Kamienne blaty kuchenne – wady i zalety

Kamienne blaty kuchenne – wady i zalety

Dwa najbardziej popularne kamienie, które stosuje się do wykonywania blatów kuchennych to granit i marmur.

blat kamiennyKamienne blaty prezentują się
w domowych kuchniach bardzo efektownie, a dodatkowo są odporne na zarysowania oraz działanie wysokich temperatur. Są też jednak ciężkie i wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kamień jest trwały i ognioodporny. Można na nim stawiać gorące naczynia, a drobne rysy dają się usunąć poprzez polerowanie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że kamienny blat do kuchni to spory wydatek finansowy. Z całą pewnością, nie przytniemy też blatu z kamienia w domu. Obróbka kamienia wymaga bowiem użycia specjalistycznych narzędzi. Z tego też powodu montaż blatu kamiennego koniecznie należy powierzyć specjalistom. Warto także zdawać sobie sprawę, że kamień zawsze będzie zimny w dotyku oraz, że to, na czym zostanie on oparty powinno charakteryzować się wysoką solidnością. Kamienny blat waży bowiem bardzo dużo.

Jeśli chodzi o rodzaj zastosowanego do wyrobu blatu kamienia, to warto zauważyć, że zdecydowanie łatwiejszy do utrzymania w należytym stanie jest granit. Marmur łatwo wchłania płyny, a co za tym idzie – jest podatny na powstawanie na jego powierzchni plam. Bez wykonania stosownej impregnacji zupełnie nie nadaje się do użytku w kuchni. Nawet po zaimpregnowaniu należy chronić go przed środkami czystości zawierającymi chlorki sodu, ponieważ wpływają one negatywnie na kolorystykę marmuru. Aby codzienna pielęgnacja blatów kuchennych wykonanych
z kamienia była naprawdę skuteczna i nie szkodziła ich powierzchni zewnętrznej – warto stosować środki, które są przeznaczone wyłącznie do tego celu. Środki te najczęściej posiadają w swych ofertach producenci kamiennych blatów.

Oceń artykuł
3,50 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agnieszka Jaros

Zdjęcia: Kuchinox

Polecamy Ci również

Zobacz także