Kolor we wnętrzu - zasady doboru barw

1
Kolor we wnętrzu
Dobierając kolory kierujemy się oczywiście własnymi upodobaniami, ale oprócz nich warto także uwzględniać ogólnie przyjęte zasady doboru barw.

Aranżację wnętrz dobrze jest rozpoczynać od określenia kolorystyki urządzanej przestrzeni. Kolor jest bowiem elementem decydującym zarówno o estetyce i harmonii pomieszczenia, jak również o naszym samopoczuciu podczas przebywania we wnętrzu.

Jak dobrać kolory we wnętrzu?

Dobierając kolory kierujemy się oczywiście własnymi upodobaniami, ale oprócz nich warto także uwzględniać ogólnie przyjęte zasady doboru barw. Kiedy zostaną one zestawione odpowiednio – w pomieszczeniu zapanuje ład i porządek. „Odpowiednio”, oznacza w tym przypadku zrównoważone zestawienie kolorów ciemnych i jasnych, intensywnych i neutralnych, jak również dobieranie ich na zasadzie kontrastu.

Kolory ścian przeciwległych

Pomalowanie dwóch równoległych ścian sprawi, że mieszkanie wyda się większe.

Śnieżka
Kolor sufitu

Ten zabieg sprawi, że optycznie obniżymy mieszkanie.

Śnieżka
Aranżacja sypialni

Ciemne kolory ścian zostawmy na takie pomieszczenia jak sypialnia.

Pexels Pixabay.com
Kolor we wnętrzu

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć wnętrze pomalujmy równoległe ściany na ciemniejszy, taki sam kolor

Magnat
Kolorowe wnętrze

Intensywne kolory ścian pasują do osób energicznych i wiecznie zadowolonych.

Magnat
Ceimne wnętrze

Barwy oddziałują na psychikę człowieka i mogą koić, pobudzać, a nawet drażnić.

Magnat
Kolorowe wnętrze

Kolory ścian w pomieszczeniu powinny odzwierciedlać charakter domowników.

Magnat

Warto wiedzieć, że barwy jasne i pastelowe odbijają światło i sprawiają, że wnętrze nabiera przestronności, przez co wydaje się być większym. Natomiast kolory ciemniejsze i bardziej intensywne pochłaniają promienie słońca i nadają wnętrzu intymności, ale mogą je także przytłoczyć i spowodować, że stanie się mniej atrakcyjne.

Zobacz: Jak wizualnie poprawić proporcje mieszkania? Kilka trików.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że odpowiednio dobrany kolor jest w stanie ukryć pewne wady architektoniczne i skorygować nieodpowiednie proporcje pomieszczenia. Kiedy np. pomalujemy dwie przeciwległe w stosunku do siebie ściany na tę samą ciemną barwę – uzyskamy optyczne przybliżenie ich do siebie. Kiedy natomiast zastosujemy kolor jasny – ściany sprawią wrażenie położonych dalej od siebie. Oznacza to, że przy użyciu odpowiedniego koloru można optycznie skrócić, wydłużyć, poszerzyć, zwęzić, obniżyć lub podwyższyć pomieszczenie.

Przeczytaj: Malarskie triki, by ukryć wady wnętrza

Poza tego rodzaju zabiegami – kolor nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia. Barwy oddziałują na psychikę człowieka i mogą koić, pobudzać, a nawet drażnić. Z tego też powodu kolorystyka ścian powinna także zostać przemyślana pod kątem funkcji, jaką pełni pomieszczenie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także