Jaką farbę wybrać? Jakimi kryteriami się kierować?

Jaką farbę wybrać? Jakimi kryteriami się kierować?

Nic tak nie upiększa wnętrz jak kolory. Za pomocą dostępnych na rynku farb dekoracyjnych mamy niemal nieograniczone możliwości kreowania wyglądu ściany. Co wybrać, by nie żałować?

Malowanie ścianTajemnice farb

Co może farba? Okazuje się, że bardo dużo. Potrafi pokryć ścianę powłoką matową lub połyskującą, może imitować drewno, kamień i inne naturalne materiały, a także wyglądać jak wzorzysta tapeta lub tkanina o wyrazistym splocie. Oprócz walorów dekoracyjnych, farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny charakteryzować się trwałością barw i znikomą emisją szkodliwych substancji, a także zapewniać możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

Udoskonalanie swoich pomysłów producenci farb rozpoczęli od ulepszania ich właściwości użytkowych. Dzisiaj nikogo już nie dziwią powłoki dekoracyjne, które można wielokrotnie szorować szczotką, ani też takie, które spokojnie można zastosować w łazience lub kuchni, bowiem są całkowicie odporne na wilgoć i wysoką temperaturę.

- Dzięki specjalnym mieszalnikom farb, możemy wybrać nawet najbardziej wyszukany kolor - mówi Marek Zając z firmy Bolix. - Są również dostępne na rynku powłoki o wysokiej paroprzepuszczalności, szczególnie zalecane w miejscach, gdzie ściany mogą być okresowo zawilgocone oraz produkty ze składnikami grzybo-, czy bakteriobójczymi.

Malujesz, a sam nie wiesz czym pokrywasz ścianę

Większość gotowych do użycia farb do wnętrz przeznaczonych do malowania ścian i sufitów to wodne dyspersje tworzyw sztucznych, komponowane z różnych żywic polimerowych, modyfikowanych dodatkami poprawiającymi własności użytkowe. W praktyce przyjmuje się ogólny podział na kilka grup wyrobów, zależnie od głównego składnika powłoko-twórczego, choć w rzeczywistości farby najczęściej zawierają mieszaninę różnych spoiw.

Oceń artykuł
3,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także