Jak zaaranżować taras lub balkon?

Rośliny na balkonie
Mieszkanie z balkonem jest bardzo atrakcyjne nie tylko przy jego sprzedaży.

W ciepłe dni każdy chce choć przez chwilę nacieszyć się piękną pogodą, naładować baterie i skorzystać ze słońca.

Coraz rzadziej można zobaczyć suszącą się na balkonie bieliznę, znikają z nich również podręczne składziki. Tak jak kilkanaście lat temu ogrody, tak dzisiaj balkony, tarasy i loggie stają się strefą włączoną w przestrzeń zamieszkaną, urządzane są ze smakiem, ba obowiązują już trendy i sezonowe mody na wystrój i styl aranżacji, czemu sprzyja bogata oferta sklepów i marketów.

Nowoczesny taras doskonale komponuje się z dużymi przeszkleniami okien i drzwi. Aby stworzyć nastrojową i przytulną przestrzeń, niezbędny jest jednak pomysł. Zarówno roślinność, meble jak i dodatki powinny tworzyć spójną całość i być dopasowane do upodobań mieszkańców. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, tak i przy urządzaniu tarasu - salonu pod chmurką, warto szukać inspiracji i podążać za obowiązującymi trendami.

Przeczytaj: Malowanie balkonu

W nowoczesnym budownictwie bardzo modne stały się tarasy, balkony i loggie, zaprojektowane w minimalistycznym stylu, nawiązujące do stylistyki japońskich ogrodów. Dominuje drewno (również jako materiał na posadzki, w miejsce wszechobecnych płytek), połączone z bielą, czernią lub wyrazistą czerwienią. Odpoczywa się tu na komfortowych siedziskach wykonanych z drewna lub plecionki. Proste, gliniane lub polerowane na wysoki połysk donice, wypełniane są kulami uformowanymi z bukszpanu i egzotycznymi kwiatami.

Zupełnie inaczej prezentują się balkony, loggie i tarasy w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Zamiast surowej prostoty i niewielu elementów wyposażenia oraz wystroju - widać na nich zachwycające oko bogactwo roślinności i dodatków dekoracyjnych. W niewielkich doniczkach, poustawianych na stołkach lub umieszczonych w wiszących kwietnikach, czy na przyściennym trejażu, posadzone są zioła i pachnące kwiaty. Na metalowych krzesłach lub wiklinowych fotelach piętrzą się poduchy, a całości dopełniają dodatki: ustawiona w kącie metalowa konewka, świeczki lub zawieszone na ścianach ozdobne figurki. Na takim tarasie doskonale sprawdzą się maciejki, dalie, surfinie, pelargonie, niecierpki i aromatyczna lawenda.

Zobacz: Podlewanie roślin - przydatne gadżety

Pamiętajmy, że - niezależnie od stylu, w jakim postanowimy urządzić nasz taras lub balkon, najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować, jest funkcjonalność i bezpieczeństwo, a także praktyczne względy (ta przestrzeń i jej wyposażenie powinny być łatwe w utrzymaniu). Dlatego decydując się na meble i dodatki kupujmy te wykonane z odpornych na działanie wilgoci materiałów. Warto pamiętać również o tym, że na zimę trzeba je będzie albo schować, albo zabezpieczyć, dlatego ilość mebli i materiał, z jakiego są wykonane, mają tu kapitalne znaczenie. Teraz w modzie są przede wszystkim meble z różnych rodzajów drewna egzotycznego. Dobrze znosi wilgoć, ale nie jest odporne na mrozy, nie można go zostawić na zimę pod chmurką.

Bez względu na detale - powinniśmy nasz letni salon zaaranżować tak, aby z przyjemnością spędzać w nim wolne chwile.

Podstawowe kryterium wyboru. Bez balkonu nie kupią!

Dla 95% kupujących jest on czynnikiem niezbędnym, aby podjęta została pozytywna decyzja o wyborze konkretnego "M". Brak balkonu jest dopuszczalny w kamienicach, usytuowanych w centrum miast, a także w bardzo wysokich budynkach, gdzie jednak coraz częściej zastosowanie znajdują portfenetry, czyli okna balkonowe, ale... Zazwyczaj takie lokale zostają w ofercie deweloperów aż do końca sprzedaży albo mają "okazyjne" ceny. Mieszkanie bez balkonu jest przeciętnie o 6% tańsze.

Chętnie wybierają je więc osoby o ograniczonym budżecie lub inwestorzy szukający lokali na wynajem. Dla obu grup największe znaczenie ma niższa cena, natomiast dla inwestorów liczą się przede wszystkim uniwersalne atuty lokalu, takie jak atrakcyjna lokalizacja czy maksymalne wykorzystanie powierzchni. Powód jest prosty - brak balkonu w znacznie mniejszym stopniu wpływa na atrakcyjność i cenę mieszkania przeznaczonego na wynajem niż (w perspektywie) na sprzedaż. Dzięki temu rentowność inwestycji może być wyższa.

Oceń artykuł
3,11 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także