Kolorowe detale na elewacji

0
Kolorowe detale na elewacji

Zewnętrzny wygląd domu jest bardzo istotny, ponieważ to na elewację zwracamy uwagę, zanim zobaczymy wnętrze. Dlatego ważne jest, aby była ona zadbana i zabezpieczona w odpowiedni sposób. Aby uatrakcyjnić budynek wystarczą zwracające uwagę detale.

kolorowa elewacja

Szeroki wybór tynków umożliwia co prawda dostosowanie wyglądu domu do naszych oczekiwań, jednak kolorowe tynki są drogie, a z czasem także wymagają odświeżenia. Tutaj z pomocą przychodzą farby elewacyjne.

Detale są niezwykle istotne. Dzięki ich odpowiedniej ekspozycji możemy nie tylko upiększyć nasz dom, ale również odwrócić uwagę od jego mankamentów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby harmonizowały one z otoczeniem. Producenci farb elewacyjnych oferują szeroką paletę produktów, a także możliwość barwienia ich w systemach mieszalnikowych. Wybierając kolor pamiętać musimy jednak o tym, aby odpowiadał on ogólnej kolorystyce otoczenia naturalnego oraz znajdujących się w pobliżu zabudowań, a nie tylko naszym preferencjom. Najlepiej aby wybór odbywał się przy świetle dziennym oraz na dużej próbce, na przykład jednej ścianie. Dzięki temu efekt będzie najbardziej zbliżony do końcowego, ponieważ na kolor wpływają również takie czynniki jak nasłonecznienie, faktura podłoża oraz odległość z jakiej patrzymy. Odbiór wizualny będzie różnił się też w zależności od pory roku, nasiąkliwości podłoża i pogody w trakcie aplikacji.

Warto pamiętać o pewnych ogólnych zasadach dotyczących malowania elewacji. Na dużych powierzchniach najlepiej zastosować jasne i pastelowe barwy, które będą odbijać promienie słoneczne. Pozwoli to uniknąć nadmiernego nagrzewania elewacji, czego skutkiem są naprężenia powierzchni, a w konsekwencji - pękanie, zwłaszcza tynków cienkowarstwowych. Ponadto, jasna elewacja optycznie powiększy bryłę budynku. Kolory ciemniejsze i ciepłe dobrze służą do ozdabiania wnęk i detali, które chcielibyśmy wyeksponować, np. gzymsy, cokoły, filary, wnęki okienne lub wiatrołapy.

Wybierając farbę elewacyjną warto także zwrócić uwagę na jej właściwości. Ważne, aby była ona odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wilgoć, co zapobiegać będzie rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów (przykładem takiego produktu jest np. akrylowa farba Elewacja marki Bondex). Do innych szkodliwych czynników możemy zaliczyć również promieniowanie UV i związki chemiczne występujące głównie w deszczu, takie jak. związki siarki. Warto zwrócić uwagę na dodatki silikonu, zastosowane m.in. w emulsji Akryl Color marki Malfarb Professional. Pozwalają one osiągnąć efekt odpychania cząsteczek wody. W praktyce oznacza to, że opady atmosferyczne wraz z kurzem mają mniejszą tendencję do wsiąkania w wyprawę tynkarską, co zmniejsza trwałe zabrudzenia ścian. Dodatkowym atutem tego produktu jest bardzo dobra trwałość koloru, zapewniona dzięki odporności powłoki na działanie światła i wysoka wydajność, do 10 m²/l. Farba dostępna jest w opakowaniach 1l, 5l oraz 10l, co pozwala na zakup dokładnie takiej ilości, jaka jest potrzebna. Emulsja produkowana jest w 44 gotowych kolorach, co gwarantuje pełną powtarzalność barwy w razie konieczności dokupienia nawet niewielkiej ilości.

dom pomalowany na żółto

Farby elewacyjne nadają się do stosowania na różnego typu powierzchniach: tynkach cementowych, cementowo-wapiennych, gazobetonie, cegle, kamieniach, wyprawach akrylowych i mineralnych, szpachlówce oraz cienkowarstwowych systemach dociepleń. Każda powierzchnia powinna zostać odpowiednio przygotowana przed rozpoczęciem malowania. Podłoże musi być suche, oczyszczone z kurzu, brudu i tłustych plam. Ponadto, tynki zawierające cement i wapno wymagają 28-dniowego okresu karbonizacji. Pamiętać musimy także, aby przed malowaniem rozmieszać emulsję (nie stosujemy w tym celu mieszadeł szybkoobrotowych). Jeśli podłoże jest słabe lub bardzo chłonne, zaleca się wzmocnienie preparatem głęboko penetrującym, np. Activ Grunt. W przeciwnym razie, narażamy się na ryzyko pojawienia się pęcherzy i łuszczenie elewacji. W przypadku kolorów intensywnych warto także położyć najpierw 80% rozbiel, np. z farbą Akryl Z. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach, tworząc tło zbliżone pod następne malowanie, zwłaszcza przy zmianie barwy oraz znacznej strukturze podłoża. Podczas malowania nie należy przerywać prac malarskich w połowie ściany, gdyż zmieniające się w czasie warunki wysychania mogą skutkować przebarwieniami kolorystycznymi. Farby możemy nakładać pędzlem, wałkiem lub metodą natryskową, choć w przypadku tej pierwszej metody najlepiej jest rozcieńczyć ją wodą. Aby otrzymać zamierzony efekt, najlepiej jest położyć co najmniej dwie warstwy (farby o intensywnej barwie mogą potrzebować dodatkowej warstwy). Zarówno w trakcie aplikacji, jak i schnięcia, istotna jest temperatura, około +8 do +25 stopni oraz niezbyt duża wilgotność. Przy niesprzyjających warunkach takich jak silne nasłonecznienie, opady atmosferyczne czy silny wiatr konieczne jest stosowanie elewacyjnych siatek osłonowych. Dzięki zachowaniu optymalnych warunków aplikacji kolor wymalowania będzie najbardziej zbliżony do wzorca, przy zachowaniu wszystkich właściwości zabezpieczających farby.

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Malfarb Professional

Polecamy Ci również

Zobacz także