Jesień w ogrodzie

Jesień w ogrodzie

Rośliny, trawnik, meble ogrodowe, powierzchnie tarasów czy ogrodzenia -wszystkie te elementy należy odpowiednio zabezpieczyć przed jesienno-zimową aurą. Efekty pracy włożonej w zadbanie o ogród w tym okresie, z pewnością docenimy w pierwszych dniach wiosny.

Jesień w ogrodzieJesienne dni, a szczególnie noce, często bywają już chłodne. Dlatego w pierwszej kolejności, nim nadejdą przymrozki, musimy przenieść kwitnące rośliny doniczkowe - stojące latem w ogrodzie - do wnętrza. Z kolei wrażliwe rośliny znajdujące się na stałe w ziemi, warto okryć ochronną matą lub włókniną.

Trawnik jesienią rośnie wolniej, nie musimy kosić go więc, tak często jak w lecie. Pamiętajmy jednak, by na zimę pozostawić krótkie źdźbła, gdyż dłuższe są bardziej podatne na rozwój chorób. Natomiast już niebawem, gdy zaczną opadać z drzew liście - trzeba będzie systematycznie grabić je i usuwać z trawnika (jeżeli drzewa nie chorują - możne je dorzucić do kompostowej pryzmy).

To już ostatni dzwonek na przycięcie żywopłotu oraz krzewów i drzew. Jeśli nie zrobimy tego teraz - będziemy musieli czekać z tym aż do wiosny. Późne przycinanie drzew i krzewów może skutkować zbyt późnym przygotowaniem ich do zimy, czego efektem z kolei bywa przemarznięcie roślin. Drzewa i krzewy obficie podlewamy przed zimą - dzięki temu lepiej przetrwają one chłody.

Oprócz ruchomego wyposażenia ogrodu, które z reguły przechowywane jest w zamkniętych pomieszczeniach - przed zimą trzeba zabezpieczyć również tarasy drewniane i elementy małej architektury - trejaże (zwłaszcza naziemne), palisady, o ile nie były wcześniej impregnowane, bo odczuwają oddziaływanie zmiennej aury przez kilka miesięcy. - Przed jesienią warto zabezpieczyć także powierzchnie tarasów, balkonów i alejek ogrodowych specjalistycznymi środkami. Produkty tego typu świetnie sprawdzają się na powierzchniach wykonanych z lastriko, gresu, kamienia naturalnego, klinkieru, drewna czy tworzyw sztucznych. Dzięki warstwie polimerowej, którą tworzą na powierzchni, podłoża odzyskują swój dawny blask, ale przede wszystkim zdobywają ochronną warstwę - zabezpieczającą przed wilgocią, promieniowaniem UV, substancjami szkodliwymi zawartymi w powietrzu - tłumaczy Agnieszka Barańska, brand manager marki Sidolux Expert.

Jak zabezpieczyć drewno i metal?

Jesienią rzadko zdarzają się dni, pozwalające na długie przesiadywanie na wolnym powietrzu. Dlatego też możemy powoli chować już ogrodowe ławki, krzesła i stoły - do garażu lub piwnicy. Zanim powędrują do miejsca, gdzie będą przechowywane do wiosny - warto je porządnie wyczyścić i zabezpieczyć. Szczególnie na drewniane meble źle wpływa dłuższy pobyt w zimnie i wilgoci. Jeżeli nie zrobiliśmy tego do tej pory, warto zaimpregnować ich powierzchnię. Dzięki temu meble będą ładnie się błyszczeć, ale przede wszystkim - zabezpieczymy je przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wilgoć wnikająca w niezabezpieczone drewno to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i glonów. Środki impregnujące drewno, po nałożeniu, tworzą trwałą barierę na powierzchni. Dzięki niej, drewno chronione jest przed promieniami UV, wnikaniem wilgoci i powstawaniem grzybów. Warto też zadbać o wszystkie metalowe elementy w naszym ogrodzie. Na rynku znajdziemy specjalistyczne preparaty, przeznaczone do tego celu. W przypadku elementów żeliwnych i stalowych, największym zagrożeniem jest korozja. Środki przeznaczone do tych powierzchni, poprzez ścisły kontakt z powierzchnią metalu, chronią ją przed szkodliwym działaniem środowiska, które skutkuje rdzewieniem żelaza, śniedzeniem mosiądzu czy miedzi. Meble plastikowe trzeba po prostu wymyć i wysuszyć - radzi Andrzej Cholewka z firmy Lakma SAT.

Oceń artykuł
4,33 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek

Polecamy Ci również

Zobacz także