Komfortowo cicha sypialnia - jak wyciszyć sypialnię?

Wojciech Lechowski
W sypialni powinno być miło, ciepło, przytulne i co najważniejsze cicho.
W sypialni powinno być miło, ciepło, przytulne i co najważniejsze cicho. Ali Inay unsplash.com
Sypialnia jest tym pomieszczeniem w domu, w którym komfort akustyczny jest szczególnie ważny. Do wnętrza sypialni nie powinny ani docierać niepożądane dźwięki, ani się z niej wydobywać. O prawidłową akustykę najlepiej jest zadbać na etapie kapitalnego remontu. Jednak poprawę przynoszą też pewne zabiegi, które można przeprowadzić niezależnie od niego.

Okna tłumiące dźwięki

Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że okna są najcieńszymi przegrodami w mieszkaniu. Jeśli nasza sypialnia usytuowana jest od strony ruchliwej ulicy – możemy mieć poważny problem z przedostającym się do niej hałasem. Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie niepożądanych dźwięków jest wymiana stolarki okiennej na taką, która charakteryzuje się podwyższonymi parametrami akustycznymi. O dźwiękoszczelności okien świadczy współczynnik Rw. W sytuacjach, gdy mamy do czynienia z dużym hałasem, Rw nowych okien powinien wynosić 42 – 44 dB.

Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie niepożądanych dźwięków jest wymiana stolarki okiennej.
Najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie niepożądanych dźwięków jest wymiana stolarki okiennej. Eduard Militaru unsplash.com

Nie zawsze jednak jest tak, że użytkownik może pozwolić sobie na wymianę okien. Poprawę izolacyjności akustycznej przynosi też montaż zewnętrznych rolet lub okiennic – zwłaszcza jeśli zastosowane zostaną produkty dobrej jakości i pochodzące od sprawdzonego producenta. Należy tu jednak pamiętać, że w budynkach wielorodzinnych liczy się spójność wyglądu elewacji, a to może oznaczać trudności z uzyskaniem zgody na zamontowanie elementów, które nie pozostaną obojętne wobec powyższego.

Jeszcze jedną i jednocześnie najprostszą metodą na poprawę akustyki okna w sypialni jest zawieszenie grubych zasłon. Choć może wydawać się to mało prawdopodobne, to materiały typu: welur, sztruks, aksamit, którymi przysłonimy okno od wewnątrz mają zdolność częściowego tłumienia dźwięków. Oczywiście nie ma co liczyć, że dzięki zasłonom, w sypialni zapanuje absolutna cisza, ale wzrost komfortu akustycznego będzie z pewnością zauważalny.

Zawieszenie grubych zasłon w sypialni to dobry pomysł. Zasłony stłumią dźwięki dochodzące zza okna.
Zawieszenie grubych zasłon w sypialni to dobry pomysł. Zasłony stłumią dźwięki dochodzące zza okna. Markus Spiske Pixabay

„Ciche” drzwi do sypialni

Porządne i poprawnie zamontowane drzwi wewnętrzne powinny same w sobie wystarczająco tłumić dźwięki (zarówno te dobiegające, jak i wychodzące z sypialni). Najlepiej jeśli są to drzwi pełne (bez przeszkleń) i wykonane z litego drewna. Niebagatelną rolę odgrywają tu uszczelki oraz próg. W praktyce jednak dość często przez zamknięte drzwi słychać wszystko tak, jakby w ogóle ich nie było. Na szczęście na rynku jest całkiem sporo materiałów, których zastosowanie przynosi poprawę izolacyjności akustycznej drzwi. Do powyższego celu służą specjalne pianki, maty czy gąbki dźwiękoszczelne. Niektóre z nich posiadają już od spodu gotową warstwę kleju, co znacznie ułatwia i przyśpiesza montaż izolacji. Wybierając materiał do wyciszenia, pamiętajmy by charakteryzował się on odpowiednimi parametrami akustycznymi. Nie chodzi tu bowiem o zastosowanie obić ze skaju, które są powszechnie dostępne w marketach budowlanych. Te produkty z izolacyjnością akustyczną nie mają niestety praktycznie niczego wspólnego. Choć można wykorzystać je jako elementy dekoracyjne. Jednak pod nimi powinna znaleźć się warstwa izolacji właściwej. Nadają się do tego chociażby wytłoczki, w które pakuje się jajka. Wykorzystanie ich nie generuje żadnych kosztów, a mają one dość dobre właściwości akustyczne.

Podłoga i meble podnoszące komfort akustyczny w sypialni

Warto zdawać sobie sprawę, że stosowanie tzw. sprzętów miękkich poprawia warunki akustyczne pomieszczeń. A sypialnia jest tym wnętrzem, w którym są one akurat szczególnie pożądane. Jeżeli zatem denerwuje Cię stukanie twardej drewnianej podłogi – połóż na niej dywan lub grubą wykładzinę dywanową. Są to elementy, które wyśmienicie wygłuszają dźwięki, a ponadto uatrakcyjniają i ocieplają każdą aranżację. Dodatkowo dobrze jest postawić na możliwie dużą ilość mebli (zwłaszcza tapicerowanych). Takim sprzętem jest obowiązkowe w każdej sypialni łóżko, ale oprócz niego warto też wstawić do tego wnętrza obficie tapicerowany fotel, puf lub chociażby wybrać miękkie, obite dekoracyjną tkaniną wezgłowie. Zaś unikać powinno się dużych, przeszklonych szaf do zabudowy czy terakoty na podłodze. Materiały typu szkło i ceramika zastosowane na dużych powierzchniach powodują powstawanie echa, odbijając dźwięki.

Panele akustyczne

Na rynku jest aktualnie sporo produktów poprawiających akustykę pomieszczeń. Do takich właśnie materiałów należą panele akustyczne. W rzeczywistości mają one dwojakie zastosowanie, gdyż podnoszą komfort odbierania niektórych dźwięków, np. pochodzących z telewizora czy sprzętu audio oraz tłumią hałas, uniemożliwiając jego wielokrotne odbijanie się od ścian. Bardzo często mają efektowne, dekoracyjne formy i są bardzo proste w montażu. Wystarczy przykleić je do ściany specjalnym klejem w sprayu. Najbardziej polecanym sposobem na zastosowanie paneli akustycznych w sypialni jest wykorzystanie ich w większej ilości na ścianie ponad wezgłowiem łóżka i rozproszenie (po kilka sztuk) na powierzchni pozostałych ścian. Wówczas komfort dźwiękowy zostanie podniesiony najefektywniej, a ponadto uzyskamy bardzo ciekawą  i nowoczesną aranżację pomieszczenia. W sypialniach o niewielkich powierzchniach różnicę zauważymy już przy wykorzystaniu 4 – 5 m² paneli.

Tekstylia i rośliny zielone

Czasami sporą poprawę akustyki sypialni można uzyskać w bardzo prosty i niewiele kosztujący sposób. Pomocne może być przykrycie łóżka grubą, miękką kapą, rozłożenie na podłodze małego chodniczka, wykorzystanie pledów dekoracyjnych, itp. tekstyliów. Są to elementy, które nie pozostaną obojętne wobec tłumienia dźwięków, a ponadto mogą mieć doskonały wpływ na ostateczny  wygląd i charakter naszej sypialni. Dodatkowym ich atutem jest duża użyteczność właśnie w tym wnętrzu oraz fakt, że nie kosztują wiele i nie wymagają specjalistycznego montażu.

Niektóre rośliny domowe mają właściwości akustyczne.
Niektóre rośliny domowe mają właściwości akustyczne. Giulia bertelli unsplash.com

Mało kto wie, że pożądane właściwości akustyczne mają też domowe rośliny (zwłaszcza te o dużej ilości drobnych liści). Mają one zdolność pochłaniania i rozpraszania dźwięków obecnych w pomieszczeniu, a oprócz tego pięknie dekorują wnętrze. Nie zastanawiajmy się zatem zbyt długo nad umiejscowieniem właśnie w sypialni chociaż jednego, dużego kwiatu doniczkowego. Warto dodać, że poprawi on również panujący tu mikroklimat, co spowoduje u nas lepszy i zdrowszy sen.

Zobacz wideoJak ocieplić sypialnię za pomocą dodatków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl