Kuchnia -nowe fronty do szafek

Kuchnia -nowe fronty do szafek

Odświeżenie kuchni nie zawsze musi wiązać się z wymianą całej zabudowy. Jeśli jesteśmy zadowoleni z układu szafek, ich rozmieszczenia i funkcjonalności, wystarczy wymienić tylko fronty meblowe, by dokonać kuchennej rewolucji. Pozostaje dylemat - jakie fronty wybrać?

Meble kuchenne KAM

Dotknąć i obejrzeć

W podjęciu decyzji wcale nie pomoże nam godzinne buszowanie w internecie i przeglądanie stron z ofertą producentów. Sesję zdjęciową na potrzeby serwisów wykonano w specjalnych warunkach oświetleniowych i poddano obróbce w programie graficznym. Dlatego nawet najlepsze zdjęcia nie są w stanie ukazać nam rzeczywistego wyglądu frontu - koloru, struktury powierzchni i stopnia połysku, jaki uzyskamy w naturalnie oświetlonym pomieszczeniu. Ponadto, inaczej wygląda pojedynczy front meblowy, inaczej natomiast komponować się będzie na całej powierzchni zabudowy.

Obecnie, gdy modne są fronty minimalistyczne, ciężar decyzji konsumenta nie opiera się na wyborze między rodzajem surowca do produkcji frontów - mówi Sylwia Kowalska-Mikutel, projektant. Nie słyszymy, że ma być to koniecznie drewno, MDF czy płyta wiórowa. Liczy się wizualny efekt końcowy.

Ekskluzywne z drewna

Fronty z drewna to towar dość ekskluzywny. Aby mogły przez długie lata służyć w kuchni o wysokim poziomie wilgotności i w narażeniu na wysokie temperatury, drewno musi być wcześniej odpowiednio przygotowane: sezonowane, suszone - a to procesy bardzo kosztowne. Kosztowne jest również sprowadzenie z dalekich krajów położonych w strefie równikowej gatunków tropikalnych, tj. teak czy palisander.

To rozwiązanie dla wyjątkowych amatorów, którzy muszą być jednak świadomi, że takie drewno - nawet po zabezpieczeniu najlepszym lakierem - może ciemnieć, uwydatniać sęki, wypuszczać żywicę.

Fronty drewniane można frezować, zaoblać ich krawędzie, albo np. szczotkować, czyli nadawać ich powierzchni efekt vintage. Do tego z drewna litego produkuje się fronty gięte.

Z płyty na wysoki połysk

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie w produkcji frontów płyt MDF. Właściwie płyta MDF jest formalnie płytą pilśniową, produkowaną specjalną metodą "na sucho" ze sprasowanych mikrocząstek drewna, dzięki czemu uzyskujemy produkt o bardzo jednorodnej strukturze. To dzięki temu MDF, w przeciwieństwie do standardowej płyty wiórowej, można szlifować uzyskując gładką powierzchnię i - podobnie jak drewno - frezować, grawerować, zaoblać krawędzie, a nawet giąć.

Modne fronty o wysokim połysku wykonuje się z płyt MDF poprzez naniesienie warstwy lakieru lub akrylu - mówi Andrzej Wołosz z firmy KAM, producenta mebli kuchennych. - Zaletą frontów akrylowych jest krótki czas realizacji, powtarzalność kolorystyki, a także możliwość renowacji. Akryl na frontach ma grubość około 1 mm. W przypadku delikatnych zarysowań akryl wystarczy wypolerować specjalną pastą, aby zatuszować uszkodzenia.

MDF stosuje się pod fronty lakierowane oraz akrylowane. Aby uzyskać idealną taflę lakieru czy akrylu w wersji wysokiego połysku, trzeba bowiem najpierw uzyskać idealnie gładką powierzchnię płyty, co w przypadku zwykłej płyty wiórowej jest bardzo trudne, choć dzięki najnowszym technologiom również możliwe. Prócz lakierowania, fronty MDF można także oklejać foliami typu finish o bardzo bogatej kolorystyce czy fornirować naturalnymi okleinami. Z płyt MDF produkowane są także fronty ramkowe, pozwalające różnicować kolorystykę ramki oraz jej wypełnienia.

Wiórowa najtańsza

Najtańszym surowcem do produkcji frontów jest standardowa płyta wiórowa. Często można słyszeć opinie, że jest ona mniej odporna na wilgoć niż MDF. Tymczasem w znacznym stopniu zależy to od sposobu jej wykończenia. Płyta wiórowa stosowana w kuchni powinna mieć wąskie krawędzie oklejone obrzeżem PCV lub ABS. Tak zabezpieczone fronty są często trwalsze od frontów z MDF-u foliowanego.

Dotychczas wadą płyty wiórowej był brak możliwości jej frezowania, gięcia, uzyskania gładkiej szlifowanej powierzchni. Obecnie jednak fronty gięte czy frezowane nie są już tak popularne. Na rynku pojawiają się natomiast bardzo nowatorskie okleiny typu finish, które świetnie imitują nie tylko rysunek, ale i optykę, a nawet strukturę kamienia czy drewna.

Oceń artykuł
3,20 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Elżbieta Podolska (Dziennik Zachodni)

Polecamy Ci również

Zobacz także