Jak wybrać stolik kawowy?

0
Jak wybrać stolik kawowy?

Stolik kawowy to element wystroju pokoju, który zazwyczaj dobieramy po zakupie pozostałych mebli. Mógłby się wydawać mało znaczący. Jednak, siadając na wymarzonej sofie lub narożniku, właśnie na nim koncentruje się nasz wzrok i zwyczajne czynności.

Abra stolik Falko

Stolik kawowy nie tylko jest uzupełnieniem wybranych mebli, ale również może nadać wnętrzu mocny charakter lub nowoczesną lekkość. Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy zastanowić się, czy ma on odgrywać bardziej praktyczną rolę, w tym służyć do jedzenia drobnych posiłków, czy też stanowić centralny punkt naszego pokoju i pełnić funkcje głównie dekoracyjne.

Przy wyborze stolika kawowego klienci sklepów meblowych rozważają zasadniczo dwie kwestie: estetyczną i praktyczną.

Decyduje gust kupującego

Jeśli chodzi o estetykę, czyli po prostu o wygląd, to zwykle kierujemy się indywidualnymi upodobaniami. Zwracamy uwagę na styl, kształt, kolor, ale też staramy się dopasować wygląd stolika do innych mebli, które już mamy w domu lub mieszkaniu. Stolik powinien pasować przede wszystkim do stylu i charakteru pozostałego wyposażenia (bardziej tradycyjny lub nowoczesny), ale również do obicia sofy lub kanapy oraz koloru i rodzaju podłogi. Często zdarza się, że meble gryzą się ze sobą i nie stanowią harmonijnej całości, a jedną z przyczyn jest złe dostosowanie z pozoru mniej istotnych elementów, np. stolika.

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór stolików kawowych i każdy może znaleźć model odpowiedni dla siebie. W ostatnich latach rośnie popularność stolików ze szklanym blatem. Modne są połączenia drewna i szkła hartowanego oraz elementów metalowych. Częściej kupuje się stoliki prostokątne niż owalne, co zapewne wynika z ich większej praktyczności. W sieci sklepów meblowych Abra najpopularniejsze są właśnie stoliki prostokątne ze szklanym blatem.

Zwróćmy uwagę na rozmiary i potrzeby domowników

Wybór estetyczny to jednak nie zawsze najważniejsza kwestia. Każdy mebel, w tym również stolik kawowy, należy wcześniej ocenić również pod kątem jego praktyczności. Jeśli nie zrobimy tego podczas zakupów, może się okazać, że przedmiot zupełnie nie odpowiada naszym potrzebom i staje się zbędny.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rozmiar: długość i szerokość stołu, aby potem stolik nie okazał się za mały dla dużej rodziny lub za duży do małego pokoju. Ważna jest również jego wysokość, która powinna być dopasowana do sofy lub kanapy. Zbyt niski stół będzie niewygodny, a zbyt wysoki nie zapewni nam komfortu siedzenia i nie będzie wyglądał dobrze. Polacy często wybierają stoliki nieduże o długości ok. 110 cm i szerokości do 60 cm. Optymalny stolik nie powinien też przekraczać wysokości ok. 55 cm i nie być niższy niż 40 cm.

Istotne znaczenie ma też waga stolików, ponieważ taki stolik często ustawiony jest przed kanapą lub narożnikiem, który rozkładamy na noc. Jego przesuwanie nie powinno więc sprawiać nam trudności ani rysować podłogi.

Bardzo przydatna jest też dodatkowa półka, na której możemy poukładać książki i czasopisma, lub dodatkowe szufladki przydatne na wszelkiego rodzaju drobiazgi.

Blaty z dodatkowymi wgłębieniami i otworami co prawda wyglądają często ciekawie, jednak mogą utrudniać nam ustawianie naczyń, co grozi rozlewaniem napojów.

Stabilność i bezpieczeństwo

Zwróćmy też uwagę na stabilność stolika, co może być szczególnie ważne przy podawaniu jedzenia i napojów. Blat powinien być przykręcony do konstrukcji stolika. Warto też sprawdzić, czy nogi są stabilne i czy mają taką samą wysokość.

Jeśli w domu przebywają małe dzieci, pamiętajmy o ich bezpieczeństwie. Dobrze wybrać stolik z odpowiednim wykończeniem krawędzi, szczególnie w przypadku szklanych blatów, które nota bene powinny być wykonane ze szkła hartowanego.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: ABRA S.A.

Polecamy Ci również

Zobacz także