Jak zgrać ze sobą poszczególne elementy aranżacji?

Jak zgrać ze sobą poszczególne elementy aranżacji?

Urządzając mieszkanie najczęściej kierujemy się aktualnymi trendami dekoratorskimi. Dylematy powstają jednak, gdy musimy dobrać odpowiedni kolor i wzór jednocześnie dla podłóg, ścian i drzwi. Jak poradzić sobie z połączeniem tej układanki i sprawić, żeby wszystko do siebie pasowało a zarazem ładnie wyglądało?

Jak sobie urządzisz, tak będziesz mieszkał

W większości przypadków o wystroju mieszkania czy domu decyduje... kobieta, gdyż to ona najlepiej potrafi (z)wizualizować sobie efekt końcowy. Mężczyzna natomiast pełni jakże odpowiedzialną rolę wykonawczą. Niezależnie od tego, kto będzie decydentem ostatecznego wyglądu, pamiętać należy o estetyce i funkcjonalności wnętrza, a przede wszystkim o preferencjach przyszłych lokatorów. Wybrana kolorystyka powinna być tak dobrana, aby spełniała oczekiwania wszystkich mieszkańców oraz była spójna z całością. Elementy stałe, takie jak podłoga czy stolarka, zaplanujmy już na samym początku. Kolor ścian można swobodnie zmieniać co kilka lat, natomiast okna, panele czy deski podłogowe zostaną zapewne na dłuższy czas.

Remix - drzwi Baltica pełne bielone drewnoWybieramy drzwi

Planując zakup drzwi do mieszkania należy zwrócić uwagę na materiał, wzór, przeszklenie oraz kolor i charakter pomieszczenia, w którym zostaną wykorzystane.

- Zaletą drzwi wykonanych w całości z drewna jest możliwość np. zabejcowania ich na dowolny kolor przy jednoczesnym zachowaniu ich pierwotnej faktury - zauważa Agata Kozyr z firmy Remix, polskiego producenta drzwi sosnowych. - Barwę można dopasować do okien, podłogi lub mebli. Modnym ostatnio zabiegiem jest bielenie drewna, dzięki któremu drzwi wyglądają oryginalnie i stanowią wyraźny akcent we wnętrzu.

Niewielkim nakładem kosztów i pracy możemy wydobyć z drzwi nowoczesny i wyjątkowy charakter. Istnieje również możliwość przemalowania drzwi, jeśli po kilku latach stwierdzimy, że modniejsza od bieli będzie np. szarość lub czerwień.

Wszystkie skrzydła w domu powinny jednak ze sobą współgrać i stanowić komplet, dlatego najlepiej wybrać taki sam wzór i materiał. Każde z pomieszczeń ma swoje przeznaczenie. Niektóre potrzebują więcej światła a inne mniej. W ciemniejszych zaleca się wykorzystanie drzwi z przeszkleniami. - Największą popularnością, wśród drzwi przepuszczających światło, cieszą się te z szybami mlecznymi - dodaje Agata Kozyr z Remix.

Zrób to sam

Zaprojektowanie mieszkania możemy powierzyć architektowi wnętrz. Jest wiele firm specjalizujących się w doradztwie czy nawet całościowym urządzeniu dowolnej powierzchni. Projekty uwzględniają najnowsze trendy dekoratorskie oraz wizję twórcy. Nie każdego jednak stać na usługi profesjonalistów, z drugiej strony nie każdy chce, żeby w ostateczny wygląd mieszkania ingerowały osoby z zewnątrz. Dlatego warto zastanowić się nad samodzielnym wyborem wyposażenia i kolorystyki. Wystarczy zamienić się na chwilę w dekoratora, zrobić dobry plan i za pomocą ołówka przenieść pomysły na papier. Można skorzystać również z programów komputerowych do wizualizacji wnętrza, jeśli brakuje nam zmysłu przestrzennego i nie mamy pewności czy wybrany styl będzie efektowny w rzeczywistości. Ustalmy na początku budżet, którym dysponujemy i do dzieła!

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzimy nasze mieszkanie oraz jakie wybierzemy podłogi, okna i drzwi, najważniejsze jest nasze samopoczucie podczas przebywania w nim. Kolorystyka powinna odzwierciedlać naszą osobowość i dawać uczucie komfortu i odprężenia.

Oceń artykuł
3,70 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: pointb

Polecamy Ci również

Zobacz także