Krasnokwiat na jesień, grudnik na zimę

Krasnokwiat na jesień, grudnik na zimę

Późną jesienią, a następnie zimą rośliny domowe odpoczywają. Ale są takie, które zamiast spać, kwitną.

Gwiazdy betlejemskie mogą być bardzo zróżnicowane.Hemantus, zwany także krasnokwiatem, zachowuje swój oryginalny kwiat aż do listopada. Kwiatostan wyrastający spośród grubych skórzastych liści kształtem przypomina pędzelek, na końcu długiej łodygi są pręciki z żółtymi pylnikami. W domach najczęściej jest uprawiany krasnokwiat białokwiatowy. Roślina ta lubi miejsce jasne lub półcieniste i chłodne - z temperaturą ok. 15 st. C.

W kwiaciarniach pojawiły się już poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie, które w Boże Narodzenie zdobią wnętrza. Warto pamiętać, że ta roślina jest bardzo wrażliwa na zimno. Na czas transportu z kwiaciarni lub giełdy należy ją dokładnie owinąć grubym papierem bądź folią. Jeśli zmarznie, zacznie marnieć, zrzuci liście. Po przyniesieniu do domu można na pewien czas zostawić ją w opakowaniu, aby się aklimatyzowała.

Po okresie świątecznym poinsecja zazwyczaj ląduje na śmietniku, a przy niewielkim nakładzie pracy można za rok mieć znowu okazałą roślinę. Po przekwitnięciu przycinamy ją, odstawiamy w chłodne, ciemniejsze miejsce, oszczędnie podlewamy. W maju poinsecję trzeba przesadzić do świeżej ziemi, przenieść na jaśniejsze stanowisko, obficiej podlewać, a przez całe lato nawozić. Ponisecja jest rośliną krótkiego dnia, aby wytworzyła kolorowe liście, na 30, 40 dni przed świętami trzeba ją zakrywać, np. kartonowym pudłem, wiadrem, na co najmniej 12 godzin.

Na zygokaktusach, zwanych także grudnikami lub kaktusami bożonarodzeniowymi, już w listopadzie z końcówek liści wyrastają pąki kwiatowe. Wtedy z tą rośliną trzeba obchodzić się dosłownie jak z jajkiem. Na najmniejsze przesunięcie doniczki reaguje bowiem zrzuceniem pąków. Oprócz bezruchu zygokaktusy w okresie kwitnienie wymagają temperatury 18-22 st. C.

Zimą w uprawie domowej kwitnie też hipeastrum, potocznie zwane amarylisem. Pochodzi ono z tropikalnych rejonów Ameryki, gdzie występują pory suche i deszczowe. Teraz rośliny uprawiane w domach powinny odpocząć. Zasuszone cebule należy przenieść do chłodnego, ciemnego pomieszczenia. W połowie grudniu należy posadzić je w świeżym podłożu, obficiej podlewać. Po kilkunastu dniach pojawią się pierwsze liście, a potem kwiatostany.

Oceń artykuł
3,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Magdalena Rubaszewska

Polecamy Ci również

Zobacz także