Jakie żelazko wybrać – głos Internautów

Jakie żelazko wybrać – głos Internautów

Żelazko to jedno z podstawowych sprzętów AGD w każdym domu. Niestety z czasem ulega zniszczeniu i jak każdy nieużyteczny sprzęt wymaga wymiany.

żelazko paroweStając przed wyborem zakupu nowego urządzenia warto zapoznać się z raportem Okazje.info. Uzyska się z niego informacje między innymi na temat, jakie żelazka były chętnie wybierane przez użytkowników portalu w 2013 roku. Do tego nie zabraknie odpowiedzi na pytanie jak dokonać właściwego wybory sprzętu do prasowania. A także co poszczególne z nich oznaczają dla przyszłego użytkownika żelazka.

Bez przypaleń i zagnieceń dzięki parze

Dla nikogo zapewne nie jest zaskoczeniem, że najpopularniejszym rodzajem żelazek są żelazka parowe. Stanowią one ponad ponad 93% kupowanych produktów. Na dalszych miejscach znajdują się żelazka systemowe, turystyczne oraz tradycyjne (suche). Główną korzyścią ze stosowania żelazek parowych, która wpłynęła na taki wybór jest wyjątkowa skuteczność rozprasowania nawet bardzo pogniecionych i sztywnych tkanin. Ponadto mała waga oraz łatwość prowadzenia. Na wybór wpłynęła także stosunkowa niska cena sprzętu tego typu - ceny żelazek w rankingach zaczynają się od 77 zł a kończą na 617 zł. Wybierając żelazko parowe warto również skupić się na jakości i ilości wytwarzanej przez niego pary. Odpowiadają za to dwie wartości:strumień pary [g/min], który dba o stały wyrzut pary przy prasowaniu, a także silne uderzenie pary [g/min], czyli stosowany do najmocniejszych zagnieceń skoncentrowany wyrzut pary, uwalniany specjalnych przyciskiem. Oczywiście zawsze lepiej wybierać urządzenia mające jak najwyższe wartości tych parametrów. Warto pamiętać również o tym, że żelazka parowe posiadają stosunkowo niewielki pojemnik na wodę (na około 300 - 400 ml). W trakcie prasowania prawdopodobnie trzeba będzie go uzupełnić, szczególnie jeżeli wybieramy żelazko z dużym strumieniem pary. Korzystanie z tego typu sprzętu wiąże się często z powstawaniem kamienia, który zatyka kanaliki w stopie żelazka. Aby zniwelować to zjawisko warto wybrać więc urządzenie z funkcją samoczyszczenia oraz systemem antywapiennym.W tej kategorii żelazek parowych absolutnym faworytem okazał się Philips GC 4410, który przez cały rok utrzymywał się na pierwszy miejscu w rankingu.

Zdjęcie Philips GC4410/02
Philips GC4410/02
 • Rodzaj żelazka: Parowe
 • Rodzaj stopy: SteamGlide
 • Moc: 2400 W
 • Spryskiwacz

Funkcjonalności urządzenia

Blokada kapania Tak Automatyczne wyłączanie Nie
System antywapienny Tak Funkcja samoczyszcenia Nie
Funkcja silne uderzenie pary Tak Możliwość prasowania w pionie Tak
Regulacja temperatury Pokrętło    
 
dane dostarcza:

Stopa, czyli element styku tkaniny z urządzeniem

Podstawa stopy żelazka stworzona jest z szybko nagrzewającego się aluminium. Niestety ten materiał jest podatny na zarysowania, a tkaniny łatwo do niego przywierają. Dlatego stosuje się rozmaite powłoki i to one mają wpływ na funkcjonalność stopy żelazka. Wybierając sprzęt do prasowania Internauci zwracali uwagę na rodzaj stopy. Konsumenci mogą przebierać spośród wielu ich typów, od ceramicznej poprzez szafirową aż po teflonową. Dobra stopa powinna być odporna na zarysowania, ponieważ rysy mogą doprowadzić do uszkodzenia i pobrudzenia ubrania. Oprócz tego zapobiegać szybkiemu przypalaniu tkaniny oraz mieć ergonomicznie ułożone otwory wylotowe pary. Użytkownicy porównywarki najczęściej decydowali się na urządzenia ze stopą pokrytą powłoką stalową lub ceramiczną. Doskonale obrazuje to poniższy wykres.

wybierane rodzaje stóp żelazka

Stopa stalowa charakteryzuje się dobrym poślizgiem i łatwością prowadzenia. Nie uszkodzi delikatnych tkanin oraz nadaje się do prasowania zarówno na mokro, jak i na sucho Niestety stalową stopę można szybko porysować i trudniej ją wyczyścić. Oprócz tego żelazka z tego typu stopą można kupić za przystępną cenę, średnio zapłaci się za nie 264 zł. Przykładem takiego żelazka może być:

Zdjęcie ROWENTA DW 9240
ROWENTA DW 9240
 • Rodzaj żelazka: Parowe
 • Rodzaj stopy: Microsteam 400
 • Moc: 3100 W
 • Spryskiwacz

Funkcjonalności urządzenia

Blokada kapania Tak Automatyczne wyłączanie Tak
System antywapienny Tak Funkcja samoczyszcenia Nie
Funkcja silne uderzenie pary Tak Możliwość prasowania w pionie Tak
Regulacja temperatury Pokrętło    
 
dane dostarcza:

Z kolei stopę ceramiczną cechuje trwałość i odporność na zarysowania. Nadaje się do prasowania odzieży z zamkami, napami czy ćwiekami. Z drugiej strony stopa ceramiczna może być dość gruba, więc dobre prasowanie przy guzikach może być utrudnione. Ponadto stosuje się ją raczej do prasowania na mokro, na sucho może dawać wrażenie cięższego prowadzenia. Jeśli chodzi o koszt żelazka wyposażonego w stopę ceramiczną to wynosi on zwykle 93-617 zł. Można więc wybrać na przykład taki model.

Zdjęcie TEFAL FV9650E0
TEFAL FV9650E0
 • Rodzaj żelazka: Parowe
 • Rodzaj stopy: Ceramiczna
 • Moc: 2600 W
 • Spryskiwacz

Funkcjonalności urządzenia

Blokada kapania Tak Automatyczne wyłączanie Nie
System antywapienny Tak Funkcja samoczyszcenia Tak
Funkcja silne uderzenie pary Tak Możliwość prasowania w pionie Tak
 
dane dostarcza:

Jak szybko żelazko będzie gotowe do pracy?

Czas potrzebny do nagrzania i wydajność określa moc urządzenia. Za najbardziej skuteczne uważa się sprzęty od 2000 W. Jeśli nie zależy nam na błyskawicznej gotowości do pracy, efektywnym wytwarzaniu pary lub nie zamierza się prasować grubych tkanin lepiej zdecydować się na urządzenie z mniejsza mocą grzewczą. Jej wysokość związana jest z opłatami za prąd, im większa moc tym większe rachunki za energię. A na jakie rozwiązania decydowali się Internauci? Ponad 48% wybierała żelazka o mocy 2500 W i więcej. Zaraz potem, bo 39% wolało urządzenia mające 2000 - 2499 W. Z danych wynika też, że duża moc grzewcza powoduje zwiększenie ceny urządzenia. Za takie żelazka zapłaci się średnio 310 zł. Mające zakres między 2000 - 2499 W kosztują zwykle 238 zł. Koszt żelazka o mocy mniejszej niż 2000 W wynosi średnio tylko 92 zł.

Producent też ważny

Decydując się na zakup żelazka użytkownicy kierują się także producentem. Ponad 36% produktów w rankingach sygnowane było marką Philips. 20% wszystkich urządzeń stanowiły urządzenia Bosch. Trzecie w kolejności i stanowiące 15% produktów były żelazka Tefal. Na dalszych pozycjach znalazły się:

ranking producentów żelazek

Najwięcej trzeba było zapłacić za żelazka Siemens – około 375 zł. Z kolei najmniej, bo mniej więcej 84 zł za urządzenia firmy First Austria.

producenci żelazek - ranking cen

Podsumowanie

Podsumowując, planując zakup żelazka należy przeanalizować własne potrzeby, w tym jak często będzie się go używać. Istotną kwestią jest też dobór urządzenia do tego, co zamierza się nim prasować. Grube tkaniny zostaną szybko uprasowane żelazkiem o dużej mocy. Delikatne przy użyciu pary, a ozdobione ćwiekami czy suwakami urządzeniem z odpowiednią stopą. Jeśli na prasowanie nie chce się przeznaczać długiego czasu lepiej wybrać sprzęt o dużej mocy grzewczej, który będzie gotowy do pracy, po zaledwie kilku sekundach od podłączenia do źródła prądu. Wybór warto również oprzeć o zaufanie do marki, a także przeznaczyć na zakup żelazka konkretny budżet. Przemyślenie tych wszystkich kwestii z pewnością bardzo ułatwi oraz przyspieszy zakup właściwego żelazka.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: okazje.info

Zdjęcia: Philips, okazje.info

Polecamy Ci również

Zobacz także