Kamień - materiał o wszechstronnym zastosowaniu

0
Kamień - materiał o wszechstronnym zastosowaniu

Coraz częściej tradycyjne płytki ceramiczne i tapety zastępowane są ponadczasowymi okładzinami kamiennymi. Kamień, choć twardy i odporny na upływ czasu, jest jednocześnie niezwykle plastycznym elementem nowoczesnych aranżacji.

Ciemny granit okalający wannę.- Dobranie odpowiedniego surowca nie stanowi problemu - twierdzi architekt wnętrz Izabela Włodarska z RR Granity. - Najczęściej mieszkańcy zaprojektowanych przeze mnie domów czy mieszkań decydują się na uniwersalne, spokojne w barwach marmury i granity. Doradzam im wówczas jak umiejętnie "dawkować" kamień, by był dostrzegalny, ale nie absorbował całej uwagi.

Duże przestrzenie

O odważne, pełne kontrastów projekty z marmurem lub granitem można pokusić się wtedy, gdy dysponujemy dużym metrażem. Kamień może wówczas jednocześnie zdobić posadzki, kominek, a nawet przeobrazić się w niekonwencjonalny obraz na ścianie w hallu. Doskonale w takiej aranżacji sprawdzą się neutralne beże, wszelkie odcienie miodów skontrastowane z czernią, brudną czerwienią lub przetykane barwnymi żyłkami, np. Crema Marfil, Colonial Gold, Madura czy Rojo Alicantey.

Równie efektowne będą mozaiki stworzone z kamiennych płyt, oparte na harmonii barw, bądź przeciwnie, mocnych kontrastach. Przytulność salonu i wytworność jadalni podkreśli kompozycja szarych i miodowych granitów lub zieleni z paletą kremowych subtelnych marmurów.

- Dla zwolenników niebanalnych aranżacji polecam marmury odzwierciedlające naturalną fakturę liści, ziemi i żył wodnych - mówi Izabela Włodarska. - Na szczególne wyróżnienie zasługują Forest Green oraz Brown, Verde Guatemala oraz Emperador Dark. Ponieważ tego typu kamienie są bardzo wyraziste, należy je komponować szczególnie rozważnie. I to także wtedy, gdy do dyspozycji mamy przestronne wnętrze.

Okładziny w łazience - to inny sposób wykorzystania kamienia we wnętrzachKameralne wnętrza

Bardziej kameralne pomieszczenia wymuszają jeszcze większą dyscyplinę dekoracyjną.

- Wnętrze z założenia ma być piękne i estetyczne, ale nie zawsze musi być zdominowane przez jeden surowiec - wyjaśnia Izabela Włodarska. - Dla takich projektów szukam kamieni z delikatniejszym wzorem. Polecam wszelkiego rodzaju madury, np. Madura Gold, Imperial Gold lub Colonial Cream. Dla wyciszenia projektu zaś takie marmury jak Crema Marfil czy Brecia Sarda. Harmonijne barwy warto stosować w mniejszych salonach i jadalniach, a przede wszystkim w pokojach kąpielowych i łazienkach. Dla zwiększenia wyrazistości wystroju, również na małym metrażu, polecam wszelkiego rodzaju "kamienne obrazy", wykonane z granitowych płyt, np. Kashmir Gold, Kashmir White i marmury: Forest Green, Borwn czy Brecia Sarda. Ich specyficzne użylenie przypomina morski piasek, spływającą górską wodę lub korzenie drzew.

Dobór oświetlenia

Decydując się na kamienne okładziny, powinniśmy zadbać o ich odpowiednie oświetlenie. Granitowy blat roboczy w kuchni wymaga zarówno oświetlenia funkcyjnego, jak i dekoracyjnego. W przypadku kamiennych obrazów zdobiących ściany, kominki oraz schody, warto pomyśleć o dodatkowych punktach świetlnych skierowanych na powierzchnię. Wydobędą one naturalne ciepło z kamienia, podkreślą jego elegancję i sprawią, że pomieszczenie wyglądać będzie przytulnie i nastrojowo.

Oceń artykuł
4,00 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Daniel Szafruga (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także