Jak zadbać o okna zimą?

Jak zadbać o okna zimą?

Zbliża się zima, a więc okres trudny dla tych elementów naszego domu, które narażone są na działanie czynników atmosferycznych. Jak w tej sytuacji pielęgnować okna, by przez nieszczelności nie wpadał chłód?

Jeśli chodzi o okna drewniane, to co roku warto je obejrzeć i w razie konieczności uzupełnić ubytki drewna oraz pomalować te fragmenty okna, z których złuszcza się farba.

Okna z PCV najlepiej gruntownie przejrzeć dwa razy do roku. Podstawową czynnością pielęgnacyjną okien jest utrzymanie ich w czystości.

uszczelnianie okien

Podczas ich gruntownego mycia (najlepiej przed i po zimie) bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. - Należy unikać inwazyjnych płynów, zawierających środki ścierne lub rozpuszczalnik - radzi Rafał Pruchnicki, ekspert sieci sprzedaży Polskie Okna. Użycie takich środków mogłoby spowodować nieodwracalne uszkodzenia w ramie okiennej. Stosowanie drażniących środków mogłoby przyczynić się do zarysowań, przebarwień, czy zmatowienia ramy i powstania mikro-porów.

Do mycia okien najlepiej używać tradycyjnych płynów do mycia naczyń. Takich powierzchni nie należy także traktować szorstkimi gąbkami czy szczotkami.

W oknach stosuje się obecnie szyby zespolone, które nie tylko dzięki swoim walorom technologicznym mają wpływ na termoizolację, ale także są łatwiejsze w utrzymaniu i pielęgnacji. W przypadku mycia okien bardzo ważny jest nie tylko wybór płynu (koniecznie specjalnie przeznaczonego do mycia szyb), ale także rodzaju materiału, jaki będziemy używać do mycia okien.

W tym wypadku unikamy materiałów sztywnych, twardych - takich, które mogłyby zarysować powierzchnię. Najlepiej odpowiednie do tego typu czynności są ircha lub miękki papierowy ręcznik kuchenny. Nie powinno się stosować gazety. Sztywny papier może rysować powierzchnię. Jeżeli okno wymaga większej pielęgnacji, warto najpierw umyć je na mokro - wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń, a dopiero później suchą gąbką i płynem do szyb.

Smaruj i reguluj okucia

Wszystkie części ruchome okna warto nasmarować lub naoliwić. Następnie, jeżeli zauważymy, że okno się nie domyka lub lekko się obniżyło, regulujemy poziom i docisk ramy śrubami przy zawiasach. Konserwacji wymagają także uszczelki. Polega ona na naniesieniu na ich powierzchnię odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu.

Oceń artykuł
3,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Mariusz Urbanke

Polecamy Ci również

Zobacz także