Jak za pomocą płytek powiększyć optycznie łazienkę?

Artykuł sponsorowany
Mała łazienka. Czy to wada czy też zaleta? Cóż, zależy! Niewielka kubatura tego pomieszczenia powoduje, że mamy więcej miejsca w pozostałych pomieszczeniach. Z drugiej strony, mała łazienka może powodować pewien dyskomfort. Dwie osoby wewnątrz to już tłok, a przy tym nie ma zbyt wiele przestrzeni na jakiekolwiek aranżacje. Możesz również czuć się trochę niekomfortowo, wiedząc jak niewiele miejsca masz wokół siebie.

Ale - spokojnie! Małą łazienkę można łatwo powiększyć pod względem optycznym. Wystarczy, że wybierzesz odpowiednie płytki łazienkowe.

Jakiego koloru płytki wybrać do małej łazienki?

Choć płytki do łazienki nie pomogą nam w zwiększeniu jej fizycznej powierzchni, to przynajmniej pozwolą na optyczne jej poszerzenie. Powiesz - “to tylko wrażenie”. Niby tak, tylko o ile przyjemniej przebywa się w łazience, która wygląda na dużą? I przestronną? Wybierając odpowiednie płytki łazienkowe możesz dosyć istotnie powiększyć wrażenie przestrzeni w tym miejscu.

Odpowiednie - czyli jakie? Czy płytki powinny być błyszczące? Matowe? Jaka jest idealna wielkość płytek do łazienki? I wreszcie - jakie znaczenie ma oświetlenie w małej łazience? Zastanówmy się!

Płytki łazienkowe - jaki kolor?

Nie od dziś wiadomo, że zastosowanie materiałów wykonanych z jasnych lub transparentnych materiałów w dużym stopniu zmienia wrażenie przestrzeni. Tak samo jest w łazience. Zasada jest dosyć prosta - ciemny pomniejsza, jasny powiększa. Jeśli chcesz pozbyć się wrażenia małej łazienki, to warto postawić na elementy aranżacji w pastelowych lub zimnych kolorach. Wybór płytek łazienkowych w kolorze niebieskim, zielonym czy nawet szarym da wrażenie całkiem sporej przestrzeni.

Czy białe płytki łazienkowe sprawdzą się w małej łazience? Tak! Nie musi to być przecież czysta biel - wystarczy, że wybierzesz jakiś inny odcień, jak choćby kość słoniowa. Przebieraj we wzorach, kształtach czy metodach układania. Białe płytki do łazienki świetnie sprawdzą się w aranżacjach kontrastowych - z zupełnie różnymi kolorami.

Całkiem ciekawym trikiem przy optycznym poszerzaniu łazienki może być zastosowanie kontrastu. Czyli - 3 ściany w zimnych kolorach i jedna w ciemnym. Odpowiednio zaaranżowane i dobrane, nie tylko powiększą optycznie przestrzeń, ale również dodadzą jej uroku. Równie ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie mozaik. Są one świetnym sposobem na zaznaczenie konkretnej części przestrzeni w łazience. Możesz taką mozaikę położyć na przykład w okolicy prysznica albo umywalki.

Mówiąc o kolorach warto pamiętać również o barwach fug łączących płytki łazienkowe. Te muszą mieć taką samą barwę co i płytki. Jeżeli będą miały inną, to powstanie wrażenie przeładowania przestrzeni, skutkiem czego pomieszczenie będzie wydawać się znacznie mniejsze. A przecież nie o to nam chodzi!

Płytki błyszczące czy matowe?

Czy wiesz o tym, że jednym z najlepszych sposobów na optyczne powiększenie łazienki jest zastosowanie w niej luster oraz innych, odbijających materiałów? Taka aranżacja pozwoli na stworzenie wrażenie znacznie większej przestrzeni. To kolejny sposób na sprawienie, by nawet mała łazienka wydawała się być bardziej przestronną.

Ten trik warto zastosować również wtedy, gdy wybierasz płytki do łazienki. Postaw na elementy, których struktura pozwala na odbijanie światła. Najlepiej błyszczące. Czy to lakierowane na wysoki połysk, chromowane czy też po prostu błyszczące płytki do łazienki - wszystko to sprawi, że łatwo poszerzysz optycznie łazienkę.
Błyszczące płytki do łazienki nadają takiemu pomieszczeniu mnóstwo przestrzeni. A co z elementami matowymi? Czy musisz całkiem rezygnować z płytek matowych? Nie. Możesz przecież użyć takich materiałów na zasadzie kontrastu z elementami błyszczącymi. Przykładowo - mogą się sprawdzić choćby przy podkreśleniu konkretnych elementów łazienki.

Płytki duże czy małe?

Wydaje Ci się, że skoro masz niewielką łazienkę, to lepiej wybrać małe płytki do niej? Nic bardziej mylnego! Niewielka przestrzeń wcale nie musi oznaczać rezygnacji z dużych płytek do łazienki. Ba! Duże kafelki mogą wręcz spotęgować wrażenie przestrzeni w danym miejscu.
Warto pamiętać o tym, by odpowiednio rozplanować układ płytek. Jeżeli będzie zbyt wiele cięć to nagle może się okazać, że z dużych elementów zrobiły się małe.

Przycięcia lepiej równomiernie rozłożyć na wszystkich stronach aranżacji, co pozwoli na uniknięcie wrażenia, że płytki są niejednolite.

Jak kłaść takie płytki? Jeżeli kafelki mają regularne brzegi, to warto pamiętać o położeniu ich przy użyciu bardzo cienkich fug. Powstanie efekt pojedynczej płaszczyzny, co stanowi dodatkowe poszerzenie przestrzeni w łazience.

Małe płytki do małej łazienki? Tak naprawdę - też są dopuszczalne. A jeżeli Ci się podobają - to nawet się nie zastanawiaj. Wszystko zależy od Twojego pomysłu na aranżację wnętrza.

Czy ilość wolnej podłogi ma znaczenie?

Mała łazienka wymaga większej troski o ilość wolnej podłogi niż duże przestrzenie. Warto zatem zadbać o to, by na podłodze nie znajdowały się żadne niepotrzebne elementy. I tak mnóstwo przestrzeni zabierają już urządzenia sanitarne, więc po co sobie dodatkowo komplikować zadanie?

Oświetlenie w małej łazience

Jeżeli chcesz optycznie powiększyć małą łazienkę, to warto odpowiednio dobrać oświetlenie. Jest ono tak samo ważne dla aranżacji wnętrza jak płytki dekoracyjne. Zdecydowanie polecamy takie o barwie chłodnobiałej. Moc świetlna to co najmniej 4000 K. Takie zestawienie sprawi, że nawet bardzo mała łazienka będzie się wydawać znacznie większa niż jest w rzeczywistości. Jeżeli nie podoba Ci się takie światło, to wybierz białe, ciepłe oświetlenie, które wprowadzi błogi nastrój do przestrzeni łazienki. Moc światła to jedno. Warto zadbać o odpowiednie jego rozplanowanie. Koniecznie zamontuj oświetlenie ścienne - na przykład, kinkiety, oprawy LED lub niewielkie reflektory. Lampy sufitowe również są bardzo ważne - umieść je w możliwie centralnym miejscu w łazience. Aby jednak stworzyć efekt jeszcze większej przestrzeni, wybierz jakąś płaską oprawę, najlepiej w białym kolorze.

Wybierając oświetlenie łazienkowe pamiętaj jeszcze o dwóch sprawach:

  • Klasa bezpieczeństwa IP
  • Współczynnik oddawania barw

Łazienka to środowisko, w którym panują dosyć zmienne warunki. Dotyczy to zarówno wahań temperatury, jak i wilgotności. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko porażenia prądem - jest tam przecież mnóstwo wody. Musisz zatem zadbać o odpowiedni dobór oświetlenia łazienkowego. Oto kilka wskazówek:

  1. Okolice wanny, podłoga, kabina prysznicowa - szczelność co najmniej IP67 (napięcie 12V)
  2. Przestrzeń nad wanną - szczelność co najmniej IP44 (napięcie 12V)
  3. Przestrzeń ok. 0.6 m od wanny/kabiny prysznica - szczelność IP44 (napięcie 230V)

Jak sprawdzić klasę bezpieczeństwa? Każda lampa posiada taką informację w swojej charakterystyce.

A co ze współczynnikiem oddawania barw? Określa on, jak dobrze dane oświetlenie oddaje kolory. Generalnie, im wyższy ten współczynnik, tym lepiej.

Gdzie kupić płytki do łazienki?

Chcesz kupić płytki łazienkowe, ale nie lubisz tracić czasu na wycieczki po marketach budowlanych? A dlaczego nie kupisz płytek w Internecie? Możesz to zrobić nie wychodząc z domu! Wystarczy wejść choćby na e-plytki.eu i mając przed oczami swoją łazienkę, wybrać odpowiednie rozwiązania. Prosto, szybko i łatwo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl