Jednokolorowe wnętrza powoli odchodzą do stylistycznego lamusa

Jednokolorowe wnętrza powoli odchodzą do stylistycznego lamusa

Nowoczesne technologie i stylistyka odmieniły tradycyjny materiał wykończeniowy. Zgodnie z najnowszymi trendami stosujemy mocny kolorystyczny akcent, a więc malujemy w określonym kolorze już nie całe wnętrze, ale np. pojedyncze ściany.

Jedna ściana w innym kolorzeTa sama zasada dotyczy również tapet. Delikatne desenie zastępują mocne i duże wzory (na przykład olbrzymie kwiaty) oraz intensywne kolory. Duże kwiaty na tapecie to doskonałe rozwiązanie np. na ściankę działową - wyraźne wzory ładnie prezentują się na pojedynczej ścianie. Ale nie tylko w tym przypadku agresywna - poprzez wyraźny wzór - tapeta sprawdzi się jako element kształtowania stylu wnętrza, a nie tylko deseń na ścianie.

- Poprzez fragmentaryczne użycie tapety możemy wydzielić w jednym pomieszczeniu rożne strefy, np. jadalną lub wypoczynkową. W sypialni stworzymy pałacowe wezgłowie łóżka, w przedpokoju - zaznaczymy np. "plecy" wieszaka (odpowiednio dobrana, np. winylowa, zapewni jednocześnie odpowiednią ochronę ścianie) - mówi Magda Brejdygant, stylista współpracujący z firmą Praktiker. - Znajdując się na odpowiednio ograniczonej przestrzeni, nawet najwymyślniejsza tapeta nie zdominuje i nie przytłoczy wnętrza.

Tapety przestają być już tylko tłem. Wychodzą na pierwszy plan, przyjmując niemal funkcję obrazów. Dlatego śmielej sięgajmy po wyszukane wzory i kolory. Swój prawdziwy renesans przeżywają również fototapety, kojarzone do tej pory z przerysowanymi latami 80. Dziś służą głównie zabawie z przestrzenią. Naklejane we wnękach, mylą oko, powiększają wnętrze, łamią schematyczne podziały pomieszczeń. Najmodniejsze fototapety to panoramy miejskie, czarno-białe pejzaże czy np. studium natury z serii "National Geografic". To propozycja dla miłośników surowych wnętrz w klimacie industrialnym, dla stylowych minimalistów. Natomiast ci, którzy preferują bardziej ciepłe klimaty - mogą sięgnąć po fototapety, eksponujące piękno natury. To właśnie te fototapety najbardziej przypominają stylistykę lat 80.

Pokój w różnych odcieniach różuDla zwolenników aranżacji klasycznych o rodowodzie pałacowym, miłośników arystokratycznych wzorów - ciekawą propozycją są delikatne, nostalgiczne tapety, inspirowane stylem angielskim. Tradycja to w tym przypadku słowo-klucz. Od blisko 120 lat projektanci ekskluzywnej marki tapet Shand Kydd przekonują ludzi na całym świecie o walorach klasycznego wystroju wnętrz. Ta marka od zawsze kojarzona jest z charakterystyczną angielską elegancją oraz arystokratycznym rodem Shand Kydd, z którego wywodziła się m.in. księżna Walii Diana (była córką Frances Shand Kydd). O renomie firmy świadczy chociażby fakt, że litografie przedstawiające wzory tapet Shand Kydd z lat 20. i 30. XX w. znajdują się w słynnej The Whitworth Art Galery w Manchesterze.

Markę, jako synonim tradycji i najwyższej jakości, zapragnęli mieć w swoim portfolio najwięksi światowi producenci tapet. Shand Kydd został kupiony przez angielską firmę Crown Papper, a od stycznia 2004 roku należy ona do kanadyjskiego koncernu Blue Mountain. Kolejną lekcję angielskiego stylu stanowi kolekcja tapet na fizelinie "Inspiration" (65 wzorów), z których większość bazuje na motywach kwiatowych. Mają śliską fakturą, która zapobiega osiadaniu kurzu. Tapeta jest łatwa do utrzymania w czystości, bo jest zmywalna.

Alternatywą dla "zwykłych" tapet jest zastosowanie systemu powłokowego, który nadaje pomieszczeniu głęboki efekt przestrzenny, wzbogacony o różnorodne zagięcia.

- Interesujący motyw zdobniczy uzyskuje się zgniatając delikatnie specjalny cienki papier półpergaminowy, bezpośrednio przed nałożeniem go na ścianę - mówi Bartosz Gołaszewski z firmy Cameleo. Ostateczny układ wzornictwa otrzymujemy już w trakcie ręcznego umieszczania lekko pomarszczonego materiału, na zagruntowanej i pokrytej wolnoschnącą farbą klejową powierzchni. Dociśnięty suchym wałkiem materiał potrzebuje jeszcze tylko wzmocnienia struktury kolejną warstwą kleju oraz pomalowania na dowolny kolor. Nieograniczone możliwości kreowania różnego rodzaju elementów zdobniczych wymagają oczywiście pewnej wizji artystycznej oraz umiejętności manualnych, umożliwiających jej urzeczywistnienie...

Oceń artykuł
3,67 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także