Kolorowe metamorfozy

Kolorowe metamorfozy

Wiele osób, obawiając się nietrafionych wyborów kolorystycznych, stosuje odcienie powszechnie uważane za bezpieczne i proste w aranżacji, takie jak: biel, różne tonacje beżów czy bardzo subtelne pastele. Tymczasem soczyste, bardziej intensywne odcienie - odpowiednio dobrane - mogą nadać mieszkaniu oryginalny, modny styl.

Jedynka(R) Ogród Barw, soczysta gruszka

Nie obawiajmy się stosować soczystych kolorów. Warto postawić na wyraziste barwy i uczynić je głównym elementem, tworzącym charakter całej aranżacji. W odpowiedniej kompozycji nie tylko zbudują one wizualną strukturę wnętrza, ale też będą pozytywnie oddziaływać na nasze samopoczucie, wnosząc ożywczą, relaksującą świeżość bądź pobudzać do działania. Jeśli w naszym domu dominowały do tej pory "zachowawcze" barwy, dokonanie zdecydowanej, kolorystycznej metamorfozy może okazać się doskonałym środkiem do nadania wnętrzu wyjątkowego stylu.

Wprowadzając do aranżacji soczyste kolory, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pomogą uniknąć błędów stylizacyjnych. Pamiętajmy, iż na odbiór odcienia ma wpływ światło - kolor inaczej prezentuje się w świetle naturalnym, a inaczej w sztucznym. Wyboru na podstawie wzorników kolorystycznych należy dokonywać z dużą starannością; wyraziste i czyste barwy na dużych powierzchniach nabierają bowiem dodatkowo mocy i zdecydowania. Ciemniejsze kolory są polecane do malowania pomieszczeń dobrze nasłonecznionych. Nie musimy z nich rezygnować gdy nasze mieszkanie nie jest duże czy wystarczająco doświetlone - powinniśmy jednak zadbać o dodatkowe oświetlenie ścian w ciemnych kolorach.

Jeśli trudno nam się zdecydować na zastosowanie soczystych odcieni na większej powierzchni i uczynienie ich aranżacyjną dominantą, pomalujmy wyrazistym kolorem fragment ściany lub przy pomocy szablonu wykonajmy wzór. Nawet taka zmiana - nieduża i stosunkowo prosta w realizacji - wniesie do aranżacji powiew nowości i doda jej charakteru. Gdy styl mieszkaniu nadawać ma soczysty odcień ścian, nie wprowadzajmy zbyt wielu dodatkowych barw w elementach wyposażenia.

Słoneczny optymizm

Jedynka(R) Ogród Barw, orzeźwiająca miętaPrzepełniony ciepłem kolor żółty (odcień Tajemniczy słonecznik z kolekcji Jedynka(R) Ogród Barw) wprowadza do wnętrza dobrą energię, radość i pozytywnie nastraja do działania. W tej aranżacji barwa ścian jest elementem w największym stopniu przykuwającym uwagę. Dodatki, choć o nowoczesnej formie, pozostają w bardziej stonowanej kolorystyce.

Zielona świeżość i orzeźwienie

Orzeźwiająca mięta, przełamana odcieniem Babie lato (kolekcja Jedynka(R) Ogród Barw), przynosi relaks i odprężenie. W tak zaaranżowanym salonie bez trudu odpoczniemy po natłoku zajęć i nabierzemy dystansu do codziennych spraw.

Soczysty akcent

Kolory z kolekcji Jedynka(R) Ogród Barw tworzą niestandardowe zestawienie: mniej nasycone odcienie Kuszącego migdału i Młodego kabaczka przełamuje barwny akcent Soczystej gruszki. Pełnię walorów wizualnych tego oryginalnego, modnego wnętrza uwypukla naturalne światło.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: PUBLINK

Polecamy Ci również

Zobacz także