Kiedy trzeba wymienić materac łóżka – praktyczne wskazówki

0
Materace do spania
Od materaca zależy, czy nasz sen będzie spokojny i zdrowy. Dlatego o materac trzeba dbać, a co kilka lat - wymienić na nowy.

Na materacu łóżka spędzamy ok. 1/3 doby. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasz materac był wygodny i higieniczny.

Wstajemy niewyspani i z bólem pleców? Dręczą nas jakieś poranne niby-alergie? To może być znak, że czas wymienić materac na nowy. Podpowiadamy po czym poznać, że trzeba wymienić materac, a także – na co zwrócić uwagę, wybierając nowy.

Wiek materaca

Materac, jak każdy produkt ma określony czas użytkowania. Najczęściej wynosi on od 7 do 10 lat. I jest to czas, po upływie którego trzeba zacząć się zastanawiać nad zakupem nowego materaca. Nawet jeśli nasz materac „no oko” wygląda dobrze, to jest bardzo prawdopodobne, że w jego strukturze zaszły zmiany, który wpływają na obniżenie komfortu naszego snu.
Wybierając nowy materac warto zwrócić uwagę na jego gwarancję – np. siedmioletnia gwarancja na wkład to istotna zaleta, oferowana przez niektórych producentów.

Przeczytaj też: Jak wygodnie i funkcjonalnie urządzić sypialnię

Pokrowiec na materac

Każdy materac powinien mieć pokrowiec, który znacznie ułatwia utrzymanie materaca w czystości. Pokrowiec łatwo zdjąć i wyprać – i powinniśmy to robić regularnie. Natomiast zniszczenie pokrowca, wskazuje na konieczność wymiany.
Obecnie na rynku możemy znaleźć pokrowce o rozmaitych właściwościach – od tych przeznaczonych dla alergików, po antystresowe, ciekawą propozycją są też pokrowce smartcel clima, który wpływa na regulację temperatury ciała (pomagają one odprowadzić nadmiar ciepła z organizmu do pokrowca, a podczas obniżenia temperatury ciała pokrowiec oddaje nagromadzone ciepło).

Higieniczny materac

Na materacu spędzamy od 6 do 10 godzin na dobę – jego czystość i higiena ma niepodważalny wpływ na nasze zdrowie. Materac (i sypialnię) powinniśmy regularnie wietrzyć. Na eksploatację materaca korzystnie wpływa także obracanie go – tak, żeby w jednakowym stopniu korzystać z obu stron materaca. Ten prosty zabieg wydłuży żywotność materaca, a my dłużej będziemy mogli korzystać z jego równej powierzchni.

Zużycie wypełnienia materaca

Na rynku są dostępne materace z wypełnieniem różnego rodzaju. W zależności od tego, czy korzystamy z materaca kieszeniowego, bonnellowego, czy piankowego oznaki zużycia będą inne.
- W przypadku produktów kieszeniowych sprężyny umieszczone w oddzielnych kieszeniach zużywają się punktowo powodując punktowe odkształcenia powierzchni. W przeciwieństwie zaś do materacy bonnellowych, których konstrukcję tworzy sprężynowy stelaż. Ich zużycie poznamy po charakterystycznym zagłębieniu w centralnej części materaca lub niekomfortowym wygięciu sfatygowanych sprężyn. Natomiast zużycie wypełnienia piankowego poznamy po pojawieniu się znacznych nierówności na całej powierzchni materaca. -
wyjaśnia Tomasz Goc, ekspert Fabryki Materacy Janpol. Takie oznaki są jasnym sygnałem, że czas wymienić materac na nowy.

Podpowiadamy: Jak wybrać łóżko do sypialni

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także