Jak zaplanować wiosenny ogród?

Jak zaplanować wiosenny ogród?

Jesienno-zimowa szaruga to dobry czas na zaprojektowanie zieleni wokół domu. Gdy za oknem szaro i ponuro, a dni krótsze, humor może poprawić nie tylko dobra książka lub ciekawy film obejrzany z kubkiem aromatycznej herbaty.

rośliny do ogroduTo dobry czas na marzenia o tym, jak wiosną będzie wyglądał nasz ogród. Późna jesień i zima to doskonałe pory na zastanowienie się, co chcielibyśmy zmienić w ogrodzie, jakie posadzić rośliny oraz jak zagospodarować miejsca, w których podczas ciepłych dni spędzamy szczególnie dużo czasu.

- Pora roku sprzyja planowaniu tego, jak chcemy, aby wyglądała przestrzeń wokół naszego domu - mówi Małgorzata Gral, inżynier architektury krajobrazu. - Zwykle mamy na to różne ciekawe pomysły, jednak czasem po prostu nie wiemy, jak je zrealizować. Dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z projektantem zieleni. Z pewnością w miesiącach jesienno-zimowych znajdzie on dla nas więcej czasu, a my będziemy mogli spokojnie zastanowić się nad tym, co nam się naprawdę podoba.

Planując ogrodowe aranżacje, koniecznie trzeba pomyśleć o nawierzchni alejek i tarasu. - Warto zastanowić się nad tym, jaki nadać im charakter - twierdzi Małgorzata Gral. - Dobrze jest tak zaprojektować ogród, aby współgrał on z wnętrzem domu, który otacza.

Dlatego projektując na przykład taras, najlepiej przyjrzeć się temu, jak wygląda salon, z którego dobrze go widać i urządzić go w jak najbardziej podobnym stylu. Najlepiej, gdy jego nawierzchnia będzie miała zbliżoną kolorystykę i nawierzchnię do tego, co znajduje się wewnątrz. Daje to naprawdę wspaniały efekt.

kwiaty w ogrodzieGdy pogoda nie zachwyca, warto też zastanowić się nad efektownym oświetleniem posesji. Dzięki niemu można jej nadać wyjątkową atmosferę i sprawić, że również po zachodzie słońca dom i jego otoczenie będą pełne wyjątkowego uroku.

Jednak nawet późną jesienią i wczesną, ciepłą zimą planowanie to nie wszystko, co możemy zrobić dla swojej posesji.

- To dobry czas również na to, aby zadbać o rośliny - uważa Małgorzata Gral. - Teraz jest też dobry moment na przycinanie drzew i krzewów. To jeden z podstawowych zabiegów, które każdy ogrodnik musi wykonać od czasu do czasu, gdyż większość gatunków wymaga tego do dobrego wzrostu, kwitnienia czy owocowania. Nie można tego robić w czasie upałów.

Aby w kwietniu ogród rozkwitł wieloma barwami i roznosił woń wiosennych kwiatów, późną jesienią warto posadzić rośliny cebulowe, m.in. tulipany, narcyzy lub krokusy. Możemy być pewni, że cebulkom nie zaszkodzi nawet dość duży mróz, a wiosną te kolorowe kwiaty z pewnością dodadzą naszemu ogrodowi dużo uroku.

Dobrym przedzimowym pomysłem jest również przygotowanie ziemi do nasadzeń, jak również zwykłe podwórkowe porządki. Jeśli zajmiemy się nimi teraz, po stopieniu się ostatnich śniegów z pewnością nie przytłoczy nas nawał ogrodowych obowiązków.

Wówczas jedynie z większą ochotą ruszymy do prac pielęgnacyjnych, które pozwolą nam stworzyć piękną i zadbaną przestrzeń wokół naszego domu, gdzie chętnie będziemy wypoczywać podczas wiosennych i letnich dni, za którymi teraz tak bardzo tęsknimy.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Sylwia Bukowska (Głos Wielkopolski)

Polecamy Ci również

Zobacz także