Jakie światło do kuchni?

Kuchnia jest tym pomieszczeniem w domu, które wymaga instalacji odpowiednio dobranego sytemu oświetlenia. W nowoczesnych wnętrzach światło w kuchni pełni już nie tylko funkcję czysto użytkową, ale także dekoracyjną.

O zaplanowaniu punktów świetlnych najlepiej jest pomyśleć już na etapie projektowania kuchni lub, jeśli to niemożliwe
- wykorzystać czas remontu. Montaż poszczególnych punktów świetlnych wymaga bowiem doprowadzenia do nich instalacji elektrycznej, która powinna znaleźć się pod warstwą tynku. Jeśli rozmieszczenie punktów świetlnych nie zostanie dokładnie rozplanowane, konieczne będzie korzystanie z przedłużaczy i znajdujących się na wierzchu przewodów, które niestety przyczynią się do obniżenia komfortu korzystania z pomieszczenia kuchennego.

Kuchnia powinna być oświetlona zarówno centralnym światłem górnym, jak i punktami oświetlającymi takie miejsca jak: zlewozmywak, płyta grzewcza oraz blaty robocze. Światło górne należy zaprojektować w taki sposób, aby jego strumień nie powodował cieni na ścianach. Do zamontowania oświetlenia dodatkowego warto wykorzystać spody wiszących szafek kuchennych.
W tym miejscu można ulokować lampy halogenowe lub zastosować żarówki LED. Wybór opraw oświetleniowych służących do tego celu jest aktualnie ogromny, co powoduje, że z pewnością każdy znajdzie produkt pasujący do aranżacji i wystroju własnej kuchni.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: archeofestival.com

Polecamy Ci również

Zobacz także