Kominek - przytulny dom

Kominek - przytulny dom

Co nas w nim przyciąga? Jego użyteczność, czy może przytulny klimat, który tworzy w naszym mieszkaniu? Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie kominkowe właśnie z tego względu, że łączy w sobie dwie funkcje: praktyczną i estetyczną.

kominek wykończony piaskowcem

Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Ogrzewanie olejowe, elektryczne czy gazowe wymaga ponoszenia coraz wyższych kosztów, podczas gdy ogrzewanie kominkowe oferuje tanią, skuteczną i do tego bardzo przyjemną alternatywę.

- Osoby, które chcą wykorzystać kominek głównie do zapewnienia ciepła, decydują się na kominki z płaszczem wodnym współpracującym z piecem gazowym CO a czasem również z kolektorami słonecznymi. Oczywiście, urządzenie może również ogrzewać inne pomieszczenia systemem DGP - przyznaje Krzysztof Gajowniczek, właściciel firmy Kominki-Impresja, ul. Długa 5 w Lublinie (tel.814440457).

System DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza, to układ izolowanych przewodów, którymi gorące powietrze, nagrzane przez kominek, rozprowadzane jest do wybranych pomieszczeń w domu. Bez tej instalacji ciepło rozprzestrzenia się tylko w otwartej przestrzeni wokół kominka.

A czy panuje jakaś moda na konkretny wygląd domowego paleniska? To zależy oczywiście od indywidualnego gustu.

- Kilka lat temu klienci najczęściej decydowali się na kominki rustykalne na które składał się piaskowiec, drewniana belka i lekko skośny czopuch. W zeszłym roku co drugi klient wybierał kominek z boczną szybą w prostopadłościennej bryle z półeczką i ramką z granitu. Natomiast teraz przeważają proste bryły i proste paleniska. Osobną kategorią są piecyki wolno stojące (zwyczajowo zwane kozami), które potrafią być przeurocze i solidnie grzać, jednak klienci decydują się na nie rzadko - wyjaśnia Krzysztof Gajowniczek.

Ceny piecyków wolno stojących są bardzo zróżnicowane i wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Zazwyczaj montaż zawiera się w tych kosztach. Wykonanie tradycyjnego kominka to koszt rzędu ok. 4 tys. zł. Do tego dochodzi oczywiście wybranie odpowiedniego paleniska, czyli wkładu.

kominek jako dekoracja

Jeżeli wybieramy paliwo do naszego kominka, powinniśmy kierować się jego wydajnością, oszczędnością i bezpieczeństwem stosowania. Oczywiście, najpopularniejsze jest drewno, ze względu na niską cenę i dostępność. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że podczas spalania emituje do środowiska mniej uciążliwych związków niż węgiel kamienny i olej opałowy. Popiół stanowi jedynie trzy procent masy drewna i nie jest kłopotliwy w utylizacji.

Równie ekologiczne jest stosowanie brykietu drzewnego i pelety. Alternatywą może być również gaz: ziemny oraz propan-butan. Obydwa rodzaje charakteryzują się niską zawartością zanieczyszczeń. Spalanie gazu ziemnego pozwala na prawie całkowite wyeliminowanie emisji SO2, pyłów i węglowodorów aromatycznych, jak również obniżenie emisji tlenku azotu oraz tlenku i dwutlenku węgla.

Pamiętajmy, że do naszego kominka nie możemy wrzucać m.in. żadnych odpadów chemicznych, drewna lakierowanego, płyt wiórowych, podkładów kolejowych oraz szmat. W trakcie spalania mogą one wytwarzać toksyczne gazy lub zbytnio zanieczyszczać wnętrze kominka.

Jeżeli chcemy, aby nasz kominek długo nam posłużył, warto wybrać do jego montażu firmę z doświadczeniem.

- Przestrzegam klientów przed zlecaniem budowy kominka specjalistom z innych dziedzin np. glazurnikom, tynkarzom, dekarzom. Zdarza nam się poprawiać takie prace. Kominki z zewnątrz wyglądają ładnie, ale to, co się dzieje wewnątrz, woła o pomstę do nieba, a wszystko przez to, że na początku było trochę taniej. Kilka lat temu usłyszałem od "starego" kominkowca takie zdanie: "Zadowolenie klienta z tanio kupionego paleniska lub taniego wykonawcy będzie trwało kilka dni, może kilka tygodni, ale wściekłość z jakości zarówno paleniska, jak i obudowy będzie trwała tak długo, ile razy klient na niego spojrzy - śmieje się Krzysztof Gajowniczek.

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Ilona Leć (Kurier Lubelski)

Polecamy Ci również

Zobacz także