Komentarz ekspercki Centrum Klima: trendy w klimatyzacji -...

Klimatyzator XXI wieku jest nie tylko urządzeniem funkcjonalnym - może oczyszczać, jonizować oraz regulować wilgotność powietrza - ale również efektownym elementem wystroju.

Klimatyzator Centrum KlimaKonstruktorzy, podążający za światowymi trendami, oferują nam urządzenia wielofunkcyjne, energooszczędne i przyjazne alergikom. Dodatkowo modny design doskonale komponuje się z najbardziej wyszukanymi wnętrzami.

Po pierwsze ciekawy design

Coraz większą wagę przywiązujemy do urządzeń technicznych składających się na wyposażenie domu. Ciekawe wzornictwo i nowoczesne kolory sprawiły, że klimatyzatory - do tej pory ukrywane przed naszym wzrokiem - stały się modnym elementem wystroju. Designerskie modele na dobre zagościły w eleganckich wnętrzach i były eksponowane na równi z innymi domowymi sprzętami poprawiającymi komfort życia. W 2011 roku w wyglądzie klimatyzatorów dominowały dwa wyraźne trendy. W biurach królowały urządzenia czarne, przełamane błękitami i fioletami, które stanowią ekskluzywną odmianę dla klasycznych białych modeli ściennych. Natomiast do domów mieszkalnych propozycją był motywy kwiatowe i roślinne.

Czytaj także: Klimatyzacja: prawda i mity

Po drugie funkcjonalność

Miniony rok obfitował w rozwiązania poprawiające funkcjonalność urządzeń. Producenci prześcigali się w nowościach z zakresu energooszczędności oraz ergonomii. Przekonywali klientów, że klimatyzatory nie tylko schładzają powietrze, ale również je filtrują i oczyszczają.

Głośno było o filtrach nowej generacji, które dzięki ponad trzykrotnie mniejszej odległości między włóknami stały się dużo skuteczniejsze w usuwaniu pyłów i kurzu. Podczas gdy filtr standardowy usuwa 40% tego rodzaju zanieczyszczeń, jego nowszy model może pochwalić się 80% skutecznością. Doskonałym uzupełnieniem filtra jest jonizer powietrza, który skutecznie wytrąca alergeny, pyłki kwiatowe oraz roztocza. Ponadto, usuwa lub ogranicza w powietrzu bakterie, wirusy grzyby i pleśnie oraz eliminuje nieprzyjemne i szkodliwe zapachy. W jonizery i filtry wyposażone są między innymi klimatyzatory marek Mistral, Galanz oraz Samsung.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozwiązania poprawiające energooszczędność urządzeń. Popularna stała się funkcja stand-by dzięki, której urządzenie po osiągnięciu wyznaczonej temperatury pomieszczenia przechodzi w "tryb gotowości" zmniejszając zużycie energii o nawet 90%.

Czytaj także: Oszczędne chłodzenie z czujnikiem w klamce okiennej

Zadbano również o komfort eksploatacji urządzenia i związany z tym hałas. Dzięki takim funkcjom jak tryb cichej pracy czy tryb nocny, które redukują dźwięki związane z pracą urządzenia do minimum, klimatyzator nie przeszkadza domownikom. Inną modyfikacją jest możliwość dwupłaszczyznowego sterowania strumieniem powietrza. Możemy teraz równomiernie chłodzić nawet pomieszczenia o znacznych kubaturach.

Dobra jakość w ładnym opakowaniu

Reasumując, w 2011 roku konstruktorzy klimatyzatorów postawili na jakość wykonania, energooszczędność, parametry pracy urządzenia oraz estetyczny design. Dzięki stale rosnącej świadomości ochrony środowiska, proponowano proekologiczne rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia zużycia energii. Dodatkowym trendem było pojawienie się urządzeń w modnych kolorach i ciekawych szatach graficznych. Ci z nas, którzy dopiero planują zatroszczyć się o jakość powietrza w domach, będą wybierać spośród nie tylko funkcjonalnych, ale również modnych i eleganckich modeli.

Oceń artykuł
3,56 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Sławomir Kubiczek, Kierownik Produktu ds. Urządzeń Klimatyzacyjnych Centrum Klima

Polecamy Ci również

Zobacz także