Kominek pomoże stworzyć świąteczny nastrój

Alicja Charzyńska (Dziennik Bałtycki)
Kominki stają się coraz popularniejsze nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach. Lubi je również... Mikołaj!
Kominek pomoże stworzyć świąteczny nastrój

Czy kiedykolwiek zastawialiście się, jak do polskiego domu wchodzi Mikołaj - puka do drzwi czy posługuje się tradycyjną drogą? Wraz ze swoim pękatym workiem przepycha się przez komin czy odwiedza nas przez... kominek?

Dla Anglosasów jest oczywiste, że św. Mikołaj wchodzi do mieszkań przez kominek, dlatego - nie chcąc zbytnio fatygować zapracowanego brodatego jegomościa, to właśnie na kominku umieszczają przeznaczone na prezenty skarpety. Ponieważ lubimy przyswajać sobie światowe obyczaje - przytaczamy wyniki badania, w trakcie którego pośrednicy sprawdzali, ilu Polakom będzie mógł dostarczyć prezenty w tradycyjny sposób. Statystyki, niestety, nie są krzepiące.

Kominek jest wprawdzie dziś chętnie wykorzystywaną metodą ogrzewania pomieszczeń, jednak zdecydować się na niego mogą głównie użytkownicy domów jednorodzinnych. Tymczasem w Polsce przeważa budownictwo wielorodzinne. A jednak tylko w jednym serwisie można znaleźć... 20 tysięcy ofert nieruchomości posiadających kominek, z czego 80% propozycji stanowią domy, a pozostałe 20% to mieszkania. W tych drugich, w wielu przypadkach, możemy spotkać jedynie kominek elektryczny, przez który św. Mikołaj niestety nie dostanie się do środka, a sam kominek raczej zdobi niż grzeje.

Kominek to element dekoracyjny w domu, gwarancja niesamowitego klimatu wnętrza, ale też źródło taniego ciepła. Jest on ważnym elementem systemu grzewczego w wielu istniejących, a także nowo powstających domach. Przyglądając się cenom paliw, można stwierdzić, że dziś ogrzewanie drewnem jest prawie o połowę tańsze od ogrzewania gazem ziemnym. A ten jest dużo tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego.

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, przez który Mikołaj mógłby wpaść do nas na chwilkę, niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Większość ciepła ulatuje bowiem przez komin. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami. Do wyboru mamy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) oraz tzw. płaszcz wodny, który współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.

Szczęśliwi posiadacze kominków powinni pamiętać o wygaszeniu w noc wigilijną paleniska, aby św. Mikołaj mógł bezpieczne wejść do mieszkania. Dla tych, którzy kominka nie posiadają, też mamy dobrą wiadomość - św. Mikołaj, przyzwyczajony do bloków i kamienic, wejdzie do mieszkania oknem lub drzwiami. Niezależnie od tego czy mamy kominek, czy nie - podarków powinniśmy szukać jak zawsze pod choinką.

Ogrzać się przy ogniu

Ogrzewanie kominkowe jest w ostatnich latach niezmiennie modne i instalowane nie tylko w domach, ale również w niewielkich budynkach wielorodzinnych. Warto?

W wielu projektach nowych domów i apartamentów kominek jest już uwzględniony, niektóre pozostawiają tę decyzję przyszłym lokatorom. Jednak jego instalacja jest możliwa również w mieszkaniach i starych kamienicach, wystarczy odpowiednio dopasować przewody kominowe.

Żywy ogień czy... żywa gotówka

Tradycyjny kominek, czyli taki z otwartym paleniskiem, na którym płonie ogień, stwarza niepowtarzalny klimat. Można swobodnie przegarniać palenisko i uzupełniać opał. To rozwiązanie dalej ma rzesze zwolenników, mimo że ten typ kominka jest dużo mniej funkcjonalny niż palenisko zamknięte, a przede wszystkim to prawdziwe marnotrawstwo wytworzonej podczas spalania energii.

- Odradzałbym samodzielną budowę kominka, ponieważ to nie lada przedsięwzięcie. Tylko fachowcy, dysponujący wiedzą i praktyką, postawią nam kominek, który solidnie grzeje, nie dymi i co najważniejsze - nie stanowi zagrożenia pożarowego. Najlepiej uwzględnić go już na etapie powstawania projektu domu - radzi Marcin Stefański z firmy ES Polska. Palenisko powinno bowiem znajdować się jak najbliżej komina, w ten sposób zminimalizujemy liczbę zagięć przewodu dymowego. Jednak obsługa kominka otwartego nie należy do wygodnych, ze względu na konieczność wybierania popiołu, najlepiej po każdym paleniu. Dla ułatwienia można zamontować ruszt, a pod nim szufladę na popiół.

Pamiętajmy, że tradycyjny kominek to raczej element dekoracyjny, więc na pewno nie ogrzejemy nim całego domu. Większość ciepła ulatuje bowiem przez komin, a paliwo szybko się spala. Poza tym kominkowe ciepło będzie ogrzewać osoby przebywające tylko w bezpośrednim jego otoczeniu. Jeśli kominek ma służyć ogrzaniu domu, musi być zamknięty szklanymi drzwiczkami.

Ciepło i oszczędnie

Podejmując decyzję o postawieniu kominka, musimy zastanowić się, do jakich celów ma nam służyć. Jeżeli ma spełniać głównie funkcje grzewcze, a nie tylko dekoracyjne, przyjrzyjmy się uważnie parametrom technicznym i użytkowym. Kominek to dobra alternatywa dla tradycyjnego ogrzewania, ponieważ nowoczesne wkłady kominkowe generują o wiele niższe koszty od ogrzewania na gaz, olej czy prąd.

DGP - tajemniczy kod

Decydując się na ogrzewanie kominkowe, do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest system tzw. Dystrybucji Gorącego Powietrza (DGP). Jego działanie jest bardzo proste i przebiega w trzech etapach.

Najpierw ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, następnie ciepło przedostaje się do powietrza, by potem rozprowadzić je po całym budynku za pomocą specjalnych kanałów. Do zalet systemu możemy zaliczyć z pewnością to, że jego eksploatacja jest tania.

Kominek wyposażony w system DGP praktycznie uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców energii - w przypadku awarii sieci gazowej lub elektrycznej nie jesteśmy skazani na spadek temperatury. Wystarczy rozpalić ogień, a wzrost temperatury odczujemy w ciągu kilku minut. Minusem jest to, że wygaśnięcie płomienia może spowodować nawet kilkunastogodzinna nieobecność domowników, a kilkudniowa może poważnie wychłodzić dom. Utrudnieniem jest brak możliwości automatycznej i dokładnej regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ciepło możemy kontrolować jedynie za pomocą intensywności palenia.

Kominek z płaszczem

Kominek z płaszczem wodnym to nie sam wkład, ale skomplikowana instalacja, która wymaga wielu regulacji i zabezpieczeń. Z uwagi na bezpieczeństwo domowników jej wykonanie należy powierzyć wykwalifikowanemu specjaliście. Taki kominek współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.

- W celu zachowania norm bezpieczeństwa taki system może pracować tylko w instalacjach grzewczych systemu otwartego. W odróżnieniu od zwykłego wkładu kominkowego, w tym wypadku spaliny nie ogrzewają powietrza, lecz wodę. Wprawdzie to rozwiązanie jest droższe, ale daje możliwość ogrzania zarówno pomieszczeń, jak i wody - twierdzi Marcin Stefański.

Decydujące parametry

Kiedy już podjęliśmy decyzję o instalacji kominka i chcemy, aby był on głównym źródłem ciepła w domu, koniecznie zwróćmy uwagę na jego parametry. Jedną z istotnych zalet jest sprawność, powinna wynosić minimum 70% podczas normalnej pracy. Dzięki temu możemy te 70% energii, wytworzonej w procesie spalania, odzyskać w postaci ciepła. Kolejne ważne cechy, które należy wziąć pod uwagę, to: moc nominalna, zużycie drzewa podczas palenia, czas pracy oraz średnia temperatura spalin.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na urzadzone.pl urzadzone.pl