Jaki materac wybrać?

Jaki materac wybrać?

Gdy odpoczywamy, nasze ciało i umysł regenerują się, dlatego tak ważny jest komfort snu. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele zależy od materaca, na którym śpimy. Ponieważ każdy z nas jest inny, materac powinien być dobierany indywidualnie, a przede wszystkim - dopasowany do wagi, wzrostu i sposobu spania.

materac

Dobry sen to podstawa dobrego dnia

Źle dobrany materac może być przyczyną niewysypiania się, problemów z wstawaniem, a nawet schorzeń kręgosłupa. Szukając tego idealnego dla siebie należy pamiętać, że materac jest zakupem na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że powinno się go wymieniać średnio co 8 lat, to dobrze dobrany może nam służyć o wiele, wiele dłużej. Niektóre sklepy (np. IKEA) swoje materace obejmują aż 25-letnią bezpłatną gwarancją. Tym bardziej więc decyzja o zakupie podstawy naszego komfortowego snu powinna być przemyślana, a wybór warto skonsultować z profesjonalnym sprzedawcą lub fizjoterapeutą. Niezwykle pomocna przy decyzji o nabyciu konkretnego materaca jest też możliwość wcześniejszego przetestowania go. Lepiej wybrać się do sklepu, który daje możliwość położenia się na materacu w pozycji, w jakiej najczęściej śpimy, niż dokonywać zakupu przez Internet. Niektóre placówki umożliwiają też przetestowanie materaca w domu.

- Nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania. Dlatego w IKEA dajemy klientom 90 dni na przetestowanie zakupionego materaca - mówi Monika Sobocińska, Specjalista w Dziale Sypialni w IKEA Kraków - Jeżeli okaże się, że jest on na przykład zbyt twardy, można go bezpłatnie wymienić na inny - dodaje.

miękki materacJak sobie pościelisz, tak się wyśpisz?

Wbrew pozorom to nie do końca prawda! - Największy, bo aż 80%, wpływ na nasz sen ma podłoże, na którym śpimy. Przyjemna w dotyku kołdra czy atmosfera sypialni oczywiście też są ważne, ale zdrowy i komfortowy sen zależy przede wszystkim od właściwie dobranego materaca - tłumaczy Monika Sobocińska z IKEA Kraków. Przede wszystkim musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny i ten sam model materaca nie będzie idealny dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do naszych indywidualnych cech, takich jak waga, wzrost i sposób spania. Wybierając materac powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego twardość. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na materac piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy kilka poziomów twardości. Najważniejszym kryterium jej doboru jest waga. Osoby cięższe powinny kupować materace twardsze, które nie będą się zapadać.

- Gdy ktoś poszukuje materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która nie tylko zniweluje odstęp pomiędzy materacami, ale też zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania - radzi Monika Sobocińska z IKEA Kraków - Dla dziecka natomiast polecam materace miękkie, wykonane z najprostszych materiałów, takich jak np. pianka poliuretanowa. Dzieci często miewają alergię, dlatego lepiej sprawdza się właśnie taki materiał, a nie naturalna wełna czy włosie końskie. Ponadto pianka jest gęsta i zbiera mniej kurzu niż np. materac sprężynowy, a że maluchy uwielbiają skakać na łóżku - pianka zyskuje dodatkowy atut - dodaje Monika Sobocińska.

materac do łóżka

Przy wyborze twardości materaca bardzo ważna jest też pozycja, w jakiej śpimy i nasz wzrost. Większość materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu. Oznacza to, że twardość materaca jest zróżnicowana na jego powierzchni, np. pod ramionami i biodrem powinien on być bardziej miękki, w odcinku lędźwiowym - twardszy. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet w najbardziej nietypowych pozycjach.

- Materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej jest to odczuwalne podczas siadania. Dlatego, wybierając materac, należy położyć się w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na odpowiednio dobranym materacu kręgosłup będzie ułożony w linii prostej - tłumaczy Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

Jeżeli śpimy przeważnie na plecach, potrzebujemy materaca, który zapewnia wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Nieco twardszy - chroni przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże. Jeżeli częściej śpimy na boku, powinniśmy pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała. A spanie na brzuchu? Generalnie nie jest zalecane, ponieważ nacisk na żołądek uniemożliwia pełne rozszerzenie płuc podczas oddychania. Jeżeli jednak lubimy spać w tej pozycji, pamiętajmy o wsparciu w okolicy karku i u podstawy kręgosłupa. Zbyt miękki materac zwiększy nacisk na kręgosłup, powodując jego nienaturalne wyprostowanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup lub wymianę materaca powinniśmy zastanowić się też, gdzie będzie on leżał. Zdecydowanie nie powinna to być podłoga, zarówno ze względów komfortowych, jak i higienicznych.

- Dno łóżka z listewek zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i odpowiada za 25% komfortu spania. Współpracuje z materacem, zapewniając wsparcie i dostosowując się do konturów ciała. Jeżeli dół łóżka ma więcej listewek, może ściślej dopasować się do kształtu i ruchów ciała. Dodatkowe funkcje, takie jak regulacja twardości w różnych strefach, zwiększają poczucie komfortu - mówi Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

Dno z listewek zapewnia właściwy "przewiew", ale nie może należycie spełniać swojej funkcji, jeżeli materac nie będzie przepuszczał powietrza. Zarówno materace sprężynowe, lateksowe, jak i piankowe gwarantują dobrą wentylację i prawidłowe środowisko snu. Jednak przed zakupem należy również sprawdzić, z czego wykonany jest jego pokrowiec. - Wszystkie nasze pokrowce i maty wykonane są z bawełny i watoliny poliestrowej, która odprowadza wilgoć - tłumaczy Monika Sobocińska z IKEA Kraków.

wygodny materac

Oceń artykuł
3,88 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Ikea

Polecamy Ci również

Zobacz także