Kolory pomieszczeń a nastrój

Kolory pomieszczeń a nastrój

Estetyka wnętrza i zastosowane w nim kolory mają wpływ nie tylko na wygląd danego pomieszczenia, ale również na samopoczucie przebywających w nim osób. Dlatego, decydując się na kolor ścian czy wzór tapety, trzeba się dobrze zastanowić nie tylko nad tym, czy lubimy wybrany odcień lub deseń, ale również - jak będziemy się czuli, gdy będzie towarzyszył nam na co dzień.

Kolory ciepłe, takie jak pomarańcze czy żółcie, pobudzają apetyt. Dlatego idealnie nadadzą się do kuchni oraz jadalni.Kolory ciepłe, takie jak pomarańcze czy żółcie, pobudzają apetyt. Dlatego idealnie nadadzą się do kuchni oraz jadalni. W pomieszczeniach,
w których zamierzamy wypoczywać, czyli np.
w sypialni, sprawdzą się natomiast spokojne, jasne tonacje, takie jak beże, popiele, czy zieleń. Niezależnie od przeznaczenia pomieszczenia zawsze jednak trzeba uważać na ciemne barwy i stosować je z umiarem. Takie kolory niezbyt dobrze odbijają światło i pomniejszają optycznie przestrzeń. Jeśli więc zdecydujemy się na ciemną farbę, wybierzmy dla niej jedną bądź dwie ściany, na które pada naturalne światło, a dodatkowe oświetlenie skierujmy również w ich stronę.

Pamiętajmy, że kontrasty i zbytnia różnorodność barw męczą. Dlatego warto zastosować stonowane kolory, a pomieszczenia ożywić dodatkami, które łatwo wymienić. Dobrym pomysłem jest także zaaranżowanie całego mieszkania w jednym stylu i kolorystyce. Dzięki temu optycznie się powiększy.

Ostatnio bardzo modnym elementem ozdobnym stały się okładziny ścian, tynki strukturalne i tapety. Do łask wracają również fototapety, które umiejętnie dobrane i umieszczone np. w sypialni za łóżkiem, w salonie czy nawet w łazience, mogą stanowić niebanalne tło dla wystroju wnętrza. Współczesne fototapety mają znakomitą rozdzielczość, ciekawe wzory i nie są tak monotonne, jak te sprzed lat, a stosowane do nich kleje charakteryzują się bardzo wysoką jakością.

Wybór jest naprawdę ogromny, a producenci i sprzedawcy starają się zwrócić naszą uwagę wymyślnymi ekspozycjami, które aż proszą się, by przenieść je do domu. Eksperymentujmy, ale pamiętajmy, że nie wszystko to, co pięknie wygląda na wystawie, równie dobrze będzie się prezentowało w naszym mieszkaniu. Śledźmy trendy, ale wybierajmy z nich tylko to, co do nas pasuje i z czym na co dzień będziemy czuć się komfortowo.

Oceń artykuł
3,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ilona Truszyńska we współpracy z Działem Aranżacji Euro Styl

Polecamy Ci również

Zobacz także