Kąt ze smakiem

Kąt ze smakiem

Sercem domu nie zawsze jest salon z wygodną kanapą i telewizorem. Czasem to właśnie kuchnia - nie tylko smakowitymi zapachami, ale swoim klimatem - przyciąga domowników i gości.

Przytulna kuchniaDobrze urządzona kuchnia to połączenie estetyki i funkcjonalności. Jak sprawić, by również nasza kuchnia nabrała niepowtarzalnego charakteru? Jeżeli chcemy, aby była pomieszczeniem, w którym przyjemnie przygotowuje się posiłki, a także odpoczywa przy filiżance gorącej kawy, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Funkcjonalnie

Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia jest duża, czy dysponujemy niewielką powierzchnią - warto zadbać o właściwy układ wyposażenia. Biorąc pod uwagę zasady ergonomii, kuchenkę, lodówkę i zlewozmywak powinniśmy rozmieścić na planie trójkąta. Prawidłowe ustawienie sprzętów znacznie skróci drogę pokonywaną podczas przygotowywania posiłków. W większych wnętrzach dobrze sprawdzą się również wyspy kuchenne, ułatwiające poruszanie się po kuchni oraz gotowanie.

Trudniejsza jest aranżacja małej kuchni, którą jednak również można urządzić w użyteczny sposób. Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń, warto zrezygnować z dużego stołu na rzecz rozkładanego, a krzesła zastąpić taboretami. Uzyskane w ten sposób miejsce można zagospodarować na szafki z pojemnymi szufladami.

Aby w kuchni pracowało się komfortowo, trzeba zadbać o wiele źródeł światła i oprócz oświetlenia ogólnego, zamontować lampy nad blatem, kuchenką oraz zlewozmywakiem. Oświetlenie, poza tym że wpływa na warunki pracy, buduje odpowiednią atmosferę, eksponując najciekawsze elementy i podkreślając styl kuchni.

Mała metamorfoza

Niezależnie o tego, czy należymy do kulinarnych mistrzów, czy ograniczamy się do nieskomplikowanych dań - spędzamy w kuchni dużo czasu. Dlatego warto zadbać o swoje samopoczucie i urządzić ją zgodnie z upodobaniami. Dzięki temu spędzone w niej chwile z pewnością będą znacznie przyjemniejsze. Nawet niewielkie zmiany odmienią klimat wnętrza. Można na przykład zagrać kolorem.

Przemalowanie ścian na intensywne, głębokie barwy ożywi pomieszczenie i sprawi, że stanie się ono bardziej przytulne.

Warto też rozważyć zmianę koloru mebli. Wystarczy odświeżyć fronty szafek, by szybko nadać kuchni nowy charakter.

Możemy przemalować również ramy okien. Dobrane kolorystycznie do wnętrza, będą stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych białych lub drewnianych opraw.

Prostym, a bardzo ocieplającym klimat rozwiązaniem jest ziołowy ogródek na oknie.

Styl w detalach

Agnieszka Rybka, Dekoria.pl:

- Na wystrój składa się wiele detali, które powinny być dobrane w podobnym stylu. - Ciekawym rozwiązaniem są komplety kuchenne, których elementy łączą te same barwy oraz wzory. Dodatki powinniśmy wybierać ze szczególną starannością, ponieważ to one tworzą atmosferę każdego pomieszczenia. Nawet z pozoru niewiele znaczące detale, jakimi są podkładki pod talerze czy siedziska na krzesła, odpowiednio dobrane, wzmocnią i podkreślą styl naszej kuchni.

Oceń artykuł
3,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Irena Grek (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także