Kominek z płaszczem wodnym to uniwersalne źródło ciepła

Kominek z płaszczem wodnym to uniwersalne źródło ciepła

Od kiedy Prometeusz podarował ludzkości ogień, nie przestaje on fascynować, przyciągać swą magią i mityczną siłą. Symbolizuje między innymi wieczność, miłość i ciepło. Motyw ognia przewija się w literaturze i sztuce. Dlatego tak popularne są w domach kominki.

 Widok płomieni tańczących na palenisku wpływa na nas kojąco, cenimy jego ciepło i urok romantycznych kolacji przy blasku ognia, jednak decydując się na montaż kominka bierzemy zwykle pod uwagę względy praktyczne i ekonomiczne: o ile kominek pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie? Czy ma być alternatywą ogrzewania np. gazowego, czy tylko ozdobą salonu, a może źródłem ciepła do ogrzania domu i wody użytkowej?

Czytaj także: Kominek to nie tylko alternatywne źródło ciepła w domu, ale też niebanalny element aranżacji

Oferta rynkowa kominków jest bogata i każdy znajdzie coś dla siebie. Kominki można podzielić na cztery grupy w zależności od funkcji jakie pełnią. mamy więc kominki: otwarte, konwekcyjne, kumulacyjne i z możliwością podłączenia go do instalacji ogrzewania. Coraz popularniejsze stają się te ostatnie - kominki z płaszczem wodnym, ponieważ ich rolą jest nie tylko ogrzewanie reprezentacyjnego pomieszczenia w domu, ale również dostarczanie ciepła dla całego budynku oraz ogrzewanie wody użytkowej, czyli praca na rzecz instalacji co i cwu.

Czytaj także: Serce domu - ekologiczne kominki Glamm Fire [GALERIA - DUŻO ZDJĘĆ]

Działanie takiego kominka charakteryzuje się tym, że część energii wytworzonej w procesie spalania oddawana jest do wody. Zazwyczaj odbywa się to poprzez dodatkowo zamontowany płytowy wymiennik ciepła lub warstwowy zbiornik buforowy. Istnieją jednak urządzenia z fabrycznie wbudowanym wymiennikiem i przystosowane do pracy w systemie zamkniętymi.

Czytaj także: Kominki i piece - jesienna kolekcja Castoramy [GALERIA]

Na rynku są już kominki z mikroprocesorowym systemem sterowania, który zarządza między innymi procesem spalania, obwodami ogrzewania, pracą pomp co i cwu oraz reguluje temperaturę w płaszczu kominka. Sterowanie dopływem powietrza do paleniska chroni płaszcz wodny przed przegrzaniem np. na wypadek przerwy w dostawie prądu. Niektóre z takich kominków mogą pracować nie tylko jako samodzielne źródło ciepła, ale też pełnić główną rolę w nowoczesnym systemie instalacji grzewczej, i współpracować z kolektorem słonecznym lub kotłem: gazowym, olejowym czy elektrycznym. Tak zintegrowane ogrzewanie, dzięki pracy wymienionych urządzeń na rzecz jednej instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej zapewnia większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne dla domu oraz optymalizację kosztów.

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Barbara Sobańska (Gazeta Krakowska)

Polecamy Ci również

Zobacz także