Jaki telewizor wybrać – preferencje zakupowe

Jaki telewizor wybrać – preferencje zakupowe

Choć w dobie sprzętów mobilnych popularność telewizorów nieco osłabła wciąż są chętnie kupowane przez Polaków. Niemal w każdym domu nadal znajdzie przynajmniej jedno urządzenie tego typu.

telewizor Samsung UE46F5300

Warto więc przyjrzeć się preferencjom zakupowym Internatów. Jakie są aktualne trendy dotyczące telewizorów? Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia? Odpowiada raport Okazje.info.

Obraz w 3D czy 4K?

Największe zainteresowanie budzą w ostatnim czasie 3 rodzaje telewizorów. Przede wszystkim urządzenia typu LED, które są rozwinięciem technologii LCD. Zostały w nich wyeliminowane słabe strony pierwowzoru i zastosowano w nich innowacyjne rozwiązania. Zaletą telewizorów LED jest niskie zużycie energii, a także dłuższa żywotność i lepsze nasycenie barw. Do tego mają małe wymiary oraz szybko się włączają i wyłączają. Niestety kosztują więcej niż telewizory LCD, ale niski poziom poboru prądu pozwala szybko zniwelować tę stratę. Obok nich chętnie wybierane są urządzenia potrafiące wyświetlać obrazy trójwymiarowe. Telewizory 3D oferują doskonałą jakość obrazu, pozwalają przenieść się w środek filmu i mocniej wczuć się w oglądane obrazy. Do tego zapewniają większe wrażenia wizualne niż zwykłe telewizory. Wadą takich urządzeń jest większe zużycie prądu , a oglądanie obrazów w 3D może też szybciej powodować zmęczenie oczu. Zainteresowanie budzą też telewizory 4K (nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej). Dostępne od niedawna na rynku urządzenia oferują ostrzejszy i wyraźniejszy obraz z większą ilością detali niż odbiorniki Full HD. Ponadto zapewniają szerszą paletę barw. Kiedy ta technologia stanie się bardziej powszechna i zmaleje koszt takich urządzeń zapewne znacznie wrośnie zakup sprzętów tego typu. A jak dokładnie wygląda zainteresowanie poszczególnymi rodzajami telewizorów?

rodzaje telewizorów

Najchętniej wybieranymi telewizorami na przestrzeni ostaniach dwunastu miesięcy były wspomniane wcześniej sprzęty LED. Telewizory te były poszukiwane przez 37% Internautów. Duża ilość lamp diodowych umieszczonych w sekcjach wzdłuż krawędzi ekranu lub za matrycą gwarantuje dobry kontrast i nasycenie czerni. Do zakupu takiego telewizora może zachęcić najchętniej wybierany telewizor LED 2013 roku, a jest nim:

Zdjęcie Samsung UE46F5300
Samsung UE46F5300
 • Przekątna ekranu: 46 cali
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Odświeżanie: 100 Hz
 • Gniazda HDMI: 3

Parametry techniczne

Przekątna ekranu 46 cali Rozdzielczość 1920 x 1080
Odświeżanie 100 Hz Format obrazu 16:9
Tuner TV DVB-T Tuner DVBT-MPEG4 Tak
 
dane dostarcza:

Zaraz potem (strata jednego procenta) wybierano urządzenia 3D. Wzrost popularności telewizorów tego rodzaju wynika zapewne z tego, że obrazy wyświetlane w trójwymiarze oferują obecnie systemy pay-per-view, a nawet sieci kablowe więc dostęp do nich jest znacznie uproszczony. Poza tym zakup takiego urządzenia nie przekreśla możliwości oglądania filmów i programów w 2D, a zmiana trybów, wymaga w wielu przypadkach jedynie użycia przełącznika na pilocie i założenia specjalnych okularów. W kategorii telewizory 3D bezkonkurencyjny okazał się:

Zdjęcie LG 47LA660S
LG 47LA660S
 • Przekątna ekranu: 47 cali
 • Technologia: LED
 • Rozdzielczość: 1920 x 1080
 • Odświeżanie: 400 Hz

Parametry techniczne

Przekątna ekranu 47 cali Rozdzielczość 1920 x 1080
Odświeżanie 400 Hz Format obrazu 16:9
Tuner TV DVB-T Wbudowany dysk twardy Nie
Pobór mocy (praca/czuwanie) 63W / -    
dane dostarcza:

Trzecie miejsce z wynikiem 19% zajęły telewizory LCD. Użytkownicy wybierają je zapewne dlatego, że nie kosztują dużo – małe, przenośne odbiorniki można kupić za mniej niż 500 zł. Ponadto telewizory LCD zapewniają równomierne podświetlenie oraz odpowiednie nasycenie barw, a także jasność obrazu. Chętnie wybieranym modelem był w ostatnim roku:

Zdjęcie Samsung LE32E420
Samsung LE32E420
 • Przekątna ekranu: 32 cale
 • Rozdzielczość: 1366 x 768 (HD Ready)
 • Odświeżanie: 50 Hz
 • Gniazda HDMI: 2

Parametry techniczne

Przekątna ekranu 32 cale Rozdzielczość 1366 x 768 (HD Ready)
Odświeżanie 50 Hz Format obrazu 16:9
Kontrast Wysoki Kontrast Tuner TV Analogowy, DVB-T/C (MPEG-4)
Tuner DVBT-MPEG4 Tak Wbudowany dysk twardy Nie
Pobór mocy (praca/czuwanie) 57W / 0,3W    
 
dane dostarcza:

Istotne parametry

Bez względu na typ urządzenia użytkownicy w czasie zakupu biorą pod uwagę 6 parametrów. Mają one wpływ na funkcjonalność i jakość wykonania telewizora oraz wyświetlanego na nim obrazu. Wszystkie preferencje zostały wyszczególnione w wykresie poniżej. W dalszej części raportu dane dotyczą najpopularniejszej grupy, czyli telewizorów LED.

parametry telewizorów

Producent

Najczęściej kupujący zwracali uwagę na producenta danego modelu. Marka telewizora była kluczowa dla 44% Internautów. Długoletnia obecność na rynku, szeroka oferta produktów i zaufanie do producenta mają wpływ na wybory użytkowników. Bardzo często decyzja o zakupie telewizora konkretnej marki wynika z tego, że posiada się w domu inne sprzęty tego samego producenta. Dobre skojarzenia na temat twórcy i możliwość przetestowania produktów ma duży wpływ na decyzje zakupowe.

producenci telewizorów

Jak widać najchętniej wybierane były telewizory Philips ( uzyskały 31% poparcia). Prawdopodobnie sukces marki wynika z wprowadzenia na rynek wielu modeli telewizorów LED, zróżnicowanych pod względem parametrów technicznych oraz cenowym. Dzięki tym zabiegom użytkownik mógł łatwo znaleźć coś na miarę swoich potrzeb.

ceny telewizorów

Cena

Drugim istotnym czynnikiem branym pod uwagę jest cena, ponieważ ma ona wpływ między innymi na ilość parametrów i rozmiar urządzenia. Ponad połowa wolała modele nie kosztujące więcej niż 1000 zł. 25% gotowych było do wydania od 1000 zł do 2000 zł, czyli na modele ze średniej półki cenowej. Z kolei tylko 12% chciało przeznaczyć na kupno telewizora więcej niż 2000 zł. Na tak drogie urządzenia decydują się zwykle osoby ceniące najnowsze i mało spopularyzowane rozwiązania technologiczne, a także dla których ważna jest jak najwyższa jakość urządzenia.

 

Przekątna ekranu

Wielkość, czyli przekątna ekranu to również jeden z najważniejszych czynników brany pod uwagę w momencie kupowania telewizora. W ubiegłym roku była ona istotna dla 16% użytkowników. Warto pamiętać o tym, że koszt sprzętu zależy nie tylko od rodzaju telewizora, ale też zastosowanych w nim technologii i wielkości urządzenia. Poszczególne sklepy mogą oferować ten sam sprzęt za różną cenę. Dobrze po decyzji dotyczącej wyboru modelu sprawdzić koszt urządzenia w różnych sklepach i na porównywarkach cen. W przypadku trzeciego istotnego parametru należy pamiętać, że rozmiar przekątnej telewizora ma wpływ na jego wielkość. Kupując telewizor trzeba pamiętać o tym, aby dostosować jego wymiary do pomieszczenia, w którym będzie stał. Do salonu o średniej wielkości najlepiej wybrać 40-, 42- lub 46-calowy model. Natomiast do małego pokoju można wybrać 32-calowy telewizor.

telewizory - przekątna ekranu

Wśród telewizorów LED największą popularnością cieszyły się urządzenia mające od 30 do 49 cali. Wybierała je ponad połowa Internautów. Warto też zauważyć, że w porównaniu do 2012 roku wzrosło zainteresowanie telewizorami mającymi ponad 50 cali. Zwykle nabywa się je do bardzo dużych salonów oraz kupują je zapaleni kinomaniacy, którym zależy na najwyższej jakości obrazu.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: okazje.info

Polecamy Ci również

Zobacz także