Kleje do podłóg drewnianych

Kleje do podłóg drewnianych

klej do podłogi drewnianejPodstawą sukcesu przy klejeniu podłogi drewnianej jest jakość podłoża. Jednak równie ważnym elementem jest właściwy dobór kleju.

Klej do podłogi drewnianej, choć go nie widać, ma ogromny wpływ na wygląd oraz trwałość posadzki drewnianej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów klejów różniących się od siebie właściwościami. Wybór odpowiedniego kleju jest równie kluczowym zagadnieniem jak wytrzymałość podłoża i ma z nią dużo wspólnego. Poniżej prezentujemy krótki przegląd rozwiązań, który warto przeczytać przed podjęciem decyzji o wyborze kleju do podłogi drewnianej.
Na wstępie warto wiedzieć, że do września 2006 roku w Polsce nie obowiązywały praktycznie żadne normy dotyczące klejów parkietowych. Pod koniec czerwca tego roku UE wprowadziła regulacje w tym zakresie – normę EN 14293:2006, którą Polska przyjęła właśnie we wrześniu. Zgodnie z jej zapisami, określone zostały na przykład minimalne parametry odpornościowe klejów – takie jak wytrzymałość na zrywanie (1,0 N/mm²) czy wytrzymałość na ścinanie (3,5 N/mm²).

Kiedyś prym wiodły kleje rozpuszczalnikowe, ale ich dużą wadą była wysoka zawartość rozpuszczalników organicznych, które w pewnym zakresie były szkodliwe dla zdrowia oraz środowiska. Dlatego to rozwiązanie zostało wyparte przez nowe technologie. Innym niszowym produktem są kleje proszkowe (podobne w przygotowaniu jak kleje do tapet) – raczej nie używa się ich w przypadku podłóg, ewentualnie do klejenia niewielkich drewnianych elementów.

Kleje dyspersyjne – chemia na bazie wody

Kleje dyspersyjne jednoskładnikowe (nie wymagające mieszania komponentów), w których rozpuszczalnikiem jest woda, charakteryzują się dobrymi parametrami wytrzymałościowymi i mają stosunkowo niską cenę. Nie emitują też wielu szkodliwych związków. Ich wadą jest brak możliwości zastosowania do klejenia podłóg w dużym współczynniku pęcznienia np. wykonanych z drewna buku. Nie można nimi również przykleić dużych elementów posadzkowych, takich jak deski.

 Przykładem takiego kleju jest UZIN MK 80 S, który sprawdzi się przy montażu parkietu niewrażliwego na pęcznienie. Jego zaletami są bardzo dobra stabilność i wysoka wytrzymałość na ścinanie oraz brak rozpuszczalników. Można nim kleić 8-milimetrową mozaikę, parkiet tradycyjny (22 mm) – o maksymalnych wymiarach 22 x 70 x 350 oraz parkiet dwuwarstwowy o maksymalnych wymiarach 70 x 500 mm. Jednak ten rodzaj kleju nie jest zalecany do mniej stabilnych gatunków drewna – wyjaśnia Janusz Dziewanowski, kierownik sprzedaży firmy UZIN.

Kleje poliuretanowe – bez rozpuszczalników i wody

Ten rodzaj kleju występuje w dwóch wersjach: jedno- i dwuskładnikowej. Kleje poliuretanowe mają szeroki zakres zastosowań – można nimi kleić zarówno parkiet tradycyjny, jak i deski warstwowe. Jest to klej elastyczny,  dlatego dobrze sprawdza się w przypadku podłóg z litego drewna. 
Kleje poliuretanowe posiadają wiele zalet: są wytrzymałe, niekurczliwe, szybko wiążą i można je stosować na ogrzewanie podłogowe. W przypadku dwuskładnikowej wersji konieczne jest wymieszanie kleju z utwardzaczem. Determinuje to też czas, w którym można taki klej zastosować. Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe są jednak najpopularniejszym rodzajem klejów na rynku.
Przykładem kleju poliuretanowego dwuskładnikowego w ofercie firmy UZIN jest MK 92 S, który jest rozwiązaniem uniwersalnym, do montażu wszystkich rodzajów podłóg drewnianych.  Z kolei przykładem kleju poliuretanowego jednoskładnikowego jest UZIN MK 95. Jest on zalecany do klejenia elementów drewnianych, które nie są obustronnie lakierowane. Wynika to z faktu, iż kleje poliuretanowe nie trzymają się powierzchni lakierowanych.

 Kleje jednoskładnikowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności „przepięcia” większej pracy drewna względem podłoża, np. przy elementach deskowych do 10 cm szerokości, ale przy grubości 22 mm – wyjaśnia Janusz Dziewanowski. – Przy elementach cieńszych, przy dużej pracy posadzki, może dojść do jej deformacji krawędziowej, ponieważ kleje poliuretanowe jednoskładnikowe są naprawdę bardzo elastyczne.

klejenie podłogi drewnianej

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem -  optymalne rozwiązanie

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem są rozwiązaniem optymalnym, ponieważ łączą w sobie zalety dwuskładnikowych klejów poliuretanowych z wygodą jednoskładnikowego środka.

Dobrym przykładem takiego kleju jest MK 200 firmy UZIN – sprawdzi się przy każdym rodzaju podłogi drewnianej (oczywiście poza lakierowanymi od spodu). Jego zaletą jest jednoskładnikowość, co znacznie ułatwia  pracę parkieciarzy, klej ma również zdecydowanie niższe zużycie i jest przyjaźniejszy dla środowiska. Dodatkową zaletą jest dość szybki czas wiązania jak na tego typu produkt - klej zaczyna wiązać już po około 40 minutach , ale prace poprawkowe można na nim prowadzić przez około trzy godziny – dodaje Janusz Dziewanowski z firmy UZIN.

Kleje poliuretanowe modyfikowane silanem mają jeszcze jedną ważną zaletę – na powierzchni lakierowanego lub olejowanego na „gotowo” elementu posadzki warstwowej nie pozostawiają żadnych śladów, a ewentualne zabrudzenia po zakończeniu montażu można bezproblemowo wyczyścić. W przypadku klejów dwuskładnikowych na wykończonych posadzkach trzeba pilnie przestrzegać bieżącego czyszczenia – po wyschnięciu są już bowiem praktycznie nieusuwane.
Na rynku dostępne są również rozwiązania dedykowane poszczególnym rodzajom podłogi, np. parkietom warstwowym. Wybór najlepszego rozwiązania powinien być poprzedzony rekomendacją doświadczonego fachowca, który na podstawie oceny podłoża i rodzaju podłogi drewnianej, dobierze najbardziej optymalny klej.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Uzin

Polecamy Ci również

Zobacz także