Kuchnia jako serce domu

Kuchnia jako serce domu

Kuchnia jest miejscem, w którym skupia się pozytywna energia całej rodziny. Każdy z nas, od czasu do czasu, lubi trochę pokręcić się w kuchni i przygotować ulubioną potrawę.

Czerwień w aranżacji

Kuchnia to serce każdego domu, ale jak to z sercem bywa, trzeba o nie wyjątkowo dbać, aby było zdrowe i biło silnym rytmem. Bo kuchnia to nie jest zwykłe pomieszczenie, do którego można wstawić byle sprzęty i rozmieścić je byle jak.

Elegancja w dobrym tonie

Kuchnia ma być ciepła i przytulna. Jest przecież miejscem pracy, której efekty mają sprawiać radość nie tylko naszemu podniebieniu. Marzeniem każdej pani domu jest więc duży stół, przy którym może zasiąść cała rodzina. Do tego eleganckie i wygodne krzesła. Nie powinno zabraknąć też kosza ze świeżymi owocami czy warzywami. Każdy kuchenny detal ma znaczenie, także dlatego, że coraz częściej kuchnia jest także miejscem spotkań towarzyskich. Eleganckie, urządzone ze smakiem kuchnie są integralną częścią strefy dziennej, dzięki czemu stają się także idealną scenerią dla przyjęć w gronie znajomych.

Funkcjonalność to podstawa

Jeśli więc nasza kuchnia ma spełniać wymagania zarówno domowników, jak i gości, powinna być dobrze rozplanowana. Czyli jak? Centralnym miejscem jest strefa przygotowania żywności. Jej minimalna szerokość to 80-100 cm, pomiędzy miejscem do gotowania a miejscem do zmywania. Przydatnym elementem jest deska do krojenia, wysuwana spod blatu kuchennego. Centralnym punktem strefy gotowania jest kuchnia elektryczna, gazowa, płyta ceramiczna bądź płyta gazowa, z niezależnym piekarnikiem. Podczas projektowania kuchni należy pamiętać o doborze właściwego wyciągu.

Centrum strefy zmywania jest zlewozmywak. Jego wielkość uzależniona jest głównie od rozmiarów pomieszczenia kuchennego. Jeśli decydujemy się na zmywarkę, warto pamięć, że dla osób praworęcznych powinna być po prawej stronie szafki zlewozmywakowej, a dla osób leworęcznych - po stronie lewej. No i jeszcze oświetlenie... Szczególnie ważne są świetlówki umieszczone pod szafkami wiszącymi, dające oświetlenie kuchennych blatów. To minimalne wymagania serca naszego domu.

Oceń artykuł
3,78 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Korzeniecka

Źródło: Echo Miasta

Polecamy Ci również

Zobacz także