Jak wybrać odpowiednią lodówkę?

Jak wybrać odpowiednią lodówkę?

Lodówka to wynalazek, bez którego nie moglibyśmy dziś żyć.

Krótka historia lodówki

Lodówka to jeden z nieodzownych sprzętów kuchennych, bez niego nie przechowasz w dobrym stanie żywności na dłuższy okres. Kiedyś rolę lodówki pełniły głębokie jamy, w których w okresie zimowych chowano jedzenie. W okresach letnich suszono mięso, przechowywano w beczkach z solą lub po prostu jedzono zepsute jedzenie. Zmianę przyniósł wynalazek Johna Harriosan, który stworzył pierwszą chłodziarkę. Pierwsze chłodziarki pojawiły się już w roku 1862, zyskując szybko dużą popularność.

lodówka

Co dziś wybrać? Obecnie na rynku dostępne mamy już różne rodzaje lodówek i zamrażalek. Kupić możemy samą lodówkę, lodówkę z zamrażalką, zamrażalkę, lodówkę side by side czy lodówkę do zabudowy. Tak więc wybór nie jest łatwy, dokonać należy go rozważnie analizując nasze potrzeby i miejsce w którym mieszkamy (dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku).

Na co zwracać uwagę:

  • lodówko-zamrażarkaPojemność lodówki: Gdy ma się dużą rodzinę to lepiej zainwestować w większy sprzęt i gromadzić zapasy w chłodziarko-zamrażalce. Każda doświadczona Pani domu to potwierdzi.
  • Klasa energetyczna: Ważny czynnik podczas kupowania odpowiedniej lodówki, zaważy on na ilość zużywanego prądu, a tym samym na tym, ile zaoszczędzimy. Na rynku występują klasy od A do G. Najbardziej wydajne są klasy z kategorii A, dostępne tu mamy A, A+, A++, A+++
  • FunkcjonalnośćBudowa: Z początku może wydać to się dziwne, ale takie szczegóły jak rodzaj półek czy ich liczna są bardzo istotne. W lodówkach pojawić mogą się półki szklane, z tworzywa sztucznego i pręcikowe. Półki szklane są dobre, łatwe w myciu, naturalne dla jedzenia, lecz przy słabym rodzaju szkła mogą pęknąć pod ciężarem większego garnka. Półki z tworzywa przy złym wykonaniu mogą pęknąć. Póki pręcikowe to najgorsza zmora, nie poręczne w myciu, nie estetyczne, wylany jogurt czy zupa rozlewa się na całą lodówkę.

Jak widzimy, wybór lodówki to wcale nie jest łatwa rzecz, jedno jest pewne należy kupić dobry sprzęt AGD, który starczy nam na lata.

Oceń artykuł
4,00 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: profi-kuchnia.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także