Królewska Gwiazdka z Empire - piękna złocona zastawa ZP Ćmielów

0
Królewska Gwiazdka z Empire - piękna złocona zastawa ZP Ćmielów

Złoto to symbol dobrobytu i królewskości. W święta Bożego Narodzenia złote dodatki mienią się w naszych domach i podkreślają wyjątkowość rodzinnych chwil. Obok migającej blaskiem światełek i ozdób choinki czy zastawy, wyjmowanej specjalnie na tę okazję, nie może zabraknąć porcelany. Piękna złocona zastawa dopełni magii świąt i nada im niepowtarzalny charakter.

Fason Empire w dekoracji Antonina,
Zakłady Porcelany "Ćmielów"

"Empire" - w królewskim guście

Styl empire narodził się na początku XIX wieku we Francji, gdzie dominował u przedstawicieli francuskiej arystokracji, za panowania Napoleona I. Cechą charakterystyczną dla przedmiotów użytkowych z tamtego okresu były symetria oraz dekoracyjność, przejawiająca się bogactwem złotych dodatków. Do tego okresu w sztuce postanowił nawiązać Józef Wybicki, wybitny projektant Zakładów Porcelany "Ćmielów". W 1933 roku zaprojektował on serwis prezydencki dla Ignacego Mościckiego, wybranego wówczas na drugą kadencję. Kolekcja, która również dzisiaj urzeka lekkością formy i elegancją, szybko zdobyła uznanie w oczach głowy państwa. Z Zamku Królewskiego w Warszawie zestaw trafił do salonów i polskich placówek dyplomatycznych rozsianych po całej Europie. Na szczęście dziś, po niemal osiemdziesięciu latach, sława jednego z najsłynniejszych serwisów z "Ćmielowa" pozostaje wciąż żywa, a polski producent na nowo odtwarza niegdysiejsze dekoracje, które z powodzeniem ożywią wigilijną wieczerzę. Czytaj także: Tea time - czas na podwieczorek! Picie herbaty z porcelany

Fason Empire w dekoracji Verona,
Zakłady Porcelany "Ćmielów"Prawdziwe piękno zawsze w cenie

- Decyzja o wznowieniu produkcji serwisu "Empire" zapadła już kilka lat temu i była wynikiem potrzeb sugerowanych przez naszych klientów. W 2009 roku, jako pierwszy, przywróciliśmy do życia fason Empire Verona - mówi Joanna Niedziela, Dyrektor Handlowy ZP "Ćmielów. - Następnie przyszła kolej na odtworzenie serwisu w dekoracji Królewskie Złoto, który dziś jest jedną z najwytworniejszych pozycji w ćmielowskiej ofercie. W tym roku nadszedł natomiast czas na kolekcję Empire Antonina, która urzeka pięknem oraz precyzją wykonania złotych elementów zdobniczych - dodaje Joanna Niedziela Czytaj także: Rozpracuj ten zestaw! Jak w pełni wykorzystać wszystkie możliwości porcelanowej zastawy?

Złote ornamenty to jednak nie jedyny powód, dla którego porcelana pięknie wpisuje się w wyjątkową atmosferę świąt. Stylowa porcelana o bogatej historii to także element spajający czy też jednoczący pokolenia. Porcelany nie wybiera się bowiem na rok, na parę lat, lecz na całe życie i przekazuje kolejnym pokoleniom. Święta Bożego Narodzenia to nierzadko jedyna okazja, by zgromadzić przy jednym stole wszystkich członków rodziny. Zastawa, która przez lata towarzyszy najważniejszym rodzinnym wydarzeniom, zostaje potem przekazana dzieciom, a następnie wnukom i prawnukom i w ten sposób jest świadkiem rodzinnej historii, pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Czytaj także: Historia kruchego piękna, czyli porcelana na przestrzeni wieków

Fason Empire w dekoracji Królewskie Złoto,
Zakłady Porcelany "Ćmielów"Niezależnie od panującej mody

W czasach, gdy wiele osób coraz częściej decyduje się na spędzanie świąt poza domem, dbałość o to, by każde święta zachowały szczególną, niepowtarzalną aurę, wydaje się szczególnie ważna. Gdy jedni próbują uciec przed zgiełkiem, towarzyszącym zwykle świętom i udają się do turystycznych ośrodków, drudzy próbują oddać ciepło rodzinnych świąt w swoich domach. Niezależnie od panujących w domu zwyczajów świątecznych, prawdą pozostaje fakt, że święta to niezwykły czas, wymagający niepowtarzalnej oprawy. Kolekcja Empire, której szlachetna forma i ręcznie malowane złote dekoracje, są dowodem na to, że prawdziwe piękno nigdy się nie starzeje, stanowi doskonałe poświadczenie tego, że porcelana może uczynić czas świąt Bożego Narodzenia prawdziwie królewskim. Fason Empire w dekoracji Królewskie Złoto,
Zakłady Porcelany "Ćmielów"

Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: m.usielska@sfera-pr.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także