Jaki kamień pasuje do wnętrza? Jak go pielęgnować i jak...

Jaki kamień pasuje do wnętrza? Jak go pielęgnować i jak...

Aranżując wnętrza, coraz częściej sięgamy po płytki kamienne, zastępując nimi standardową ceramikę. Nic dziwnego: trwałość, łatwość pielęgnacji, możliwość odświeżania faktury bez konieczności zrywania materiału - to główne wyznaczniki tego materiału. Kamień, jak każda okładzina, ma swoją specyfikę i "lubi" konkretne wnętrza.

Znakomicie sprawdzą się kamienne blaty w kuchniPłytki na posadzce

Podłoga daje nam szerokie pole do popisu. Możemy wybrać płytki tradycyjne (z fazowaną krawędzią), które układa się z fugami lub tzw. płytki rektyfikowane - do układania bezfugowego. Jeśli planujemy zamontowanie ogrzewania podłogowego, nie musimy się martwić - każdy kamień będzie odpowiedni.

- Najtrwalszy materiał na posadzkę to granit - tłumaczy Wacław Gawroński, ekspert firmy Rogala. - Szczególnie w kuchni i przedpokoju, gdzie domownicy często chodzą w twardym obuwiu. Kuchenna podłoga narażona jest też na zarysowania i ścieranie, które mogą uszkodzić inne typy posadzki.

Czytaj także: Coraz częściej spotkać można aranżacje oparte na wykorzystaniu naturalnego i występującego w wielkiej gamie rodzajów kamienia

Granit to twardy materiał, trudny do zarysowania, a dodatkowo nie przenosi ognia. Jest odporny na pękanie, plamy, wilgoć i zmiany temperatury, do tego nie wymaga częstej pielęgnacji (nie trzeba go nawet impregnować).

Na podłodze (a także na ścianach), zwłaszcza w łazience, pięknie będzie się prezentować także marmur: jest delikatniejszy od granitu, dlatego należy go regularnie impregnować, by uniknąć nasiąkania i plam. Odpowiednio konserwowany marmur nie przysporzy jednak problemów.

- Wybierając kamienne płytki do łazienki, można kierować się wyłącznie estetyką - podkreśla Wacław Gawroński. - Niezależnie od stosowanego kamienia zaleca się zabezpieczenie podłoża przed wilgocią za pomocą powłok hydroizolacyjnych.

Czytaj także: Kamień - można nim obudować kominek, wyłożyć posadzkę albo powiesić na ścianie niczym obrazy

Ściana w kamieniu

Piaskowiec jest kamieniem bardziej miękkim i porowatym niż granit, jednak nie ma to znaczenia w przypadku okładziny ściennej. Ma zarówno ciepłe, żółte, czerwone i białe odcienie, jak i szare czy grafitowe, a jego tekstura jest bardzo zróżnicowana. Ponieważ płytki z piaskowca są również odporne na ścieranie i wodę - stosuje się ten kamień do okładzin schodów zewnętrznych i parapetów.

Inną, ciekawą propozycją są coraz częściej stosowane podświetlane ściany z onyksu, które można stosować zarówno w salonie, jak i w łazienkach. Onyks jest odporny na wilgoć, dlatego często stosuje się go jako okładzinę w kabinach prysznicowych.

Oceń artykuł
3,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Podolska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także