Kuchnia jest jak samochód - może być w wersji standardowej...

Kuchnia jest jak samochód - może być w wersji standardowej...

Kiedyś kuchnię chowało się za drzwiami. Dziś otwiera się ją na salony, aby przy wspólnie przygotowanym posiłku mogła spotkać się cała rodzina.

Kuchnia jest jak samochód - może być w wersji standardowej albo luksusowej. Na pierwszy rzut oka niby nie ma różnicy, czuje się ją jednak podczas użytkowania. Zrób wszystko, żeby stworzyć kuchnię idealną - w oparciu o przyzwyczajenia osób, które będą w niej najczęściej urzędować.

Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Na początek odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz kuchnię zamkniętą, czy otwartą? Potem zastanów się, jaki będzie cykl pracy w kuchni? Najwygodniejszy układ to taki, gdy podstawowe sprzęty tworzą zwarty trójkąt roboczy: lodówka-zlewozmywak-kuchenka.

Czytaj także: Czerń i biel w kuchni [GALERIA]

W dalszej kolejności warto dokładnie przemyśleć wybór blatu, rodzaju szafek, oświetlenia. Kolor mebli, jak przy samochodzie, liczyć się powinien w zasadzie na końcu, co nie znaczy, że jest zupełnie obojętny. Dekoratorzy wnętrz są zgodni, że najlepiej jest wybierać meble kuchenne w kolorach od białego po ecru i lekki beż. Barwy te nadają wnętrzu wrażenie lekkości i czystości. Styl mebli zależy wyłącznie od naszych upodobań - w modzie są i meble nowoczesne, i meble nawiązujące do poprzednich epok.

Niezależnie od tego, na jakie meble postawisz i czy zdecydujesz się zamknąć kuchnię przed oczami osób postronnych, czy otworzyć ją na salon - zaprojektuj ją tak, aby można było bez trudu utrzymać w niej porządek. Ułatwi ci to wydzielenie w kuchni pięciu stref: zapasów, przechowywania, przygotowywania posiłków, zmywania, gotowania i pieczenia. Wymieniona kolejność jest optymalnym układem dla osoby praworęcznej. W przypadku osoby leworęcznej układ powinien być odwrotny.

Ponieważ wszystkie procesy kuchenne zaczynają się od wyjęcia potrzebnych do gotowania produktów, tuż przy drzwiach wejściowych do kuchni powinna stać lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. W jej pobliżu przyda się miejsce do wykładania zakupów, obok zlewozmywak, a pod nim kosz na śmieci i odpadki. Po drugiej stronie niezbędny jest blat roboczy (nie krótszy niż 80 cm). W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, a nad nimi instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie przenikną do głębi mieszkania.

Czytaj także: Styl minimalistyczny - oszczędne formy, linie proste, jednolite faktury [GALERIA]

W niemal każdej kuchni sprzęty robocze można funkcjonalnie rozmieścić, ustawiając je wzdłuż dwóch prostopadłych ścian (w kształcie litery L) z lodówką i zlewozmywakiem po jednej stronie, a kuchenką po drugiej. Przy większej kuchni dobrze sprawdza się też zabudowa w kształcie litery U - dwa ciągi robocze usytuowane naprzeciwko siebie są połączone trzecim, poprzecznym, a każdy ze sprzętów ustawiony jest wzdłuż innej ściany. Wygodnym rozwiązaniem jest również tzw. wyspa. Czasami jest to po prostu stół kuchenny, ale można uczynić z tego miejsca (po doprowadzeniu do niego mediów, takich jak: gaz, woda czy elektryczność) centrum pracy - ze zlewozmywakiem, kuchenką czy płytą grzejną.

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: xx (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także