy je przechowywać przykładowo zimą. 

 Funkcjonalność mebli ogrodowych, na co zwrócić uwagę?

 Patrząc na meble ogrodowe warto zwrócić na funkcjonalność danych mebli. Zalicza się do nich mobilność zestawu mebli ogrodowych. Bardzo ważne, aby meble ogrodowe nie były ciężkie, jeżeli nie ma możliwości ich składania, warto, aby szybko je podnieść i zabezpieczyć.

Inną opcją są meble składane. Aby je przenieść wystarczy szybko je złożyć i odłożyć w dane miejsce. Może być to balkon, taras, czy garaż. Świetnym rozwiązaniem są również dodatkowe kółka, dzięki czemu z łatwości stół ogrodowy, czy fotele zostaną przesunięte. Ważne jednak, aby meble były przy tym stabilne.

Innym ważnym funkcjonalnym elementem, na który warto zwrócić uwagę jest komfort użytkowania, czyli przykładowo czy wygodnie leży się nam na danej leżance ogrodowej. Ostatnią z funkcjonalności jest łatwość czyszczenia mebli oraz ich konserwacja. Jak można było przeczytać powyżej, wszystko jest zależne od materiału, z którego wykonywany jest zestaw ogrodowy. 

 

Z jakich elementów skomponować swój zestaw mebli ogrodowych

Do najczęściej kupowanych mebli ogrodowych można zaliczyć: 

 • krzesła ogrodowe,
 • stoliki ogrodowe,
 • sofa ogrodowa,
 • leżanka ogrodowa.

Wśród tych podstawowych mebli można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań m.in.: schowki ukryte w sofie lub fotelu, miejsce na parasol na powierzchni stołu, albo akcesoria do grillowania, pokrowce zabezpieczające, gumowe nakładki na nogi, aby nie rysować powierzchni na tarasie. Jeżeli posiadasz leżankę, warto spojrzeć na dedykowany do niej materac.

Prócz tego można postawić na akcesoria. Jednym z nich jest parasol, który może być rozwiązaniem na ciepłe, słoneczne dni, gdy nie mamy zabudowanej altany lub tarasu. Koło zestawu można ustawić również leżaki, które świetnie sprawdzą się do chwili relaksu. Obok ogrodowego zacisza można również zamontować pasującą do zestawu huśtawkę lub ławeczkę. 

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także