Kolorowe widoki, czyli kilka słów o kolorystyce okien

Kolorowe widoki, czyli kilka słów o kolorystyce okien

Kolorystyka okien ma istotne znaczenie zarówno dla wnętrza, jak i elewacji budynku oraz... dla kupujących mieszkania. W trakcie wyboru nie warto kierować się tylko aktualnie panującymi trendami.

Kolorystyka okien ma istotne znaczenie zarówno dla wnętrza, jak i elewacji budynku oraz... dla kupujących mieszkania.Zmieniają się one tak szybko, że niezwykle trudno za nimi nadążyć. Niezmienne pozostaje natomiast znaczenie barw.

Każdy z kolorów niesie ze sobą inne skojarzenia i w specyficzny sposób oddziałuje na nastrój. Projektując wnętrze, warto zatem zapoznać się wcześniej z ich symboliką, by móc osiągnąć wymarzony efekt.

Symbolika barw

* Biały jest neutralny i działa uspokajająco. Kojarzy się przede wszystkim z czystością oraz niewinnością. Okna w tym kolorze odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają pomieszczenie i optycznie je powiększają. Ich atutem jest uniwersalizm, bowiem z łatwością można łączyć je z pozostałymi barwami

* Czerwony jest bardzo emocjonalny. Symbolizuje miłość i radość. Okna w tym kolorze będą przyciągały uwagę. Warto więc stosować je, gdy mamy atrakcyjny widok za oknem.

* Niebieski inspiruje. Przywodzi na myśl niebo oraz morze. Okna w tym odcieniu działają uspokajająco.

* Zielony jest nieco ekscentrycznym kolorem w przypadku stolarki. Kojarzy się przede wszystkim z ekologią oraz nadzieją.

*Brązowy budzi skojarzenia z naturą. Daje szerokie możliwości, ponieważ oprócz jednolitych odcieni możemy wybierać spośród całej gamy wzorów drewnopodobnych. Znakomicie sprawdza się w klasycznych aranżacjach.

* Szary - podobnie jak biały - jest kolorem neutralnym, dlatego stanowi dla niego dobrą alternatywę. Na ogół kojarzy się z tajemniczością.

Matowy odcień doskonale sprawdza się w starodawnych wnętrzach, natomiast metalizowany jest chętnie stosowany w modernistycznych aranżacjach.

Oceń artykuł
3,10 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Alicja Charzyńska (Dziennik Bałtycki)

Polecamy Ci również

Zobacz także