Jasny przedpokój: jak zaprojektować oświetlenie przedpokoju

0
Oświetlenie przedpokoju
Oświetlenie przedpokoju wpływa na jego wygląd, a także - wygodę korzystania z tego pomieszczenia. Dlatego powinno być dobrze przemyślane.

Funkcjonalne oświetlenie przedpokoju jest bardzo ważne. Podpowiadamy, jak zaplanować oświetlenie przedpokoju, żeby korzystanie z niego było wygodne i praktyczne, a nasz przedpokój – zyskał na wyglądzie.

Przedpokój na dzień dobry

Urządzając mieszkanie dość często traktujemy przedpokój po macoszemu. A to błąd – nie dość, że przedpokój jest pierwszym, co widzimy po wejściu do domu, to jeszcze służy różnym celom. Dlatego warto zadbać o to, żeby był naprawdę ładny, a do tego – wygodny i funkcjonalny. Zadania nie ułatwia najczęściej niewielki metraż przedpokoju, ale warto włożyć trochę wysiłku w urządzenie przedpokoju, a także – zapewnienie mu odpowiedniego oświetlenia.

Przeczytaj też: Jak dobrze zaplanować oświetlenie w kuchni

Oświetlenie sufitowe w przedpokoju

Najpopularniejszy sposób oświetlenia przedpokoju to lampy sufitowe. Możemy zdecydować się na tradycyjną lampę wiszącą lub bardziej nowoczesne w charakterze halogeny. Oczywiście wielkość i styl lampy dobierzmy do gabarytów przedpokoju. W tych niewielkich nie montujmy okazałych żyrandoli.
Jeśli nasz przedpokój ma kształt kwadratu i nie jest za duży, wystarczy jedna lampa (punkt świetlny), umieszczona centralnie. Natomiast w przypadku przedpokojów długich i wąskich warto zainstalować 2–3 lampy, rozmieszczone na całej długości sufitu. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko równomiernie oświetlić przedpokój, ale sprawi również, że będzie wydawał się większy.

Lustro w przedpokoju i jego oświetlenie

Przedpokój w mieszkaniu to też miejsce, gdzie bardzo często znajduje się duże lustro. A możliwość dokładnego obejrzenia się w nim zależy od odpowiedniego oświetlenia. W tej sytuacji sama górna lampa nie wystarczy. Dlatego przy lustrze w przedpokoju zamontujmy kinkiety. Sprawdzą się jako dodatkowy element dekoracyjny. Dekoracyjnym i funkcjonalnym pomysłem jest także umieszczenie paska ledowego za lustrem.
– Przedpokój to miejsce użytkowane przez nas nie tylko w dzień. Dzięki dodatkowemu oświetleniu z funkcją regulacji natężenia światła, bez problemu znajdziemy w nocy drogę do łazienki. Mocne światło sufitowe może nas razić w oczy i przeszkadzać innym osobom w mieszkaniu. Regulowane kinkiety ścienne będą odpowiednie dla osób posiadających przedpokój otwarty na salon. Delikatne oświetlenie w holu zapewni nam romantyczną poświatę, która stworzy przyjemny klimat we wnętrzu. Takie rozwiązanie łączy w sobie wiele zalet – funkcjonalność i walory estetyczne – podkreśla Dariusz Kiełek, ekspert z firmy Candellux Lighting.

Dowiedz się też: Na co zwrócić uwagę, kupując lampy LED

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Candellux Lighting

Polecamy Ci również

Zobacz także