Jak zabezpieczyć powierzchnię schodów drewnianych

0
Schody drewniane.
Schody drewniane mogą wyglądać bardzo dekoracyjnie. Aby rzeczywiście tak było, trzeba odpowiednio zabezpieczyć ich powierzchnię.

Schody drewniane pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale i dekoracyjne. O naturalne piękno drewna trzeba jednak odpowiednio zadbać, zabezpieczając powierzchnię schodów.

Schody to jedna z najbardziej eksploatowanych powierzchni, dlatego, aby przez lata wyglądały pięknie, musimy wybrać odpowiedniej jakości drewno, a także zabezpieczyć jego powierzchnię. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wybór drewna na schody

Poszczególne gatunki drewna znacząco różnią się parametrami. Wybierając drewno na schody trzeba uwzględnić przede wszystkim jego twardość, kolorystykę oraz strukturę. Ze względu na twardość dużą popularnością cieszy się drewno egzotyczne, a z gatunków rodzimych: dąb, buk, jesion oraz modrzew. Od tego, z jakiego drewna są wykonane nasze schody, zależy także wybór preparatu do jego impregnacji.

Przeczytaj też: Obalamy mity na temat pielęgnacji drewna

Zabezpieczenie powierzchni schodów drewnianych

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy drewno egzotyczne, czy krajowe musi być bardzo dobrze zabezpieczone. Schody są w naszych domach poddawane bardzo intensywnej eksploatacji, dlatego potrzebujemy preparatu o dużej wytrzymałości – mówi Andrzej Wójcik, doradca firmy Altax.
Ponieważ schody wykonuje się najczęściej z drewna twardego, do jego zabezpieczenia można użyć zarówno lakieru, jak i oleju. Pamiętajmy jednak, że drewno egzotyczne zawiera dużo substancji oleistych – jeśli chcemy jego powierzchnię polakierować, najpierw musimy użyć podkładu odcinającego.

Jak wybrać i zastosować impregnat do drewna?

Stare przysłowie głosi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, dlatego środki uniwersalne nie są dobrym rozwiązaniem. Z mojego doświadczenia, bardzo często niepewność przy sklepowej półce skłania nas do zakupu takiego produktu – mówi Andrzej Wójcik.
Powierzchnie drewniane mają różne właściwości oraz narażone są w różnym stopniu na eksploatację, dlatego tak ważny jest wybór właściwego produktu. O tym, jaki produkt zastosować, dowiemy się z jego etykiety. Na opakowaniach impregnatów zawarte są wszystkie informacje dotyczące przeznaczenia produktu i jego zastosowania. Przestrzeganie zaleceń producenta, to najlepszy sposób na zapewnienie odpowiedniego efektu naszej pracy.

Przeczytaj też: Lakier, olej, emalia, lakierobejca - czego użyć do malowania drewna?

Podstawowe zasady impregnacji schodów drewnianych.

Niezależnie od szczegółowych zaleceń dotyczących konkretnych produktów, pewne zasady impregnacji powierzchni drewnianych są uniwersalne. Prace należy zacząć od przygotowania powierzchni.

  1. Powierzchnia przeznaczona do impregnowania musi być sucha i czysta, pozbawiona wszelkich pyłów i zanieczyszczeń. Tylko w takim przypadku impregnat równomiernie pokryje całą powierzchnię – a to nam przecież chodzi. Poza tym pamiętajmy, żeby podczas malowania co kilka minut mieszać preparat.
  2. Impregnat trzeba nakładać cienkimi warstwami. Do tego celu można użyć pędzla, wałka, aplikatora.
  3. Przed nałożeniem kolejnej warstwy preparatu, poczekaj aż wyschnie poprzednia. Czas schnięcia zależy od rodzaju produktu. Na rynku są dostępne produkty szybkoschnące, w przypadku których już po dwóch godzinach można nakładać kolejną warstwę.
  4. Jeżeli po nałożeniu pierwszej warstwy pojawią się mikrowłówkna, przetrzyj powierzchnię drobnym papierem ściernym (200-240) i dokładnie oczyść ją z pyłu.
  5. Kolejne warstwy nakładaj w ten sam sposób, co pierwszą. Sprawdź na opakowaniu po jakim czasie można użytkować zabezpieczaną powierzchnię (w przypadku nowoczesnych lakierów po danej powierzchni można chodzić 8 godzin po nałożeniu ostatniej warstwy, a w pełni ją użytkować po upływie 72 godzin).
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Altax

Polecamy Ci również

Zobacz także