Klimatyczne oświetlenie

Klimatyczne oświetlenie

Nowoczesne lampy swoją formą wpisują się w konwencje lansowane przez projektantów mody i wzornictwa przemysłowego. Zgodnie z aktualnymi trendami oświetlenie powinno zaskakiwać intrygującym wyglądem oraz kreować niepowtarzalny klimat.

Nowoczesny żyrandol z podłużnymi kloszami

Wyszukane oświetlenie nada przestrzeniom wyrazu i stworzy wysmakowaną całość.

Podwójna rola światła - użytkowa i dekoracyjna - sprawia, że już na etapie planowania wystroju warto odpowiednio rozmieścić punkty świetlne. Dzięki temu wydzielimy w pomieszczeniu strefy, które będą niewidocznymi granicami pomiędzy poszczególnymi częściami pokoju.

Kryształowy żyrandol pasuje do wielu wnętrz, w tym salonu w stylu art decoDobrze zaplanowane oświetlenie będzie ukoronowaniem precyzyjnie zaaranżowanej przestrzeni. Dopełni wystrój, podkreśli jego wyjątkowość i wzbogaci o niecodzienne efekty dekoracyjne. Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia można kreować wnętrze idealnie dostosowane do aktualnych potrzeb mieszkańców. - Właściwie doświetlony stół podczas posiłków może pozostać w cieniu, gdy będziemy serwować przyjaciołom drinki przy podświetlonym barku. Podczas oglądania telewizji, czytania książki lub pracy przy biurku możemy używać punktów świetlnych, znajdujących się w tej konkretnej części salonu. Za pomocą oświetlenia doskonale zbudujemy również romantyczny nastrój - dodaje Christian Ortlieb, właściciel firmy Spot Light.

Interesujące dodatki, np. wazon o nietypowym kształcie czy tzw. żyrandol-jeż świetnie przełamują stonowaną kolorystycznie przestrzeń salonu.

Eksperci podkreślają, że prawidłowo oświetlony salon wymaga co najmniej 5 punktów światła. Najważniejsza jest lampa główna, która umieszczona na suficie zapewnia światło w całym pomieszczeniu. W zależności od wielkości wnętrza można wybrać żyrandol z 3-ma lub nawet 12-ma punktami świetlnymi, np. z kolekcji Lyon firmy Spot Light.

Na ścianach warto zamontować oświetlenie punktowe, np. kinkiety. Ich światło będzie padało na ściany, obrazy lub inne miejsca, które wymagają dodatkowego oświetlenia. Ponadto powinniśmy pomyśleć o montażu jednej lub kilku mniejszych lamp nad stołem w części jadalnej.

Zastosowane oświetlenie pomoże rozgraniczyć dwie strefy, nadając jednocześnie całemu pomieszczeniu niepowtarzalny charakter. Przy sofach i fotelach efektownie będą wyglądały modele stojące - podłogowe lub stołowe, które potęgują efekt nie tylko świetlny, ale także wizualny salonu. - Bardzo ważne jest, aby w pomieszczeniu znajdowało się kilka punktów światła. Pozwoli to nie tylko na prawidłowe oświetlenie wnętrza, ale także na odciążenie wzroku. Praktycznym zabiegiem jest zamontowanie poza lampą centralną i lampką np. kinkietu na ścianie za biurkiem lub postawienie lampy za telewizorem. W ten sposób unikniemy zmęczenia oczu, które powoduje kontrast światła. Światło to także idealna granica pomiędzy salonem a kuchnią. Lampy wiszące stworzą wyraźną świetlną zasłonę, kryjąc wnętrze kuchni przed wzrokiem gości - radzi Christian Ortlieb.

Designerski żyrandol w kolorze różowym Wybierając oświetlenie należy pamiętać, że lampy o awangardowym wzornictwie wnoszą do wnętrza powiew świeżości, uwypuklając jego unikalność. Efektowne oświetlenie w dyskretny sposób łączy sąsiadujące przestrzenie, tworzy odpowiedni dla danej strefy klimat oraz eksponuje charakterystyczne detale.

Projektanci wnętrz coraz częściej stosują w aranżacjach światło rozproszone pozwalające na kreowanie charakteru pomieszczenia. Do otwartych przestrzeni kuchni, jadalni czy salonu wybierane są lampy dające różne natężenie czy rodzaj światła. We wnętrzach można zastosować modele z jednej kolekcji, składające się w harmonijną całość. Dodatkowe punkty doświetlające z tej samej serii tworzą subtelną poświatę, wprowadzając niepowtarzalny nastrój w pomieszczeniu. - Obserwujemy rosnącą liczbę klientów poszukujących designerskiego asortymentu inspirowanego modą. Inwestorzy wybierają oryginalne i kompletne rozwiązania o awangardowych formach np. lampy z kolekcji PUMA firmy Britop Lighting. Wyróżniają się one odważnym i przyciągającym wzrok wzornictwem, a dzięki zróżnicowanym modelom pozwalają na oświetlenie kilku pomieszczeń przy użyciu lamp z jednej serii - mówi Marcin Portacha, Category Manager z sieci marketów wyposażeniowych OBI.

Oceń artykuł
3,20 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: oprac. Ilona Truszyńska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także