Jakość wody - jak ją ocenić?

Jakość wody - jak ją ocenić?

Choć Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne, mające kontrolę nad wodą płynącą z kranów
w naszych domach nieustannie zapewniają o prawidłowej jakości spożywanej przez nas cieczy, to posmak i zapach wody często pozostawiają wiele do życzenia.

Jakości wody pitnej nie ocenia się jednak po smaku, ani zapachu, a poprzez poddanie jej specjalistycznym badaniom fizykochemicznym i bakteriologicznym. Badania te przeprowadzają laboratoria tak całkowicie prywatne, jak i znajdujące się na terenie państwowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych. Próbkę wody do badania pobiera się we wskazany przez laboratorium sposób, do przeznaczonego do tego celu pojemnika i w tym samym dniu dostarcza do analizy. Po jej przeprowadzeniu uzyskane wyniki są porównywane ze wzorcowymi parametrami, jakimi powinna charakteryzować się woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Jeśli wyniki odbiegają od normy – sanepid wydaje na ogół zalecenia dotyczące uzdatniania wody.
Warto wiedzieć, że w przypadku, gdy rozważamy zakup domowych filtrów do wody – jej analizę może przeprowadzić wybrana przez nas firma oferująca te filtry. Wówczas koszt badań jest najczęściej wliczony w cenę urządzeń. W pozostałych przypadkach za badanie wody trzeba zapłacić.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Polecamy Ci również

Zobacz także